تعداد بازدید : ۷۹۳
کد خبر : ۱۸۱۴۶۸
کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
اینکه با افزایش قیمت و رونق معاملات مسکن انتظارات سهامداران شرکت‌های ساختمانی برآورده نشد، عمدتا به این دلیل بوده که در دوره رونق معاملات، شرکت‌های ساختمانی از جمله سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب پروژه مسکونی آماده فروش در اختیار نداشته اند.
به گزارش بورس‌نیوز، شرکت‌های ساختمانی ازجمله گروه‌هایی هستند که به‌رغم جهش قیمت مسکن و رشد خیره‌کننده بازار سرمایه در سال جاری، رشد چشمگیری نداشته‌اند. شاید دلیل این امر این باشد که شرکت‌های ساختمانی بورسی در گزارش‌های خود عملکرد دل‌چسبی نشان نداده‌اند. بر اساس خبری که از سوی شورای شهر تهران منتشرشده طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی، شهرداری تهران حق صدور پروانه ساخت مگر برای نوسازی بافت فرسوده در ۵ سال آینده را ندارد.

فرامرز خیاط خامنه مدیر فروش شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب «ثغرب» در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تأثیر این موضوع بر بازار مسکن بیان کرد: اگر صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر تهران محدود شود، سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن سایر شهرها متمایل می‌شود و احتمالاً ساخت‌وساز در سایر مناطق کشور رونق خواهد گرفت.

وی افزود: کمبود عرضه مسکن در بازار مشهور است و متأسفانه بخشی از واحدهای مسکونی که در کلان‌شهرها تولید می‌شود، مطابق نیاز بازار نبوده و نسبتاً لوکس است. بنابراین متقاضیان واقعی مسکن در تأمین مسکن مناسب با مشکل مواجه هستند.

حیاط خامنه اظهار داشت: در چند ماه گذشته متوسط قیمت واحدهای مسکونی در شهر تبریز 30 درصد و در شهر زنجان 50 درصد افزایش داشته و تقاضا هم در دوره‌ای بسیار مناسب بوده است. البته رشد قیمت توسط متقاضیان واقعی مسکن ایجاد نشده و علت اصلی رشد قیمت و رونق بازار مسکن، خرید مسکن به‌عنوان کالای سرمایه‌ای و حفظ ارزش پول بوده است.

وی افزود: اینکه با افزایش قیمت و رونق معاملات مسکن انتظارات سهامداران شرکت‌های ساختمانی برآورده نشد، عمدتاً به این دلیل بوده که در دوره رونق معاملات، شرکت‌های ساختمانی ازجمله سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب پروژه مسکونی آماده فروش در اختیار نداشته‌اند. ثغرب در دوران رونق اقدام به‌پیش فروش بخشی از واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری مسکن کرد؛ ولی واحد تکمیل‌شده و آماده فروش نداشتیم. چند پروژه در مرحله مطالعاتی هست؛ اما در شرایط نابسامان بازار، بهای تمام‌شده قابل پیش‌بینی نیست و تا از ثبات نسبی قیمت‌ها اطمینان نیابیم، اجرای یک پروژه مسکونی جدید توجیه ندارد.

این کارشناس بازار مسکن در رابطه با اثر نوسان نرخ ارزبر قیمت مسکن گفت: هرچند با افزایش نرخ ارز، بهای تمام‌شده و قیمت مسکن افزایش داشت؛ اما حتی در صورت تثبیت نرخ دلار در محدوده 10 هزار تومان نباید انتظار کاهش قیمت مسکن یا رونق در معاملات را داشت. بهای تمام‌شده رشد چشمگیری داشته و تولید مسکن در برخی مناطق، توجیه اقتصادی ندارد. شرکت‌های ساختمانی هم فعلاً جهت اجرای پروژه‌های جدید دست نگه‌داشته‌اند تا شرایط به ثبات نسبی برسد. شاید با تثبیت نرخ ارز و بازگشت آرامش به بازارها و نیز ترفندهایی مثل افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، بتوان رونق ایجاد کرد؛ اما مادامی‌که بهای تمام‌شده تثبیت نشده تولیدکنندگان تمایلی به افزایش سطح عرضه نخواهند داشت. رونق بازار مسکن درگرو تثبیت قیمت‌ها و همچنین افزایش قدرت خرید مردم است.

وی در ادامه در خصوص پیشنهاد یکی از اعضای انجمن انبوه‌سازان مبنی بر فروش متری مسکن عنوان کرد: پیشنهاد واگذاری بخشی از واحد مسکونی به متقاضیان واقعی و دریافت اجاره‌بها بابت بخش واگذار نشده، قابل‌بررسی است؛ ولی این موضوع به لحاظ حقوقی پیچیدگی بسیار دارد. ضمن اینکه اگر قرار باشد متقاضی مسکن اجاره‌بهای بخشی از مسکن را بپردازد و ضمناً در تدارک تأمین وجه برای خرید مابقی ملک باشد، بازهم مشکلات متقاضیان واقعی مرتفع نشده است؛ اما به‌هرحال در این صورت، افزایش ناگهانی قیمت مسکن آسیب کمتری به متقاضیان مسکن وارد خواهد کرد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: