تعداد بازدید : ۱۰۶۲
کد خبر : ۱۸۲۶۶۰
۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
در شرایطی که اغلب شرکت ها از تحریم ها متضرر می شوند، برخی نیز می تواند از آن در جهت مثبت استفاده و فضا را برای خود بازتر کنند.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، ساختار درآمدی شرکت بازرسي فني و کنترل خوردگي تکين کو تماما بر مبنای فعالیت های عملیاتی شکل می گیرد.

ساختار تک بعدی «رتکو» / تهدیدی که به فرصت بدل می شود

همان گونه که در تصویر ذیل مشخص است، در بخش غیرعملیاتی تحرک بسیار اندکی ملاحظه می شود و حتی خبری از تسهیلات بانکی و هزینه مالی نیست. تنها به لطف افزایش نرخ ارز در مدت اخیر، توانسته از محل تسعیر ارز، درآمد شناسایی کند که حجم چندانی نسبت به درآمدهای اصلی شرکت ندارد.

ساختار تک بعدی «رتکو» / تهدیدی که به فرصت بدل می شود

اما نکته حائز اهمیت، افزایش میزان بهای تمام شده در دوره های اخیر است. با وجود آن که درآمدهای عملیاتی رشد داشته، اما افزایش هزینه ها، سبب کاهش حاشیه سود ناخالص شده است. 

ساختار تک بعدی «رتکو» / تهدیدی که به فرصت بدل می شود

«رتکو» از پروژه های متعدد خود در 6 ماهه نخست سال جاری، 321 میلیارد ريال درآمد کسب کرد که تنها 54 میلیارد ريال به عنوان سود ناخالص درج گردید.

برآورد شده تا پایان سال جاری با افزایش حاشیه سود به سطح 26 درصد، سود ناخالص حدود 158 میلیارد ريالی به بار بنشیند. این در حالی است که در سال 95 حدود 105 میلیارد ريال سود عاید «رتکو» شده بود.

البته با توجه به انعقاد چند قرارداد جدید در مدت اخیر، تحقق این میزان درآمد دور از ذهن نیست.

قرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان را در دست اجرا دارد که در سال 97 بیش از 45 میلیارد ریال بر درآمد شرکت اثر می گذارد و 8 میلیارد ریال بر سود شرکت می افزاید. شایان ذکر است تاثیرات اصلی این قرارداد در سال دوم سال 98 به خوبی نمایان خواهد شد.

علاوه بر این، قراردادی 2 ساله با با مجتمع گاز پارس جنوبي به مبلغ 230 میلیارد ريال منعقد کرده که در سال 97 حدود 100 میلیارد ریال درآمدزایی خواهد کرد و 10 میلیارد ریال دیگر بر رقم سود اضافه می کند.

این شرکت به منظور اصلاح ساختار مالي در نظر دارد سرمایه 90 میلیارد ريالی خود را تا 200 میلیارد ريال افزایش دهد.

با این اوصاف، انتظار می رود «رتکو» در کانال صعود قرار گیرد. به علاوه این که تحریم های احتمالی 13 آبان، می تواند برای این شرکت خوب تمام شود. چرا که به سبب عدم حضور شرکت های خارجی، فضا برای فعالیت «رتکو» بیشتر می شود و با فراغ بال می تواند در مناقصات شرکت کند و پروژه های بیشتری را در دست بگیرد.

البته در این میان، باید فکری به حال بهای تمام شده خود بکند و نسبت به کنترل آن ها برنامه های جدیدی به اجرا درآورد؛ وگرنه همچنان به عنوان ترمز سودسازی نقش ایفا خواهد کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: