تعداد بازدید : ۱۳۳۸
کد خبر : ۱۷۹۹۴۹
کارشناس بازارهای مالی در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
احتمالا شیب افزایش قیمت مسکن کندتر از شیب نرخ تورم خواهد بود اما اگر فردی قصد خرید ملک داشته و نقدینگی در اختیار دارد، بهتر است اقدام به خرید کند.
به گزارش بورس‌نیوز، قیمت مسکن در یک سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. البته طبق آمار ها بیشترین افزایش قیمت مربوط به شهر تهران بوده و شهرستان ها افزایش قیمت کمتری تجربه کرده اند؛ با این حال شهرک های حاشیه تهران هم از گزند تورم در امان نمانده و بسیاری از متقاضیان مسکن این روزها حتی برای پرداخت اجاره بهای املاک مسکونی کوچک متراژ در شهرک های اطراف زیر بار فشار هستند. با توجه به رشد سرسام آور قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم گفته می شود معاملات مسکن از تیرماه امسال وارد فاز رکودی شده و قیمت ها افت کرده است. به تایید اتحادیه مشاوران املاک کشور معاملات مسکن در مردادماه امسال نسبت به تیرماه امسال 36 درصد و نسبت به مردادماه سال گذشته 90 درصد افت کرده است. 
با هدف ایجاد رونق در بازار مسکن و افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن طرح افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن مطرح شده است.

سلمان خادم المله عضو هیئت مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار مسکن بیان کرد: در دوران دولت نهم و دهم، مسکن افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرد و حباب قیمتی جدی در بازار مسکن شکل گرفت. پس از آن مسکن وارد یک فاز رکودی 5 ساله شد و عدم افزایش قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم، حباب قیمتی را از بین برد.

وی ادامه داد: در سال 96، با تغییر سیاست‌های پولی کشور و اقتصاد انبساطی، بازار مسکن مجددا تحرک خود را آغاز کرد و می‌توان گفت از فاز رکودی وارد فاز رونق شد اما از اواسط زمستان 96، اتفاقاتی در عرصه اقتصادی رخ داد که روند حرکت بازار مسکن را هم دستخوش تغییر کرد و شاهد چنان جهش قیمتی در بازار مسکن بودیم که دیگر نمی توان از آن به عنوان رونق یاد کرد.

وی افزود: با افزایش نرخ ارز و افت ارزش پول ملی، دارندگان املاک مسکونی همچون مالکان سایر دارایی‌های فیزیکی و کالایی، به منظور حفظ ارزش دارایی خود قیمت‌ها را بالا بردند و مسکن بالاخص در شهر تهران گران شد.

خادم المله تصریح کرد: در این وضعیت قدرت خرید مردم متناسب با افت ارزش پول ملی رشد نکرد و از آنجا که بخش عمده تقاضا در بازار مسکن تقاضای مصرفی است، قیمت املاک مسکونی رشد کرد و در مقابل قدرت خرید متقاضیان مسکن تضعیف شد و همین موضوع سبب کاهش حجم معاملات در بازار مسکن شد. 

وی اضافه کرد: با توجه به احتمال افت بیشتر ارزش پول ملی و تشدید مشکلات اقتصادی مردم، به نظر می‌رسد بازار مسکن وارد فاز رکودی شده و روزهای سختی پیش رو خواهد داشت.

خادم المله در پاسخ به این سوال که "قیمت های فعلی مسکن واقعی است یا حباب دارد؟" اظهارکرد: فراموش نکنید که افزایش نرخ ارز، ارزش جایگزینی بسیاری از دارایی های فیزیکی را افزایش داده گرچه قیمت‌گذاری مسکن به صورت ارزی، کار صحیحی نیست؛ اما نرخ دلار تقریبا 3 برابر شده و اگر یک واحد مسکونی دو سال قبل 1 میلیون دلار قیمت داشته، با وجود افزایش قیمت مسکن در حال حاضر این میزان ارزش ندارد ؛  در شرایط فعلی قیمت املاک متناسب با نرخ ارز رشد نکرده است؛ بنابراین نمی توان گفت بازار مسکن، حباب قیمتی دارد؛ چرا که افت ارزش پول ملی بیش از افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر بوده است. 

این پژوهشگر اقتصادی در ادامه گفت: افزایش نرخ حقوق و دستمزد متناسب با افت ارزش پول ملی نیز، تورم‌زا بوده و در این وضعیت اقدام مناسبی نخواهد بود. متاسفانه عمده درآمد کشور از محل فروش نفت است و با مشکلاتی که این روزها با آن دست به گریبان هستیم احتمالا روند فروش نفت نزولی خواهد بود؛ از این رو چاره‌ای جز کاهش مصرف و تطبیق با شرایط کنونی نداریم.

وی اضافه کرد: تنها راهکاری که پیش روی بازار مسکن است، تقویت حوزه املاک مسکونی کوچک و ارزان قیمت خواهد بود.

خادم المله در مورد آثار افزایش احتمالی سقف تسهیلات خرید مسکن گفت: با توجه به رشد قیمت مسکن برای افزایش سقف تسهیلات دیر شده است. شاید این اقدام در سال های قبل می توانست رونق ایجاد کند. 

وی گفت: در حال حاضر میانگین قیمت هر متر مسکن در شهر تهران حدود ۷ میلیون تومان بوده، با این وضعیت تسهیلات خرید مسکن حتی اگر دو برابر شود، باز برای خرید یک واحد مسکونی کفایت نخواهد کرد؛  قدرت خرید مردم هم در حدی نیست که مایه التفاوت قیمت خرید مسکن با تسهیلات دریافتی را به راحتی از محل پس انداز تامین کنند.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی تنها راهکار شدنی، توسعه شهرک های حومه شهر خواهد بود، تصریح کرد: شهر تهران با مشکل تراکم ساختمان ها و حجم بالای جمعیت مواجه است و افزایش بیشتر ساخت و ساز در این شهر توجیه پذیر نیست. باید شهرک‌های اطراف تهران همچون پردیس و رودهن و... توسعه یابند تا قابلیت جذب بخشی از جمعیت شهر تهران را داشته باشند؛ البته در چند ماه اخیر به سبب رشد چشمگیر اجاره بها، شاهد کوچ برخی مستاجران به این مناطق بود‌ه‌ایم، مهم‌ترین لازمه این کار، توسعه امکانات حمل و نقل عمومی و جاده ای و همچنین ساخت املاک مسکونی ارزان قیمت در این مناطق است تا هم از فشار جمعیتی شهر تهران کاسته شود و هم اقشار متوسط و ضعیف بتوانند در مناطق مذکور، مسکنی مناسب سکونت با امکانات رفاهی مکفی خریداری کنند. 

کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این سوال که "آیا احتمال افت قیمت مسکن وجود دارد؟" بیان کرد: به دلیل عدم ثبات اقتصادی و احتمال بروز شوک های غیر منتظره، پیش بینی آینده بازارها تقریبا غیرممکن است؛ ولی به نظر می رسد روند کاهش ارزش پول ملی تداوم داشته و قیمت مسکن به سبب تضعیف تقاضای مصرفی، کاهش خواهد داشت. اما منظور از کاهش قیمت مسکن، کاهش ارزش ریالی و اسمی مسکن نیست؛ بلکه منظور از افت قیمت مسکن، عدم افزایش قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم خواهد بود. 

وی اضافه کرد: به عبارتی احتمالا شیب افزایش قیمت مسکن کندتر از شیب نرخ تورم خواهد بود. بنابراین اگر فردی قصد خرید ملک داشته و نقدینگی هم در اختیار دارد، بهتر است اقدام به خرید کند.

خادم المله در خاتمه در پیش بینی وضعیت شرکت های ساختمانی بورسی گفت: شرکت های ساختمانی که در بازار سرمایه حضور دارند به علت روش های حسابداری شناسایی سود، روش های فروش و دوره اجرای یک پروژه، به سرعت به نوسانات قیمت مسکن واکنش نشان نمی دهند. این شرکت ها، معمولا بخشی از پروژه های مسکونی را پیش فروش می کنند و مشخص نیست در دوره رونق بازار مسکن، چه میزان پروژه جهت فروش در اختیار دارند و یا اینکه در زمان اتمام ساخت و فروش پروژه، وضعیت بازار به چه صورت باشد. با این حال، وضعیت پروژه های شرکت های ساختمانی با یکدیگر متفاوت بوده و هر شرکت باید با توجه به وضعیت سبد املاک قابل واگذاری قیمت گذاری شود؛ اما سهم ساختمانی ها هنوز جای رشد دارد و قیمت های فعلی از ارزش ذاتی شرکت ها کمتر است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.