تعداد بازدید : ۹۷۶
کد خبر : ۱۸۱۸۳۷
۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
وزنه دارایی های این شرکت به سمت ماشین آلات سنگینی می کند و در طرف مقابل، موجودی نقد وزن سبکی دارد و نیازمند اصلاح است. از این جهت برنامه هایی برای بهبود ساختار شرکت به مرحله اجرا رسیده است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بر اساس تحلیل فاصله ساختار دارایی هایی شرکت سراميک هاي صنعتي اردکان، دارایی های ثابت بیشترین نقش را در ترازنامه ایفا می کنند.

هر چند که درصد دارایی های ثابت نسبت به کل دارایی ها در چند سال گذشته روند رو به کاهش داشته، اما همچنان با حجم حدود 48 درصدی، نسبت به میانگین گروه 12 درصد بیشتر است.

گام های بلند «کسرا» به سمت تغییر

بیشترین حجم دارایی های ثابت به ماشین آلات و تاسیسات اختصاص دارد که می تواند نشانگر نیاز به بروزرسانی باشد؛ چرا که سالانه حدود 40 میلیارد ريال هزینه استهلاک بر گردن شرکت می اندازد.

نکته دیگر، حجم موجودی مواد و کالا با وجود این که کمتر از میانگین گروه است، اما به نظر بیش از حد استاندارد است. این امر ناشی از بیانگر ضعف این شرکت در فروش کالاهای خود و شرایط رکودی حاکم بر بازارهای کشور باشد که موجب انباشت کالا شده است. این موضوع اثر خود را در موجودی نقد نشان داده است. در بخش موجود نقد، میزان در رقم های اندک قرار داد که موجبات کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش را فراهم آورده است.

گام های بلند «کسرا» به سمت تغییر

البته باید اذعان کرد که «کسرا» درصدد تغییر در ترکیب فروش به سمت صنایع مطمئن تر با حاشیه سود بالاتر از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد حرکت کرده که برنده شدن در مناقصه اخیر پارس جنوبی خود گواهی بر این موضوع است.

به گزارش آبسیم، دریافتنی های غیرتجاری که سهم بیشتری نسبت به دریافتنی های تجاری دارند، عمدتا به سود سهام دریافتنی و طلب از شرکت های گروه ارتباط دارد. در حالی که این بخش در میانگین گروه تنها 3 درصد دارایی ها را شامل می شود، در «کسرا» 17 درصد است.

گام های بلند «کسرا» به سمت تغییر

در مجموع می توان چنین نتیجه گرفت که «کسرا» باید بر موجودی نقد و دارایی های جاری خود بیش از پیش تمرکز کند و تا بتواند ریسک ناشی از عدم پرداخت بدهی ها را به خوبی پوشش دهد. این شرکت با سرمایه 509 میلیارد ريالی، بالغ بر 234 میلیارد ريال تسهیلات مالی در حساب های خود دارد که تسویه آن کمک شایانی به رشد سود می کند. البته شایان ذکر است که یکی از اهداف شرکت ورود شرکت های فرعی به بورس است تا از محل عرضه سهام، تسهیلات بانکی تسویه و هزینه های مالی کاهش یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: