تعداد بازدید : ۶۲۶
کد خبر : ۱۸۲۲۷۰
مدیرعامل بورس کالا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۰
برخی شرکت‌ها گلایه دارند که سهمیه کالا متناسب با نیازشان به آنها نمی‌رسد و هم از حیث ظرفیت سنجی و هم اهلیت سنجی باید اصلاحاتی صورت گیرد تا به شرکت ها متناسب با ظرفیت شان، سهمیه تخصیص یابد.
طبق آمارهای بورس کالا، سهم تعاونی ها از حجم و ارزش معاملات پتروشیمی ها در شش ماهه اول امسال روند صعودی داشته است. در بازار نقدی معاملات، محصولات پتروشیمی در ۶ ماهه اول سال گذشته ۱.۹۳ میلیون تن محصول بوده که این رقم امسال به ۲.۴۳ میلیون تن رسیده است. از این میزان، تعاونی ها در نیمه نخست سال ۹۶ حدود ۲۷۰ هزار تن محصول را در بورس معامله کرده اند که این رقم در مدت مشابه امسال به ۳۴۹ هزار تن رسیده است. سهم تعاونی ها از حجم و ارزش معاملات پتروشیمی ها در شش ماهه اول امسال به ترتیب ۱۴ و ۱۶ درصد بوده است. در این شرایط، تقویت تعاونی ها ضروری می نماید. در این خصوص بورس نیوز گفتگویی با حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران انجام داده است.

* نقش بورس کالا در فعالیت تعاونی های پایین دستی صنعت پتروشیمی چیست؟

از ابتدای تاسیس بورس کالا و ورود کالاها علی الخصوص محصولات پتروشیمی، نقش ویژه ای برای تعاونی ها در نظر گرفته شده است. این نقش عبارت از توزیع مویرگی محصولات پتروشیمی و سایر محصولات بین مصرف کنندگان نهایی و نیز بحث تامین مالی خرید محصولات بوده است. اگر این نقش به خوبی ایفا شود، بسیاری از صنایع پایین دستی که در ظرفیت های پایین فعالیت می کنند و یا به هر دلیل تمایل دارند تشریفات خرید از بورس کالا در نمایندگی توسط دیگران انجام شود، می توانند به تعاونی ها مراجعه کنند و خرید کالای مورد نیاز خود را به تعاونی ها بسپارند. تعاونی‌ها سهم 14 تا 16 درصدی در معاملات بورس کالا در حوزه پتروشیمی دارند.
 
*یعنی تعاونی ها فقط به عنوان نمایندگی فعالیت خواهند کرد؟

 نکته حایز اهمیت این است که تعاونی ها علاوه بر نقش اجرایی، نقش نظارتی نیز دارند. اتفاقات اخیر بورس کالا نشان می‌دهد باید نظارت‌ها بیشتر شود که تعاونی‌ها می‌توانند در این زمینه نقشی مؤثر ایفا کنند. بدون اینکه از اهداف اصلی خود دوربمانند. شرکت هایی که عضو تعاونی هستند قابل شناسایی و قابل رصد توسط تعاونی ها خواهد بود. بدین ترتیب کالای خریداری شده از مرحله خرید تا تولید و عرضه به مصرف کننده نهایی قابل رصد خواهد بود.

* این نظارت به چه صورت خواهد بود؟

  با توجه به اینکه هدف از تشکیل تعاونی ها، مشارکت جمعی و تخصصی در حوزه صنوف مختلف یا توزیع کالا در اقصی نقاط کشور است و دستیابی به این هدف از طریق "نظارت" تعاونی ها تسهیل می شود، بهتر آن است که بررسی دقیق اعضای تعاونی ها توسط خود تعاونی ها صورت گیرد تا در نهایت مردم (مصرف کنندگان نهایی) هم منتفع شوند.

*آیا عرضه و تقاضای محصولات در بورس کالا به روال قبل بازگشته است؟

شرایط عرضه و تقاضا مطلوب ارزیابی می شود. اصلاحات مناسبی توسط ستاد تنظیم بازار و ستاد اقتصادی دولت در سیاستگذاری عرضه کالایی صورت گرفته و به نظر می رسد اوضاع مطلوب تر خواهد شد.

*نقش بهین یاب در این میان چیست؟

 بهین یاب سامانه ای است که برای شناسایی متفاضیان واقعی طراحی شده و طی هماهنگی های صورت گرفته قرار است در جهت تکمیل و اصلاح بعضی از بخش های آن، اقدام شود. علاوه بر آنکه تعاونی ها در بهین یاب ثبت می شوند، شرکت های زیرمجموعه این تعاونی ها هم در آن سایت تعیین می شوند. به نظر می رسد تعاونی ها می توانند فیدبک های خوبی به سامانه بهین یاب دهند.

*چه اصلاحاتی قرار است انجام شود؟

 برخی شرکت ها گلایه دارند که سهمیه کالا متناسب با نیازشان به آنها نمی رسد. برای بعضی از شرکت ها نیز ظرفیت سنجی صورت نگرفته است. هم از حیث ظرفیت سنجی و هم اهلیت سنجی باید اصلاحاتی صورت گیرد تا به شرکت ها متناسب با ظرفیت شان، سهمیه تخصیص یابد.

*در رابطه با تامین مالی چه اقداماتی در بورس کالا قابل انجام است؟

تقویت بخش واقعی اقتصاد با تبدیل دارایی واقعی به قالب گواهی سپرده کالایی، امکان تولید کم‌هزینه کالا برای تأمین مالی کوتاه‌مدت را به همراه داشته که در این زمینه توسعه اوراق بهادار مبتنی بر کالا مانند قراردادهای آتی، اختیار معامله و قراردادهای سلف موازی استاندارد باهدف ایجاد ابزارهای مدیریت مالی برای تولیدکنندگان می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: