تعداد بازدید : ۱۸۰۸
کد خبر : ۱۸۱۳۵۹
بررسی عرضه اولیه از دریچه آبسیم
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
در شرایطی روز دوشنبه عرضه اولیه در پیش داریم که نه اوضاع هسته معاملات رو به راه است و نه روند معاملات. علاوه بر این، نگاهی به ساختار دارایی‎ها و فروش «داوه» پرده از برخی حقایق برمی‎دارد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در حالی که شرکت‎های داروساز با مشکلات عدیده‎ای روبرو هستند، شرکت داروسازی آوه سینا به زودی وارد جریان بازار سهام خواهد شد؛ بازاری که این روزها حال ناخوشی دارد و عرضه سهام در این شرایط نگرانی و تردید را در دل سهامداران کاشته است. چرا که وضعیت سهام شرکت‎های داروساز چندان مساعد نیست و اقبال چندانی از سوی سهامداران به این گروه مشاهده نمی شود و ممکن است خاطرات تلخ «برکت» در این عرضه اولیه نیز تکرار شود.

نگاه خیره «داوه» به بانک ها / بازار سهام مسکنی برای این داروساز

در شرایطی که اغلب شرکت‎های داروساز با مشکل وصول مطالبات و انباشته شدن حساب های دریافتنی مواجه هستند، تحلیل فاصله ساختار دارایی‎های «داوه» نشان می دهد که کمی بهتر از هم‎گروهی‎های خود عمل کرده است.

حساب‎های دریافتنی در میانگین گروه که شامل 5 شرکت با شرایط و سرمایه مشابه «داوه» هستند، 62 درصد کل دارایی‎ها را تشکیل می‎دهد اما این نسبت در شرکت آوه سینا حدود 39 درصد است. علت آن را می توان در تلاش شرکت برای یکسان سازی سیستم فروش و اعتبارسنجی شرکت های پخش جستجو کرد تا به اندازه متعادل محصولات شرکت به فروش برسد که تضمینی برای ورود وجه نقد آن‎ها به شرکت را به همراه داشته باشد.

نگاه خیره «داوه» به بانک ها / بازار سهام مسکنی برای این داروساز

این روش فروش از طرفی نقدینگی شرکت را در وضعیت بهتری نسبت به میانگین گروه قرار داده اما از طرف دیگر، موجب افزایش موجودی کالا شده است.

«داوه» برخلاف دیگر شرکت های هم‎گروه، اقدام به خرید سهام دو شرکت فعال در صنعت دارو نموده است. این امر عاملی شده تا دارایی‎های غیرجاری سهم نسبتا بالایی از کل دارایی‎ها داشته باشد.

به گزارش آبسیم، بر اساس گزارشات فصل اول سال 97، وضعیت حاشیه سود «داوه» حدود 12 درصد بالاتر از میانگین گروه است.

در تصویر ذیل فاصله ساختار فروش «داوه» از میانگین گروه قابل مشاهده است:

نگاه خیره «داوه» به بانک ها / بازار سهام مسکنی برای این داروساز

اما براورد شده در سال 97 بالغ بر 570 میلیارد ريال فروش ثبت شود که در 3 ماهه نخست تنها 17 درصد آن محقق شده است. علت آن، حذف محصول پر فروش والسارتان به دلیل وجود ناخالصی در مواد اولیه آن بود. به این ترتیب، شرکت برای تحقق فروش برآورد شده راه سختی را در پیش دارد.

پیش بینی برای سال 97 مبلغ 530 ريال سود برای هر سهم است که 36 درصد بیش از سود سال 96 خواهد بود که بنا به دلیل ذکر شده رسیدن به این رقم کار راحتی نیست.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص «داوه» سود انباشته آن است. این شرکت با سرمایه 350 میلیارد ريالی، بالغ بر 352 میلیارد ريال سود انباشته در حساب های خود دارد. بنابراین، به شدت مستعد افزایش سرمایه از این محل می باشد اما این که چرا نسبت به این امر اقدامی انجام نشده جای سوال دارد؟!

چرا که «داوه» با افزایش سرمایه از محل سود انباشته می توانست معاملات سهام خود را در بازارهای بالاتر فرابورس آغاز کند. عدم اجرای آن، چند شائبه را حول این سهم قوت بخشیده است. به نظر می رسد مدیریت شرکت بیشتر راغب است سود انباشته در حساب های بانکی باقی بماند و از سود بانکی منتفع شود تا این که آن را در جریان عملیات شرکت، به درآمد تبدیل کند. به عبارت بهتر، می‎توان این‎گونه نتیجه گرفت که شرکت آوه سینا به اندازه سود بانکی به چرخه درآمدزایی فعالیت‎های خود اعتقاد ندارد. علاوه بر این، حضور در بازارهای بالاتر بورس و فرابورس با سختگیری‎ها و نظارت بیشتری همراه است. به اعتقاد برخی این شرکت بیش از هر چیز به دنبال تامین نقدینگی از مسیر بازار سهام هستند.

قرار است «داوه» در روز دوشنبه هفته جاری در محدوده قیمتی 3000 تا 3300 ريال عرضه شود. حال باید منتظر ماند و دید با توجه به گفته ها و شرایط حاکم بر بازار سرمایه و گروه دارویی، این سهم چه مسیری را در پیش می گیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: