تعداد بازدید : ۱۰۹۴
کد خبر : ۱۷۹۰۷۸
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶
با وجود افزایش نرخ ارز و موج تورمی که در بازار بسیاری از کالاها و به تبع آن سهم ها ایجاد شد، صنعت سیمان کمافی‌السبق بدون حاشیه خاصی به روند عادی خود ادامه می دهد.
به گزارش بورس‌نیوز، بسیاری از سهم‌های سیمانی، هنوز متناسب با رشد بازار، رشد نکرده‌اند و شاید یکی از دلایل کندی رشد این گروه، بدبینی سهامداران به افزایش قیمت سیمان بوده است؛ اتفاقی که به نظر می رسد به زودی خبرساز خواهد شد.

از سوی دیگر، زمزمه های مثبتی از افزایش صادرات و نیز افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها مطرح شده که می تواند به رشد سهم سیمانی ها کمک کند.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با اشاره به روند صعودی تولید و صادرات صنعت در سال جاری بیان کرد: در ۴ ماهه نخست سال 97، کارخانجات سیمان کشور حدود ۲۲ میلیون و 143 هزار تن کلینکر تولید کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۳.۷ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: از مجموع کلینکر تولید شده، ۱۸ میلیون و ۹۰۶ هزار تن آن به سیمان تبدیل شده که باز هم نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 1.3درصدی را نشان می‌دهد؛ همچنین حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از محصول تولیدی در بازار داخل عرضه شده و ۲ میلیون و ۳۰۵ هزار تن آن روانه بازارهای صادراتی شده است.

وی اضافه کرد: حجم صادرات کلینکر نیز در ۴ ماهه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۳.۴ درصد رشد داشته، حجم صادرات سیمان ۸ درصد رشد و مجموع صادرات سیمان و کلینکر در دوره ۴ ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 15.3 رشد داشته و مثبت شدن شاخص‌های صادراتی سیمان در ۴ ماهه امسال، اتفاق خوشایندی برای صنعت قلمداد می‌شود.

وی افزود: مهمترین بازار صادراتی کلینکر، بنگلادش بوده که درآمد فروش به صورت ارزی دریافت می شود و صادرکنندگان کلینکر به این مقصد، بابت تسعیر درآمدهای ارزی منتفع خواهند شد؛ سیمان البته بیشتر به افغانستان و شمال عراق صادر شده که درآمد آن، ریالی است.

این فعال صنعت سیمان در رابطه با اثر افزایش نرخ ارز بر صنعت سیمان گفت: در مورد تاثیر افزایش نرخ ارز و تورم بر صنعت سیمان همین کافی است که بدانید در حال حاضر راه اندازی یک کارخانه سیمان با ظرفیت سالانه یک میلیون تن، بالغ بر 600 تا 700 میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت؛ ضمن اینکه واردات ماشین آلات اروپایی دیگر میسر نبوده و شرکت های تازه تاسیس ناچار به واردات ماشین آلات و تجهیزات چینی خواهند بود. حال آنکه این رقم در سال ۹۴ با بکارگیری ماشین آلات اروپایی، حداکثر 400 میلیارد تومان بوده که با این وضعیت، محاسبه ارزش جایگزینی شرکت های سیمانی چندان دشوار نیست.
اینده
ROMANIA
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
با توجه به این صحبت ها یعنی سیمان هگمتان که 2 میلیون تن ظرفیت سالانه خودش است و 500 هزار تن 50 درصد سیمان نهاوندش که جمعا میشود ظرفیت سالانه 2/5 میلیون تن ارزش جایگزینیش می شود 1750 میلیارد تومان یعنی هر سهم 3500 تومان پس چرا قیمت سهامش 5 در صد ارزش جایگزینیش است 177 تومان واقعا عجیب است
مهدی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
واقعا مفت قیمت سهم های سیمانی ...کی فکر میکرد درود به 80 تومن و سیلام به 160 تومن برسه واقعا ...!!!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: