تعداد بازدید : ۵۲۰
کد خبر : ۱۸۱۹۱۶
۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
رییس اتاق بازرگانی گفت: متاسفانه رویکرد برخی مدیران بانکی به تولید با نگاه ریالی و دلار است و نگاه آنها این است که مانند دلالان سودهای بالا کسب کنند.
به گزارش بورس نیوز، غلامحسین شافعی در اجلاس اتاق ایران با تبریک روز ملی صادرات گفت: ابتدا می‌خواهم سپاس و قدردانی اعضای اتاق از بیانات حکیمانه رهبر انقلاب در دیدار با هیات دولت در ۷ شهریور را اعلام کنم. فرمایشات رهبری به دولت که نظرات اتاق را مورد توجه قرار دادند باید در دو بخش مورد توجه قرار داد. اول اینکه نظرات بخش خصوصی در تصمیمات باید جدی تلقی شود.دوم آنکه تاکید ایشان به این موضوع که نظرات فعالان اقتصادی در تصمیم‌گیری‌های کشور غایب است مدنظر قرار گیرد و دولت برای یکبار هم که شده در عمل خود را موظف بداند که این صحبت‌ها را اجرا کند.

وی ادامه داد: امروز اقای همتی به دلیل مشکل خاصی که به وجود آمده نتواستند حضور پیدا کنند و قول دادند در جلسه بعدی حضور داشته باشند. حضور ایشان می‌توانست به خودشان در تصمیم گیری‌ها کمک کند.

شافعی تصریح کرد:حکایت این روزهای اقتصاد ایران بسیار پیچیده است راه‌هایی که رفته‌ایم مسلما ما را به هدفمان نزدیک نکرده که در این قضیه کسی تردید ندارد.

وی اظهار داشت: ما فرصت سوزی‌های بسیاری کردیم با اتکا به درامدهای نفتی جامعه‌ای را شکل دادیم که توان تولید آنچنانی ندارد و از سوی دیگر خیلی تشنه است. دولت‌هایی آمدند که بیشتر به دنبال تسلط بودند تا واگذاری امور، بنگاه‌هایی را شکل دادیم که به مدد درآمدهای نفتی احداث شدند اما خروجی نداشتند اتفاقات مثبتی هم بوده که باید اعتراف کرد پایین تر از ظرفیت‌های این سرزمین بوده است.

شافعی تصریح کرد: اقتصاد ایران اگرچه در ابعاد اجتماعی پیشرفت داشته اما در اقتصاد جهان حرفی برای گفتن ندارد. شهرها را بی‌حساب گسترش دادیم بدون آنکه زیر ساخت‌ها را ببینیم. قدرت پایتخت اقتصادی ایران، تهران حدود یک میلیارد دلار صادرات و ۱۲ میلیارد دلار واردات است که اگر وارد خدمات شویم وضعیت اشفته‌تر است.

وی در خصوص تکیه دولت‌ها به نفت گفت: درآمد نفت باعث شده جامعه به سمت نوعی رفاه پیش رود و کاهش درامد نفت باعث شود که نقصان در روال عادی به وجود اید.

شافعی با استناد به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی گفت: مطابق امار بانک مرکزی درامدهای دولت در مقایسه با ۵ ماه سال جاری با سال قبل تنها ۱۱ درصد رشد داشته درحالی‌که هزینه‌های دولت ۲۵ درصد رشد داشته است.از طرف دیگر دیون اتی دولت که در قالب اوراق است ۷۵ درصد رشد پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در حالی که اقتصاد با تحریم روبرو است لازم است دولت صرفه جویی کند در غیر این صورت این امر باعث افزایش حجم نقدینگی و تورم خواهد شد.

رییس اتاق ایران تصریح کرد: در اقتصادهای بانک محور بانک ها خون تازه را به شریان های اقتصادی تزریق می‌کنند پس به دقت باید انها را زیر نظر گرفت و هدایت کرد. کشورهایی که تواستند این کار را بکنند پیشرفت کردند اما کشورهای همچون ما که اختیارات افسار گسیخته به بانک‌ها و موسسات واگذار کردند نتواستند پیشرفت کنند.

وی ادامه داد: اندازه مالی و پولی و اندازه اقتصاد موضوع دیگر است بخش مالی هیچ تناسبی با بخش مولد ندارد و همین امر باعث افزایش رانت شده و سیستم به جای اینکه به فکر تخصیص منابع باشد به فکر تامین منابع است.

شافعی گفت: متاسفانه رویکرد برخی مدیران بانکی به تولید با نگاه ریالی و دلار است و نگاه آنها این است که مانند دلالان سودهای بالا کسب کنند و در غیر این صورت اتهام ناکارامدی زده می‌شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت‌های منابع آبی مقرر شد ۲۵ درصد منابع بانک‌ها به پروژهای آبی تخصیص پیدا کند امروز باید معلوم شود که چقدر اجرایی شده است. آمار بانک مرکزی فقط میزان پرداخت تسهیلات را نشان می‌دهد اما باید مانده آنها نیز مشخص شود.

شافعی گفت: آمارها نشان می‌دهد بخش صنعت ۱۸ درصد، کشاورزی ۴۴ درصد و صادرات  ۴ درصد است این درحالیست که۱۰ سال پیش صنعت ۱۴ درصد، کشاورزی ۴۰ درصد و صادرات ۱ درصد بود.

وی تصریح کرد: رشد پول و پایه پولی در بسیاری از بخش‌ها وجود دارد اما الزاما باعث تورم نمی‌شود. وقتی صحبت از سیاستگذاری پولی و مالی می‌شود کلیه سیستم بانکی مورد نظر است نه اینکه برخی از سیستم مالی کشور به فکر استفاده از راه‌های دیگر برای سود خود باشند.

شافعی گفت: مطالب دیگری داشتم که اگر جلسه بعدی اقای همتی لطف و مرحمت کردند من خواهم گفت. لازم است این را بگویم که امروز هر چقدر تولید در رکود است کارخانه دولت به شدت در حال فعالیت است.ما از این وضعیت که خواب نداشته باشیم و بگوییم خدا فردا را به خیر کند، خسته‌ایم.

وی گفت: آنچه به عنوان یک گله منطقی مطرح است این است که به شرافت فعالان اقتصادی، به شرافت صادرکنندگان این کشور توجه کنید اگر استثنا وجود دارد ورق را برنگردانیم. فعالان اقتصادی و صادر کنندگان در طول تاریخ نشان دادند چقدر متعهدند و چقدر میهن پرستی وجود دارد.

شافعی گفت: اینکه گفته می شود صادر کنندگان عامل اصلی خروج ارز از  کشور هستند جفا است اینکه برخی مسئولین خواهش کنند ارز برگردانند ما گله مندیم اینگونه حرف زدن درست نیست. قانون ما را موظف کرده هر گونه تصمیم اقتصادی باید قبل از آن به فعالان اطلاع داده شود اما متاسفانه خلاف ان در جریان است این خلاف اعتماد سازی است ما نمی گوییم حتما حرف ما درست است استدعای ما این است قبل از اتخاذ تصمیم حرف‌های ما را بشنوید.

وی یادآور شد: در جلسه هفته پیش در بانک مرکزی، آقای همتی بسیاری از حرف‌های ما را قبول کردند قرار شد با جلسات مشترک در برخی از تصمیمات تغییر ایجاد شود.

شافعی تصریح کرد: با این قیمت پایه صادراتی توان تولید کننده ۶۰ درصد ارزش دلاری است حالا بقیه آن را از کجا باید بیاوریم.

شافعی هشدار داد:  اگر با همین منوال جلو برویم سال آینده باید منتظر صادر کننده غیر حرفه‌ای باشیم. ما مشکلات را با یکدیگر باید حل کنیم ما می توانیم مشکل نسازیم بلکه مشکلات را رفع کنیم. ما به عنوان فعالان افتصادی اعلام می‌کنیم آماده هستیم صادقانه و مشفقانه بنشینیم و آنچه در توان داریم برای توفیق این کشور ارائه دهیم.

به گزارش ایلنا، وی گفت: به فرمایش رهبری توجه کنیم و مثلث دولت، دانشگاهیان و بخش خصوصی را جدی بگیریم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.