تعداد بازدید : ۲۲۵۰
کد خبر : ۱۷۹۵۲۸
بورس نیوز بررسی کرد:
۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۳
در این گزارش، بین شرکت پالایش نفت تهران و 5 شرکت دیگر گروه پالایشی حاضر در بورس اوراق بهادار تهران، مقایسه ای بر اساس تحلیل ساختار فاصله دارایی ها صورت گرفته است.
به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار بورس نیوز، ترکیب دارایی های جاری پالایشگاه  تهران حاکی از تفاوت های زیادی با میانگین صنعت دارد.بیشترین سهم به موجودی مواد و کالا اختصاص یافته که این امر می‏تواند بیانگر کاهش بازار فروش محصولات این شرکت باشد. موجودی مواد و کالا با میانگین گروه در سال 96 اختلافی بیش از 4 درصدی دارد که از این حیث در رتبه دوم قرار می گیرد.موجودی نقد "شتران" در سه سال اخیر روند کاهشی داشته اما با این وجود نسبت به میانگین گروه در سال 96 رقم بالاتری است و از این منظر رتبه اول را به خود اختصاص داده است. 

بخشی از کاهش موجودی نقد این شرکت را می توان به سرمایه گذاری های کوتاه مدت ارتباط داد؛ چرا که در سال 96 برخلاف سال های قبل از آن، رقمی برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت درنظر گرفته شده است. نکته دیگر اختلاف بین دریافتنی تجاری شرکت است که در مقایسه با مقدار 20 درصدی میانگین، اختلاف 5/2 درصدی دارد که می توان نتیجه گرفت کالاهای ساخته شده کمتر به فروش رفته و همچنین شرکت بیشتر معاملات خود را به صورت مدت‌دار و چکی انجام داده است. این امر به نوبه خود موجب رشد سهم موجودی مواد و کالا نیز شده است.

نکته ای که بیش از هر چیز در بررسی ترکیب کلی دارایی های شتران به چشم می خورد، اختلاف قابل توجه بین سهم دارایی های ثابت مشهود در مقایسه با میانگین گروه است. درصد سهم دارایی های ثابت مشهود در مجموع دارایی های شرکت نسبت به میانگین گروه 15 درصد پایین‏تر بوده و در سه سال اخیر روندی رو به نزول داشته است.

به نظر می رسد این شرکت باید نسبت به بروزرسانی زیرساخت ها، ماشین آلات و تجهیزات خود اقدام نماید.


بررسی دارایی های "شتراننشان می دهد که در سه سال اخیر از میزان دارایی های ثابت مشهود کاسته شده و در مقابل مقدار دارایی های جاری افزایش یافته است. اما در میانگین گروه، حرکت برعکس بوده و از دارایی های جاری کاسته و به دارایی های ثابت مشهود افزوده شده است.


نمودار زیر روند سهم دارایی هاي جاري و ثابت مشهود را از سال 94 تا 96 نشان می دهد:
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
احسنت بر تیم محترم بورس نیوز
بورس باز
RUSSIAN FEDERATION
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
بورس نیوز تازه داره روی روال میفته
امین
RUSSIAN FEDERATION
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
واقعان عالی بود و تشکر فراوان. فقط لطف کنین اخبار جهت دار ندین تشکر
فردوسی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
نظرات خوانندگان در مورد اوضاع کشور و سهم‌ها را منتشر نمیکنید ولی تا یکی گفت آفرین بر بورس نیوز از خوشحالی خودتون رو ... کردید و انتشار دادید.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
این چه وضعی هست در کشور ؟ آقایان اصلن نمی دانند که دچار ابرتورم هستند. روی ونزوئلا رو سفید کردید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: