تعداد بازدید : ۵۴۲
کد خبر : ۱۸۱۲۰۶
سخنگوی انجمن تایر اعلام کرد:
۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
پس از بالا گرفتن حاشیه‌های بازار ارز، صنایع مختلف داخلی با مشکلاتی از قبیل تأمین ارز موردنیاز خود باقیمت دولتی و خرید به‌موقع مواد اولیه روبه‌رو شدند که این مهم می‌تواند تولید صنایع مکمل را نیز با مشکلاتی مواجه سازد.

به گزارش خبرنگار بورس نیوز یکی از مشکلات صنایع تولیدی کشور تأمین منابع موردنیاز برای تولید یا همان مواد اولیه است. مواد اولیه جزو جدایی‌ناپذیر تولید هستند یعنی وقتی قرار است چرخ تولید به حرکت خود ادامه دهد ابتدا باید چرخ تولیدی تأمین‌کنندگان مواد اولیه حسابی بچرخد وگرنه هم تأمین‌کننده و هم تولید کنند چاره‌ای جز دست کشیدن از کار نخواهند داشت.

از ابتدای سال 97 به دلیل نوسانات نرخ ارز و تغییر قیمت فروش برخی تأمین‌کنندگان داخلی و بازگشت تحریم‌های کشور از سوی آمریکا، تأمین نیاز صنایع داخلی با مشکل روبه‌رو شده و این مشکل هرروز ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند.

اقتصاد وابسته به صنعت و البته صنعت نیز وابسته به ماده اولیه است و نقصان در هرکدام از این 3 حوزه می‌تواند تمام بخش‌های دیگر را نیز درگیر کند. صنایع مختلف داخلی به دنبال ایجاد راهکارهایی برای تأمین نیاز خود به مواد اولیه هستند.

صنعت تایر ایران نیز ازجمله صنایعی است که در ماه‌های گذشته با مشکل تأمین مواد اولیه مواجه شد و همین اتفاق کافی بود تا تأمین نیاز داخل ازجمله برای تکمیل خودروهای داخلی ساز با مشکل مواجه شود.

مصطفی تنها سخنگوی انجمن تایر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز در مورد مشکل تأمین مواد اولیه برای صنعت تایرسازی کشور گفت:  شک نکنید که در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل صنعت تایر کشور همین تأمین مواد اولیه برای تولید است. اساساً حیات و بقا تایر سازان به تأمین مواد اولیه بستگی دارد و این مهم در ماه‌های اخیر بسیار سخت محقق می‌شود.

وی ادامه داد: در روزهایی که نوسانات ارزی باره دوچندانی بر دوش صنعت گذاشته است، برخی مواقع با تلاش فراوان سعی می‌کنیم تا منابع ارزی را برای خرید مواد اولیه تأمین کنیم اما به‌یک‌باره بخشنامه جدیدی از سوی مسئولان از راه می‌رسد و کل سیستم تغییر کرده و ما باید ثبت سفارش قبلی را باطل و دوباره ثبت سفارش جدید انجام دهیم.

سخنگوی انجمن تایر کشور افزود: این اتفاقات و بخشنامه بازی‌ها، زمان‌بر است اما ما برای تولید و ادامه حیات نیاز داریم تا به‌صورت مستمر مواد اولیه وارد کنیم.

وی صدور بخشنامه‌های مختلف و گپ‌هایی که در واردات مواد اولیه ایجاد می‌شود را دلیل اصلی کاهش تولید در صنعت تایر دانست و افزود: وقتی تولید تایر سازان با اختلال روبه‌رو شود برای صنایع دیگر مانند خودرو نیز مشکلاتی ایجاد می‌شود و این یعنی زنجیره تولید ضعیف می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: