تعداد بازدید : ۸۰۰
کد خبر : ۱۷۹۵۸۳
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
مردم تاوان نابخردی تصمیم گیرندگان اقتصادی را می‌دهند.
این روزها، اقتصاد حال مساعدی ندارد و هر روز از گوشه ای از بازارها، زمزمه نگرانی به گوش می رسد. یک روز مردم از ترس افزایش قیمت های روز بعد به بازار خودرو هجوم می بزند و روزی دیگر، در صف خرید پوشک و شیر خشک نوزاد می ایستند. این نگرانی‌ها، روزهای خوشی را نوید نمی دهد.

وحید محمودی پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص وضعیت فعلی اقتصاد کشور بیان کرد: شرایط به گونه ای است که به زودی شاهد رکود تورمی سنگینی در اقتصاد خواهیم بود. تولیدکنندگان از فشار تورمی ناشی از افزایش هزینه ها، زیان خواهند دید و با توجه به اینکه هزینه مبادله پول و تامین مالی نیز افزایش خواهد داشت؛ بنگاه های تولیدی به تدریج به سمت تعطیلی خواهند رفت. با این وضعیت، چشم انداز اقتصاد کشور مثبت نیست.
وی در ادامه گفت: در این وضعیت نابسامان اقتصادی، اگر دولتمردان و وزرا، کمتر اظهار نظر کنند اوضاع بهتری خواهیم داشت. مسوولان با یک مصاحبه، نرخ دلار را در بازار آزاد از حدود 10 هزار تومان به بالای 14 هزار تومان رساندند. مهمترین معضل اقتصاد ما، بی اعتمادی به آینده است و در نتیجه همین بی اعتمادی، اقتصاد از پلتفرم خود خارج شده و عرضه و تقاضا، واقعی نیست. موضع گیری مسوولان گاه قابل درک نیست؛ "تدبیر" شعار خوبی بود که متاسفانه در عملکرد مسوولان گم شد.
محمودی در مورد راه حل های خروج از بحران عنوان کرد: ما امروز در شرایط جنگ قرار نداریم و تدابیر جنگی کارساز نیست؛ بنابراین اقتصاد کوپنی توصیه نمی شود. باید آرامش را به فضای اقتصاد بازگرداند و اولین گام در تحقق این امر، اصلاح تیم اقتصادی دولت است؛ هنوز وزیر اقتصاد تعیین نشده و رئیس جدید بانک مرکزی هم به سبب پاره ای ملاحظات، سیاست های خود را تغییر چندانی نداده است. ما با بحران های متعددی همچون بحران کمبود آب، بحران آلودگی محیط زیست ، بحران کسری بودجه، بحران صندوق های بازنشستگی، و... مواجه هستیم؛ ولی برای هیچ یک از بحران های موجود تدبیری اندیشیده نشده است. ضروری است که برنامه های دولت جهت هر یک از موارد به صورت شفاف اعلام شده و اجازه دهند فعالان اقتصادی و علمی کشور برنامه ها را تحلیل و انتقاد کنند. مثلا وقتی می دانیم بیش از 70 درصد از هدررفت آب در بخش کشاورزی اتفاق میفتد، چرا نباید اقدامات لازم صورت گیرد و وزیر کشاورزی در این زمینه پاسخگو باشد؟!
وی در خاتمه تصریح کرد: این روزها مردم تاوان نابخردی سیاست گذاران را می دهند و قشر کثیری از افراد جامعه، دچار فقر شده اند. حوزه اقتصادی و اجتماعی از هم تاثیر می پذیرند و جای بسی تاسف است که بگوئیم در جامعه ای که شعار دینداری و انسانیت سر می دهیم، به دلیل مشکلات اقتصادی به زودی با بحران های اجتماعی روبرو میشویم. تبعات وضعیت اقتصادی امروز، آسیب های اقتصادی و فروپاشی نظام خانواده و... خواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: