تعداد بازدید : ۵۷۷
کد خبر : ۱۸۲۶۲۴
رکوردشکنی روسیه در تاریخ پسا شوروی
۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
روسیه و امریکا ابرقدرت‌های نفتی جهان هستند. عربستان سعودی نیز ۱۲.۹ درصد از تولید نفت جهان را به خود اختصاص داده است. با این حال تمایز مهمی میان هر سه آنها وجود دارد.
به گزارش بورس نیوز، در روسیه ده‌ها شرکت در تولید نفت نقش دارند. هزاران شرکت بر اساس منافع خود در ایالات متحده امریکا نفت تولید می‌کنند اما در عربستان، تمام تولید نفت توسط شرکت سعودی آرامکو کنترل می‌شود که سودآورترین شرکت در جهان است. با توجه به این داده‌ها، عربستان اثبات کرده است که نفت، قدرت است.» نشریه فوربز سه روز پیش چنین از قدرت نفت گزارش داد. داده کاوی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر جهان به 99 میلیون بشکه نفت در روز نیاز دارد و سه قدرت تولیدکننده نفت در جهان، با هم مسابقه سرعت گذاشته‌اند. اما با تمام این‌ها، تحلیلگران بین‌المللی بر این باورند که خلأ تولید نفت با تحریم ایران، جبران‌ناپذیر خواهد بود.

11 میلیون، رکورد تولید نفت در تاریخ امریکا


در سپتامبر 2018، EIA -یک مؤسسه تحقیقی در حوزه بازار نفت است- برآورد کرد که تولید روزانه نفت امریکا به 11 میلیون بشکه در روز نزدیک شده است. بر اساس این گزارش، در ماه آگوست امریکا روزانه 10.9 میلیون بشکه نفت تولید کرد که افزایش قابل توجهی نسبت به تولید 9.7 میلیون بشکه‌ای نفت در سال 2017 است. خبرگزاری رویترز نیز چند وقت پیش از رکورد شکنی تولید نفت امریکا در تاریخ این کشور خبر داده بود که امریکا را به دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان تبدیل کرده است. سندی فیلدن، مدیر تحقیق بخش کالا و انرژی در مؤسسه مورنینگ استار به رویترز گفته بود:«تولید روزانه 11 میلیون بشکه ما را به بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان تبدیل خواهد کرد. البته تولید روسیه در ماه ژوئن بالای 11 میلیون بشکه بود. بنابراین، حالا وضعیت شبیه به مسابقه سرعت است.»

رکورد شکنی روسیه در تاریخ پسا شوروی

بلومبرگ چند وقت پیش گزارش داده بود که تولید نفت روسیه به مرحله جدیدی در دوران پسا شوروی وارد شده و در ماه سپتامبر به تولید روزانه 11.36 میلیون بشکه نفت در روز رسیده است. پایگاه خبری اویل پرایس نیز چند روز پیش نوشته بود که با وجود این رکورد روسیه در ماه گذشته، این کشوربرنامه‌ای برای افزایش تولید به بالای 12 میلیون بشکه تا انتهای سال 2018 ندارد. چرا که براساس اعلام وزیر انرژی روسیه، این اقدام با برنامه توسعه اقتصادی مسکو سازگار نیست. در ماه فعلی، اکتبر نیز تولید نفت روسیه 150 هزار بشکه بالاتر از سطح تولید آن در اکتبر 2016 است.

ظرفیت تولید 12 میلیون بشکه‌ای عربستان

عربستان در حال حاضر روزانه 10.7 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. اما فالح وزیر نفت عربستان به خبرگزاری تاس روسیه گفته است:«ما بزودی میزان تولیدمان را به 11 میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهیم. ریاض همچنین ظرفیت تولید روزانه 12 میلیون بشکه نفت را نیز دارد.» اما با وجود این آمارها و این اظهارات، آبیشکر کومار، تحلیلگر ارشد انرژی در مؤسسه اینترفکس لندن به رویترز گفته است:«هنوز هم معلوم نیست که افزایش تولید نفت این پادشاهی برای پر کردن خلأ ناشی از کمبود نفت ایران و ونزوئلا و تعادل قیمت نفت در بازار کافی باشد.»

نیاز فزاینده جهان به نفت

بر اساس گزارش پایگاه داده‌پردازی استاتیستا، در سال 2010 تقاضای جهانی برای نفت 86.4 میلیون بشکه در روز بود. در سال 2015 این تقاضا به 94 میلیون بشکه در روز رسید که برابر با 34 میلیارد بشکه در سال می‌شود. در سال 2018 نیز تقاضای جهانی نفت از 99 میلیون بشکه در روز عبور کرد و پیش‌بینی می‌شود که در سال 2019، به 100.8 میلیون بشکه در روز برسد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: