تعداد بازدید : ۱۴۵۴
کد خبر : ۱۸۱۰۰۰
کارشناس صنعت بانکی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
بانک‌ها بابت هر گونه مراوده مالی با دنیا در قالب LC، حواله و غیره کارمزدی دریافت خواهند کرد که اثر مثبتی بر سودآوری شان خواهد داشت.به گزارش بورس‌نیوز، بازار سرمایه کماکان منفی است و بانک‌ها هم از این روند پیروی می‌کنند و «وبصادر» و «وتجارت» با صف فروش سنگینی همراه هستند. 

این در حالی است که بسیاری از پیش‌ازاین بسیاری از فعالان بازار به رشد بانکی‌ها به سبب پذیرش FATF و احتمال افزایش سرمایه بانک‌ها خوش‌بین بودند.

عباس نورخسروی کارشناس صنعت بانکی در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص تأثیر پیوستن به کنوانسیون FATF بر وضعیت عملکرد بانک‌ها بیان کرد: در نظر داشته باشید که در صورت عدم پذیرش مقررات FATF حتی امکان مراودات پولی با بانک‌های روسیه و عراق را نخواهیم داشت؛ چراکه آن‌ها نیز عضو این کنوانسیون هستند. 

وی ادامه داد: برای ارتباط پولی با سایر کشورها، راهی جز پذیرش مقررات بین‌المللی و عضویت در FATF وجود ندارد.

نورخسروی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات سیستم بانکی کشور، قطع ارتباط با بانک‌های جهانی به سبب تحریم‌ها بوده که درآمدهای بانک‌ها را کاهش داده و موجب شده بانکداری از اصول و استانداردها و روش‌های پرداخت روز دنیا عقب بماند.

کارشناس بازارهای مالی تصریح کرد: بانک‌ها بابت هرگونه مراوده مالی با دنیا در قالب، حواله و غیره کارمزدی دریافت خواهند کرد که اثر مثبتی بر سودآوری‌شان خواهد داشت؛ سوئیفت اروپایی به انجام عملیات ارزی خواهد انجامید و بانک‌ها از محل درآمدهایی که سال‌ها از آن بی‌نصیب مانده بودند، منتفع خواهند شد؛ البته نباید انتظار جهش سودآوری بانک‌ها به سبب پیوستن به FATF را داشت.

نور خسروی در ادامه با اشاره به این مشکل که در حال حاضر بسیاری از بانک‌های کشور مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده و نسبت کفایت سرمایه استانداری ندارند، اظهار داشت: برای خروج بانک‌ها از ماده ۱۴۱، موضوع افزایش سرمایه بانک‌ها مطرح‌شده است؛ افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، اتفاق مبارکی برای سهامداران خواهد بود، ولی برای رفع مشکلات بانک‌ها داروی موقتی است و  درمان قطعی محسوب نمی‌شود؛ بهترین اقدام، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی بانک‌ها است. دولت می‌تواند با تزریق نقدینگی در قالب افزایش سرمایه و یا خرید دارایی‌های راکد بانک‌ها، به رفع مشکلات کمک کند.

وی در خاتمه تأکید کرد: به‌هرحال اتفاقاتی که در جریان است، گامی در راستای بهبود وضعیت بانک‌ها تلقی می‌شود؛ ولی این اقدامات زمان‌بر بوده و در کوتاه‌مدت اثرگذار نیست.
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
دولت بدهی خود به بانک ها را بدهد خرید املاک و کمک پیش کش
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: