تعداد بازدید : ۴۹۹
کد خبر : ۱۸۱۸۳۱
۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳
عضو هیئت مدیره فرابورس گفت:بازار سهام ،بازاری است که منعکس‌کننده برآیند انتظارات سرمایه گذاران از تمام رویدادهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، داخلی و خارجی است که تاکنون اتفاق افتاده یا ممکن است در آینده حادث شود.

به گزارش بورس نیوز، علیرضا کدیور، درباره تحولات اخیر بازار و بازگشت مجدد بازار به روند صعودی طی دو روز اخیر گفت:بازار سهام ،بازاری است که منعکس‌کننده برآیند انتظارات سرمایه گذاران از تمام رویدادهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، داخلی و خارجی است که تاکنون اتفاق افتاده یا ممکن است در آینده حادث شود.

وی ادامه داد: اگر اتفاقاتی که در آینده می‌افتد با انتظار امروز بازار مغایر باشد، طبیعتا بازاری که به واسطه انتظارات رشد کرده، روندش معکوس می‌شود. به طور مثال چنانچه بازار انتظار وقوع اتفاقاتی را داشته باشد که تاثیر مثبت بر سهام دارد، اما عکس آن اتفاق بیافتد، دچار افت خواهد شد یا برعکس!

کدیور تحلیل روند پیش روی بازار سرمایه را نیازمند ثبات متغیرهای تاثیرگذار بر بازار دانست و افزود: با فرض ثبات نسبی کلیه متغیرهای فعلی برآورد من این است که روزهای آینده بازار پرنوسانی خواهیم داشت. به طوری که ممکن است بعضی روزها مثبت و بعضی روزها منفی باشد.

عضو هیئت مدیره فرابورس در خصوص روند کلی پیش روی بازار خاطرنشان کرد: با فرض ثبات نسبی متغیرها، روند کلی بازار رو به بالا خواهد بود، اما با شیب ملایم. یعنی در دو هفته آینده شاخص نسبت به امروز بالاتر است.

وی با اشاره به رشد برخی سهام غیرارزنده در بازار تاکید کرد: مشکلی که در بازار وجود دارد- چه در زمانی که شاخص روند به شدت صعودی را تجربه می‌کرد و چه در روزهای ریزشی- این است که مثبت شدن بازار به نحوی اتفاق افتاد که همه سهم‌ها مثبت شدند؛ چه سهم‌هایی که بنیاد خوب داشته و ارزنده بودند و چه سهم‌هایی که غیر ارزنده بودند. در این میان با وجود این که سهم‌های ارزنده رشد طبیعی خود را می‌کردند و هنوز نیز جای رشد داشتند به یک باره در کنار سهام غیرارزنده‌ای که حباب گونه رشد کرده بودند، ریزش کردند.

کدیور حرکت صعودی و نزولی همه سهم‌ها با یکدیگر را روندی اشتباه ارزیابی کرد و تصریح کرد: اگر همه بازار یکدست بالا برود اشتباه است، بازار یک جایی متوجه غیرارزنده بودن برخی از سهم‌ها می‌شود.در این شرایط آن سهم‌ها شروع به ریزش می‌کنند و بعد جو منفی ناشی از ریزش آن‌ها باعث می‌شود که سهم‌های ارزنده هم شروع به ریزش کنند و شرایطی که در هفته گذشته شاهد آن بودیم اتفاق می‌افتد. بنابراین مشکل رشد دسته جمعی بازار این است که نتیجه آن افت دسته‌جمعی خواهد شد.

عضو هیئت مدیره فرابورس با اشاره به انتشار گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها و مثبت بودن اغلب این گزارش‌ها، درباره چگونگی تشخیص سهام ارزنده از بین این گزارش‌ها گفت: گزارش‌های 6 ماهه اغلب گزارش‌های خوبی است،حتی بعضا نسبت به 6 ماهه سال گذشته، از پوشش سود بالاتری برخوردار هستند و شرکت‌ها سودسازی بالاتری نسبت به سال گذشته داشته‌اند و در مقابل نیز شاخص بورس نیز نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

وی انتظارات کارشناسان و تحلیلگران حرفه ای بازار در پوشش سود دو برابری شرکت‌ها نسبت به سال گذشته را منطقی دانست و با ذکر یک مثال افزود: چنانچه سال گذشته شرکتی 100 میلیون تومان در 6 ماهه سود ساخته است، اکنون این انتظار وجود دارد که امسال در 6 ماهه 200 میلیون تومان سود بسازد و قیمت آن هم متناسب با این انتظار در یک سال اخیر رشد کرده است.

کدیور تداوم رشد سهام شرکت‌ها را منوط به تحقق سودی بیش از انتظار بازار عنوان کرد و تصریح کرد: اگر شرکتی در نظر دارد تا در مدت 6 ماه، به 200 میلیارد تومان سود برسد و در عمل 250 میلیارد تومان محقق کند، آن وقت فراتر از انتظار بازار عمل کرده و این امر موجب می‌شود که سهم رشد کند.

وی ادامه داد: اگر شرکت مذکور کمتر از عدد قول داده شده مثلا 180 میلیارد تومان پوشش سود را اعلام کند و تنها 80 درصد نسبت به 100 میلیارد تومن سال گذشته اعلام کند، چون پایین تر از انتظار بازار است باعث می‌شود که سهام این شرکت افت کند و این به معنی نسبی بودن گزارش‌ها است. یعنی درست است که گزارش‌های 6 ماهه نسبت به پارسال بهتر است،اما قیمت سهم‌ها هم نسبت به پارسال بیشتر شده است و بخش از این گزارش‌های خوب اصطلاحا پیش خور شده است و اثرش را بر قیمت سهام شرکت‌ها گذشته است،پس عاملی که می‌تواند باعث شود تا باز هم سهام برخی شرکت‌ها رشد کند این است که این شرکت‌ها فراتر از انتظار بازارسود گزارش کنند.

علیرضا کدیور صنایع کالامحور و صادراتی را دارای توان تحقق پوشش ریسک فراتر از انتظار بازار ارزیابی کرد و افزود: بعضی از شرکتهای پالایشگاهی، پتروشیمی، فلزی و معدنی شرکت‌هایی هستند که می‌توانند شرایط فراتر از انتظار بازار را محقق کنند و می‌توانند همچنان رشد کنند.

وی با مثبت خواندن روند بازار تا پایان سال پیش‌بینی کرد: تحلیل‌ها نشان می‌دهد با فرض ثبات شرایط فعلی و ثبات همه متغیرها، برآیند متغیرهای تاثیرگذار بر بازار در چند هفته و حتی چند ماه آینده از ثبات نسبی برخوردار است.بر همین اساس می‌توان پیش‌بینی کرد شاخص تا پایان سال 97 به 200 هزار واحد خواهد رسید ویا حتی فراتر از 200 هزار واحد هم خواهد رفت. اما اگر متغیرهای فعلی تغییر کنند این تحلیل به اصلاح و بازنگری احتیاج دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: