تعداد بازدید : ۷۸۳
کد خبر : ۱۸۲۰۲۲
مدیرعامل فرابورس در گفت‌وگو با بورس‌نیوز:‏
۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰
در جهان نوین، بازارهای سرمایه نقش اساسی و تعیین‌کننده‌ای در توسعه اقتصادی کشورها بازی می‌کنند.‏
به‌زودی تعاونی‌های متعارف، بورسی می‌شوند
به گزارش بورس نیوز، افزایش بازارهای موازی با بازار اصلی یکی از شگردهایی است که کشورهای مختلف جهان آن را تجربه و اتفاقاً نتیجه خوبی نیز دریافت کرده‌اند.

در ایران اما تا سال 1384 برای تأسیس بازارهای موازی با بورس اوراق بهادار کشور، مجوزی وجود نداشت که این مهم دلیل برخی ضعف‌های بورس در کشور نیز بود.

اما در اول آذرماه 84 تأسیس و راه‌اندازی بازارهای خارج از قانونی شد و حاصل این قانون بازارهایی همانند بورس انرژی، بورس کالا و فرابرس است و بی‌شک در تمام این سال‌ها تأثیر خوبی در رونق بازار و کسب‌وکار داشته است.

به‌موجب دستورالعمل فعاليت بازارهاي خارج از بورس، مصوب ۱۲/۶/۱۳۸۶ شوراي عالي بورس و در اجراي بند ۵ ماده ‏‏۴ قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران مصوب آذرماه ۱۳۸۴ و مجوز شماره ۵۲۹۴۶/۱۲۱ مورخ ‏‏۱۹/۸/۱۳۸۷ سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت فرابورس ايران در تاريخ ۲۲/۸/۱۳۸۷ تحت شماره ۳۳۲۴۸۳ در اداره ‏ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غيرتجاري تهران به ثبت رسید و فعاليت خود را آغاز کرد. پس از تدوین و تصویب ‏دستورالعمل‌های موردنیاز جهت پذیرش و دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات فرابورس و ایجاد زیرساخت‌های ‏لازم، بازار فرابورس ایران در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۸۸ به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.‏

اما چه اتفاقاتی در فرابورس ایران در این مدت افتاده است و آیا کشور توانسته است از تمام ظرفیت‌های این بازار بهره ببرد؟

این سؤال را با مدیرعامل جوان فرا بورس درمیان گذاشتیم که ماحصل آن شد گفتگویی که در ذیل می‌خوانید.

*جناب آقای امیر هامونی ضمن تشکر از وقتی که در اختیار بورس نیوز قرار دادید. به عنوان سؤال اول لطفاً در مورد تغییرات فعلی فرابورس کمی صحبت بفرمایید؟

تا چند وقت پیش معمولاً در بازار سرمایه سهام شرکت‌های سهام عام را پذیرش می‌کردیم اما در فرابورس در کنار مجموعه‌های سهام عام، شرکت‌های سهامی خاص هم توانستند وارد بازار شوند. البته پذیرش نمی‌شوند اما؛ ادغام و تملیک برای این شرکت‌ها صورت می‌گیرد. این اتفاق مثبتی برای بازار سرمایه است. با شروع فعالیت فرابورس به دنبال این بودیم که سایر ابزارهای مالی را که در قانون تجارت پیش‌بینی‌شده را استفاده کرده و ابزارهای جدیدی نیز به این داشته‌ها بیفزاییم.

*حضور تعاونی‌ها در بازار سرمایه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حوزه تعاون قانون خاصی دارد که بر اساس آن توانستیم شرکت‌های سهامی عام را وارد بازار کنیم و همچنین ما می‌بینید که در فرابورس شرکت‌های سهامی عام حضور فعالی دارند و سهامشان معامله می‌شود. از دو سال گذشته که دکتر محمدی سکان‌دار بورس اوراق بهادار شدند بر این مطلب که به‌جز تعاونی‌های سهامی عام، تعاونی‌های متعارف و فراگیر ملی را هم وارد بازار کنیم تأکید داشتند.

لذا در حال طراحی تابلویی تحت عنوان تابلوی تعاون هستیم. دستورالعمل‌هایش در حال نگارش است و جلسات مختلفی با وزارت رفاه، تعاون و کار اجتماعی نیز در این خصوص برگزار کردیم که اتفاقاً بسیار سازنده بوده است.

پس از نهایی شدن دستورالعمل‌ها، آنها را درگی‌ات مدیره سازمان بورس یا شورای عالی بورس مصوب کرده و انشا الله به‌زودی تعاونی‌های متعارف را هم وارد بازار می‌کنیم.

*آیا ورود این بخش از تعاونی‌ها به فرابورس با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند، تأثیری بر فعالیت‌های ایشان و همچنین فرابورس خواهد گذاشت؟

شک نکنید که ظرفیت خیلی خوبی برای تعاونی‌ها طراحی‌شده است. شرایط ورودی ایشان راحت شده و شرایط حداقلی را گذاشته‌ایم اما؛ بحث مهم که باید مدنظر قرار دهیم شفافیت است. باید صورت‌های مالی حسابرسی شود البته توسط حسابرسان معتمد سازمان بورس این اتفاق باید بیفتد. به نظر من ریل حقوقی جدید می‌تواند سازوکاری را برای تأمین مالی شرکت‌های تعاونی، تعاونی متعارف، تعاونی فراگیر ملی و همین‌طور سهامی عام بتواند ایجاد کند.

*آقای هامونی آماری از حضور شرکت‌های دانش بینان تحت عنوان تعاونی وجود دارد؟

130 شرکت تعاونی داریم که دانش‌بنیان هم هستند. یک پذیره‌نویسی جدید داریم که علاوه بر استارت آپ های سهامی خاص می توانند در استارت آپ های تعاونی شرکت کرده و سرمایه‌گذاری کنند. ضمن اینکه ما در هفته جاری عرضه اولیه شرکت دانش‌بنیان که در تابلوی فرابورس صورت گرفت که در صنعت دارو فعال بود را داشتیم که اتفاقاً با استقبال خوب و بی‌سابقه‌ای هم مواجه شد. بقیه استارت آپ ها هم در مسیر هستند باید مدارک مالی‌شان و حسابرسی شده‌شان را به ما بدهند و انشا الله بتوانند وارد بازار شوند.

* چه اتفاقی در مورد حضور تعاونی‌ها در بورس متصور هستید؟

هم در بخش تعاون و هم در بخش بازار سرمایه، این شرکت‌های تعاونی در کنار شرکت‌های سهامی عام و شرکت‌های سهامی خاص می‌توانند وارد بازار شوند.  بحث تعاونی‌های سهامی عام را ما وارد بازار سرمایه کردیم و تعاونی‌های فراگیر ملی را هم انشا الله با مقرراتی که پیش‌نویس آن آماده‌شده و به تصویب برسد می‌توانیم شاهد ورود تعاونی فراگیر ملی و تعاونی‌های متعارف به بازار سرمایه باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: