تعداد بازدید : ۷۴۹
کد خبر : ۱۸۰۹۸۳
۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران گفت: بخشنامه بیمه شاغلان در کسب و کارهای مجازی به تازگی از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی صادر شده است.

به گزارش بورس نیوز، محمدباقر مجتبایی افزود: با استقبال شاغلان در کسب و کارهای مجازی از خدمات بیمه ای، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری افراد فعال این صنف که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند، به ۱۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

وی ادامه داد: چنانچه اعضای خانواده هر یک از فعالان کسب و کارهای مجازی اعم از راننده خودرو یا موتورسیکلت سه نفر درنظر گرفته شود، در مجموع سه برابر ارقام ذکر شده تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

مجتبایی تصریح کرد: بخشنامه بیمه شاغلان در کسب و کارهای مجازی به تازگی از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی صادر شده و مشمولان این بخشنامه آن دسته از شاغلان کسب و کار فضای مجازی فاقد رابطه مزدبگیری هستند که دارای تاییدیه از اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی بوده و تحت پوشش مقررات حمایتی خاصی قرار نداشته باشند.

وی گفت: بر این اساس، مبلغ حق‌بیمه به طور کامل از سوی فعال صنفی پرداخت می‌شود و کارفرمای مربوطه صرفا نسبت به انتشار لیست بیمه شدگان به سازمان تامین اجتماعی اقدام خواهد کرد. به گفته وی، سایر کارکنان که رابطه استخدامی و مزدبگیری با کارگاه های ذیربط دارند، مشمول بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی بوده و کارفرمایان مطابق مواد ۲۸، ۳۶ و ۳۹ قانون تأمین اجتماعی نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق‌بیمه آنان اقدام می‌کنند.

مجتبایی اظهار کرد: تمام رانندگان واجد شرایط اعم از اسنپ، تپسی ، الو پیک و موارد مشابه برای بهره‌مندی از مزایای بیمه تامین اجتماعی می‌توانند از مهرماه امسال به کارفرمای مربوطه مراجعه کنند تا کارفرما از طریق اتحادیه کسب و کارهای مجازی نسبت به بیمه آنان اقدام کند. 

وی ادامه داد: اتاق اصناف ایران برای رانندگان به عنوان یک قشر زحمت کش که دائم در معرض خطر قرار دارند، بیمه آنان را با همکاری اتحادیه کسب و کارهای مجازی به سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد کرد که مورد موافقت قرار گرفت و اکنون وارد مرحله اجرایی شده است. جزئیات بیشتر و شرایط بهره مندی از بیمه شاغلان فعالان صنفی کسب و کارهای مجازی مشمولان یادشده باید از سوی اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی و یا نمایندگی آن در استانها به سازمان تأمین اجتماعی معرفی و سن متقاضی در تاریخ شروع بیمه (ثبت معرفی‌نامه در واحدهای اجرائی سازمان ) حداکثر 50 سال تمام باشد. درصورتی که متقاضی دارای سابقه پرداخت حق‌بیمه قابل قبول نزد سازمان تأمین اجتماعی باشد، معادل مدت سابقه پرداخت حق‌بیمه قبلی جهت ورود به دایره شمول به سقف سنی مجاز (۵۰ سال ) وی اضافه و در صورت احراز شرایط، بعنوان مشمول پذیرفته می‌شود. نرخ حق‌بیمه معادل ۲۷% مبنای پرداخت حق‌بیمه است و مبنای پرداخت حق‌بیمه متقاضیانی که ۵ سال و یا کمتر از ۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند، به انتخاب متقاضی بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مبنای پرداخت حق‌بیمه در زمان ثبت معرفی نامه در واحد اجرایی مربوطه خواهد بود. مبنای پرداخت حق‌بیمه متقاضیانی که بیش از ۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند، بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر میانگین دستمزد آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت معرفی‌نامه در واحد اجرایی به انتخاب متقاضی خواهد بود. با توجه به اینکه این گروه از بیمه‌شدگان، فاقد رابطه مزدبگیری با اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی و یا نمایندگی های مربوطه می‌باشند، لذا از شمول قانون بیمه بیکاری خارج بوده و بر این اساس حق‌بیمه مربوطه (۳% مبنای کسر حق‌بیمه) نیز وصول نخواهد شد. کلیه حمایت های مقرر در قانون تأمین اجتماعی به استثنای بند "ج” (غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری) با رعایت مقررات مربوطه و تغییرات بعدی به این گروه از متقاضیان ارائه خواهد شد. شرایط برقراری و میزان تعهدات کوتاه‌مدت، مستمری‌های بازنشستگی، بازماندگان، ازکارافتادگی کلی و همچنین استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی با توجه به مفاد این بخشنامه و درچارچوب قانون تأمین اجتماعی و تغییرات بعدی آن خواهد بود. متقاضیانی که مشمول بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا ادامه بیمه به طور اختیاری هستند، در صورت عدم انقطاع در پرداخت حق‌بیمه می‌توانند پس از پایان دوره پیش پرداخت بدون در نظر گرفتن شرایط سن و سابقه مقرر در بندهای "۱” و "۲” این بخشنامه با ارائه معرفی نامه از مرجع معرفی‌کننده ویا نمایندگی‌های مربوطه و رعایت سایر شرایط مقرر، از جمله انجام معاینات پزشکی موضوع بند۷ (در صورت عدم انجام معاینات پزشکی قبل از قرارداد) صرفاً در مرحله تغییر نوع بیمه، بدون انجام معاینات مجدد پزشکی در زمره مشمولین قرار گیرند. بدیهی است درصورتیکه این افراد پرداخت حق‌بیمه را بعد از شروع بیمه قطع نمایند، ورود مجدد آنان منوط به رعایت مقررات مربوطه مطابق سایر مشمولین خواهد بود. بیمه‌شدگان مربوطه در صورت تمایل می‌توانند درهر مرحله نسبت به قطع بیمه‌پردازی بیمه‌های توافقی و ادامه پرداخت حق‌بیمه حسب ضوابط مقرر در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به طور اختیاری و … اقدام کنند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: