تعداد بازدید : ۶۳۸
کد خبر : ۱۷۹۷۰۰
کارشناس بازار مسکن در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
طرحی پیشنهاد شده که در آن طرح واحدهای مسکونی در متراژهای کوچک، در نقاط مختلف شهرها احداث شود و متقاضیان مسکن این واحدها را به صورت درصدی خرید و درصدی اجاره تملک کنند.


به گزارش بورس‌نیوز، پس از افزایش قیمت چشمگیر واحدهای مسکونی، معاملات مسکن وارد فاز رکودی شده است. کمیسیون عمران مجلس پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به 300 میلیون تومان در تهران و 150 میلیون تومان در شهرستان‌ها را مطرح کرده و انتظار می‌رود با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، معاملات مجدداً رونق گیرد.

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز در خصوص تأثیر تسهیلات 300 میلیون تومانی بر بازار مسکن گفت: با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش ارزش پول ملی، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منطقی بوده و این افزایش سقف تسهیلات، به افزایش توان خرید متقاضیان مسکن، رونق چرخه تولید مسکن و ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد.

وی افزود: گرچه ممکن است افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به افزایش قیمت مسکن منجر شود اما با توجه به افزایش سطح عمومی قیمتها و رشد بهای تمام‌شده، افزایش قیمت مسکن اجتناب‌ناپذیر خواهد بود؛ چراکه در صورت عدم افزایش قیمت مسکن متناسب با تورم سایر کالاها، تولید برای سازندگان صرفه اقتصادی نداشته و عرضه مسکن کاهش خواهد یافت.

کارشناس صنعت مسکن تأکید کرد: طبیعتاً کاهش عرضه، خود منجر به افزایش قیمت مسکن خواهد شد؛ بنابراین باید قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم و با شیب ملایمی افزایش یابد تا تعادل عرضه و تقاضا برقرار شود.

این فعال بازار مسکن در رابطه با راهکارهای ایجاد رونق در بازار مسکن گفت: به‌هرحال باید تدبیری هم برای اقشار متوسط اندیشید تا بتوانند مسکنی مناسب برای سکونت و متناسب با سطح پس‌انداز خود خریداری کنند.

وی اظهار کرد: برای این منظور، پیشنهادشده تا شورای عالی مسکن و شهرداری با همکاری شهرداری‌ها و کمیسیون عمران مجلس، طرحی اجرا کنند که در آن طرح واحدهای مسکونی در متراژهای کوچک، در نقاط مختلف شهرها احداث شود و متقاضیان مسکن این واحدها را به‌صورت درصدی خرید و درصدی اجاره تملک کنند.

این طرح بسیاری از معایب مسکن مهر ازجمله استقرار در نقاطی که امکانات شهری ندارد را نداشته و خریداران هم می‌توانند به فراخور پس‌انداز خود، بخشی از واحد مسکونی را خریداری کرده و اجاره بخش دیگر را بپردازند و ضمناً با مشکلاتی همچون افزایش هرساله اجاره‌بها روبرو نباشند.

محتشم افزود: علاوه بر این می‌بایست برخی امکانات مانند پارکینگ را از طرح مذکور حذف کرد تا بهای تمام‌شده ساخت کاهش یابد. همچنین خریداران مسکن در این طرح می‌توانند به‌تدریج وجه لازم برای خرید کل واحد مسکونی را تأمین کنند.

وی خاطرنشان کرد: این طرح علاوه بر آنکه به اقشار کم‌درآمد در خانه‌دار شدن کمک خواهد کرد، اشتغال‌زا بوده و همچنین انبوه‌سازان با مشارکت در چنین طرحی می‌توانند هم از سود فروش بخشی از املاک منتفع شوند و هم با دریافت اجاره‌بهای بخشی از املاک واگذارشده، به درآمدی مستمر دست یابند.

وی در خاتمه تصریح کرد: این طرح در برخی کشورها نیز اجراشده و تجربه موفقیت‌آمیزی بوده و با حمایت و جدیت بیشتر ارگان‌های ذی‌ربط، شاهد به سرانجام رسیدن این طرح بود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: