کد خبر : ۱۸۱۶۴۴
معاون وزیر کار اعلام کرد:
۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
معاون امور تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون ۲۱۰۰ شرکت تعاونی در بخش پتروشیمی فعالیت دارند که این تعداد تعاونی ۱۳ درصد تعاونی‌های صنعتی ایران را در بر می‌گیرند.
به گزارش بورس نیوز، سید حمید کلانتری در همایش نقش تعاونی‌ها در حمایت و تامین مالی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰۸ تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داریم که ۵۴۸۰ واحد صنعتی را تحت پوشش خود درآورده اند.

وی افزود: ۹۹ هزار بنگاه تعاونی در سطح کشور در حوزه های مصرف، مسکن، صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و پتروشیمی مشغول فعالیتند که فارغ از تعاونی‌های سهام عدالت، ۱۱ میلیون نفر در عضویت آنها هستند.

معاون امورتعاونی‌های وزارت کار ۱۵ درصد عرضه محصولات پتروشیمی را متعلق به تعاونی‌ها دانست و گفت: این سهم باید افزایش یابد و تعاونی‌های بیشتری در این حوزه فعال شوند تا هم سیاست‌های اصل ۴۴ بهتر به اجرا درآید و هم خصوصی سازی واقعی شکل بگیرد.

کلانتری در عین حال انجام فعالیت‌های اقتصادی در قالب حرکت‌های جمعی را موجب کاهش قیمت تمام شده، رقابت پذیری بهتر و فروش توآم با بازاریابی و عرضه مناسب دانست و گفت: چرا وقتی قیمت دلار متغیر می شود مواد اولیه واحدهای پایین دست را از طریق تعاونی‌ها تامین نمی‌کنیم که ارزان‌تر در آید؟ ما آن را صادر می‌کنیم که ارز بیشتری به دست بیاوریم و تولید داخل را زمین گیر می کنیم.

وی افزود: باید به صنایع پایین دستی پتروشیمی توجه بیشتری کنیم چون وقتی سیاست ما نگاه حداکثری به صنایع پایین دستی باشد موجب رونق آنها می‌شود و در نتیجه مواد اولیه وارداتی را خودمان در داخل تولید می‌کنیم و حمایت از کالای ایرانی به معنای واقعی اتفاق می‌افتد.

به گفته معاون وزیر تعاون، نظام سیاست‌گذاری کشور باید به ارزش افزوده و گسترش صنایع پایین دستی توجه ویژه‌ای داشته باشد و سهم تعاونی‌های تامین نیاز در بازار محصولات پتروشیمی و صادرات آن گسترش یابد.

کلانتری افزود: در شرایطی که اقتصاد ایران وابسته به نفت و درآمدهای نفتی است باید  تعاونی‌ها را در این حوزه فعال کنیم و زمینه انتقال دانش و تجربه به آنها را در این زمینه به وجود آوریم.

وی ابراز امیدواری کرد: با ایجاد سه جانبه گرایی میان دولت، بخش تعاونی و خصوصی و تولیدکنندگان، زمینه پیوند میان تعاون، بورس و پتروشیمی فراهم شود و تعاونیها سهام واحدهای پتروشیمی را خریداری کنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
پرداخت سود

پرداخت سود "غسالم" از آخر پاییز آغاز می شود

شرکت سالمین از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"تجلی" در بیست و یکمین روز خردادماه

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار می‌شود.

"شغدیر" به زودی به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی غدیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "غشوکو" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت شوکوپارس در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: