تعداد بازدید : ۸۴۷
کد خبر : ۱۸۱۴۲۵
مدیر عامل بورس‌کالا تاکید کرد:
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳
سلطانی نژاد تأکید کرد:همایش تولید و توسعه پایدار،صنایع پایین‌دست پتروشیمی و تعاون با رویکرد تأمین مالی و بورس به دلیل مبنای تخصصی خود می‌تواند فایده‌ای به مخاطبان آن برساند و به نظر تاکنون چنین همایشی در این سطح برگزار نشده است.

حامد سلطانی نژادمدیرعامل بورس‌کالا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با اشاره به مزیت‌های تأمین مالی تشکل‌های مردمی همچون تعاونی‌ها در بورس کالا عنوان کرد: ترید فاینانس یا تأمین مالی برای خرید هم‌اکنون به مفهوم واقعی در کشور وجود ندارد و این در حالی است که تعاونی‌ها بخشی از این فرایند را برعهده‌گرفته‌اند.

حامد سلطانی نژاد بابیان اینکه این تشکل‌ها در بخش دیگری نیز مأموریت توزیع مویرگی کالا میان واحدهای اقتصادی اغلب کوچک و متوسط را بر عهده‌دارند افزود: هم‌اکنون به‌خوبی این وظیفه را انجام می‌دهند به‌طوری‌که با تبدیل‌شدن به حلقه رابطی میان مصرف‌کننده و عرضه‌کننده پایین‌دستی که نمی‌تواند در بورس حضور یابد و یا تأمین مالی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی تعاونی‌ها اندکی از مأموریت خود در تأمین مالی خرید و توزیع مویرگی کالا میان واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط فاصله گرفته و به سمت تجارت کالا روی آورده‌اند ، عنوان کرد:خریدوفروش در برخی از صنایعی که مأموریت برخی تشکل‌ها در تأمین کالا نبوده و نرخ‌هایی که به‌صورت غیر شفاف تعیین می‌شود باعث شده تا شفافیت چندانی در این مسیر وجود نداشته باشد.

این مقام مسئول بر ضرورت آسیب‌شناسی عملکرد و مأموریت اصلی تعاونی‌ها برای بازتعریف مجدد نقش آن‌ها تأکید کرد و گفت: اگر شرایط به‌گونه‌ای کشور به‌گونه‌ای بود که مواد اولیه آن‌چنان به‌وفور وجود داشت که بتواند به‌راحتی در اختیار تعاونی‌ها قرار بگیرد و تعاونی‌ها به‌عنوان تاجری که به‌طور شفاف کار می‌کنند بتوانند در فرایندی مناسب کار کنند شاید به‌نوعی مطلوب بازار و محیط کسب‌وکار بود اما الآن شرایط به این‌گونه نیست به‌ویژه شرایطی که در بازار ارز وجود دارد و تعاونی‌ها در این مسیر با آسیب‌شناسی وضعیت موجود می‌توانند به وظیفه اصلی خود به نحو جدی‌تری بپردازند.

سلطانی نژاد نظارت بر تشکل‌ها و واحدهای کوچک و متوسط صنفی از طریق تعاونی‌های منطقه‌ای را یادآور شد و افزود: تجربه نشان داده اینکه تصور شود یک‌نهاد دولتی و حاکمیتی در امر توزیع مواد اولیه صنایع پایین‌دستی نظارت کند هیچ‌گاه نمی‌تواند نظارت کاملی در برداشته باشد اما تعاونی‌ها می‌توانند از بازوهای نظارتی خود در این فرایند استفاده کرده و به ردیابی نحوه توزیع مواد اولیه به‌ویژه در بخش مواد پتروشیمی در صنایعی که به‌صورت مویرگی برای آن‌ها تأمین کالا می‌شود کمک نمایند.

به باور وی برای حل ناهنجاری‌های حوزه توزیع محصولات پتروشیمی نیز می‌توان از توان و دیدگاه تعاونی‌ها استفاده بهینه کرد و این در حالی است که در بورس از تعاونی‌های انتظار می‌رود علاوه برایفای نقش توزیع‌کننده و تأمین مالی به‌عنوان یک ناظر عمل کنند.

این مقام مسئول در برابر این پرسش که چگونه می‌توان از تشکل‌های مردمی و تعاونی به‌عنوان ناظران بازار توزیع مواد پتروشیمی استفاده کرد گفت:در این حوزه نیازی به تکلیف دادن به تعاونی‌ها نیست و هر گزارش نظارتی که داشته باشند همه مراجع اعم از بورس یا مراجع نظارتی مثل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان همگی پذیرای گزارش‌های این‌چنینی هستند.

سخنگوی بورس کالا با اشاره به کارکرد صنفی و منطقه‌ای تعاونی‌ها در این بازار عنوان کرد: این تشکل‌ها می‌توانند با مطرح کردن مسائل و مشکلات صنایع پایین‌دستی ، مباحث نظارتی را در حوزه خود ارائه دهند.

به‌طور مثال تعاونی تأمین نیاز کردستان می‌تواند به‌راحتی ضمن نظارت بر واحدهای فعال اقتصادی این منطقه ، گزارش‌ها و آمارهای دقیق‌تری برای بررسی ارائه نماید.

وی ادامه داد:نقش منطقه‌ای و نقش صنفی این تعاونی‌ها می‌تواند به مباحث نظارتی کمک کند و این در حالی است که تعاونی‌ها به دلیل پیگیری مطالبات صنفی مختلف ، در بخش نظارتی نیز که تا حدی تخصصی است نقش فعال‌تری داشته باشند.

سلطانی نژاد تأکید کرد: اینکه چه کالایی با یکدیگر مخلوط شود و با چه نسبتی به محصول جدیدی برسند یک اقدام تخصصی است و حتماً تعاونی‌هایی که تخصصی تشکیل‌شده‌اند مثل بخش پی‌وی‌سی و محصولاتی که در هر منطقه‌ای استفاده می‌شود با نظارت پیوسته تعاونی‌ها فرایندی شفاف و منصفانه را برای همه واحدهای اقتصادی فعال در آن منطقه رقم بزنند.

این مقام مسئول یادآور شد:در کشورهای دیگر همه نقش‌های نظارتی را ضابطین قضایی ایفا نمی‌کنند و تا حدی این نقش‌ها به مردم واگذارشده تا به‌این‌ترتیب اگر به‌طور مثال همسایه‌ای در یک کسب‌وکار عملکردی اشتباه انجام می‌دهد سایر همسایه‌ها به وی تذکر دهند.در حوزه پتروشیمی این موضوع خطیرتر است چون ناهنجاری‌هایی در این صنعت وجود دارد بنا به نوع و کاربرد صنعت می‌تواند متنوع‌تر باشد و نظارت تخصصی همه‌جانبه‌ای را می‌طلبد.

مدیرعامل بورس کالا بابیان اینکه همایش‌هایی ازاین‌دست که تخصصی هستند می‌تواند خروجی مشخصی در پی داشته باشد تصریح کرد:در برخی همایش‌ها راجع به همه‌چیز صحبت می‌کنند اما وقتی محوریت بر روی یک موضوع خاص است و زحمت همایش افزایش می‌یابد بالطبع ساماندهی و سرپا نگاه‌داشتن آن سخت‌تر می‌شود چون نمی‌شود به‌طور سطحی از موضوعات تخصصی عبور کرد.

سلطانی نژاد تأکید کرد:همایش تولید و توسعه پایدار،اقتصاد مقاومتی و تعاون با رویکرد تأمین مالی و بورس به دلیل مبنای تخصصی خود می‌تواند فایده‌ای به مخاطبان آن برساند و به نظر تاکنون همچنین همایشی با این موضوع با این سطح برگزار نشده است.

نمی‌توان توقع داشت تا همه صنایع پایین‌دستی کشور در جلسات شرکت کنند و امکان‌پذیر نیست مگر با گردهمایی همچون همایش تعاون و اقتصاد مقاومتی که بخشی از صداها در این بخش به‌طورجدی شنیده می‌شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: