تعداد بازدید : ۸۸۶
کد خبر : ۱۸۲۷۲۲
آبسیم گزارش می دهد:
۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
برخی شرکت ها از جمله «کیمیای زنجان» از افزایش نرخ ارز تاثیر دو جانبه می پذیرند. اما تغییرات نرخ مواد و فلزات در سطح جهانی به عنوان یک ریسک غیرقابل پیش بینی تلقی می شود. با این اوصاف، بررسی ها حاکی از این است که نسبت به میانگین گروه خود جلوتر است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، تحلیل فاصله ساختار فروش شرکت صنعتي و معدني کيمياي زنجان گستران بیانگر سبقت از میانگین گروه است. در حالی که در مبحث فروش از سایر شرکت ها در رتبه های پایین قرار دارد، اما در زمینه کنترل هزینه ها موفق تر عمل می کند.

«کیمیا»یی از دل خاک / حاشیه‎ای سبز بر مدار این شرکت

بر اساس صورت های مالی 6 ماهه سال جاری، 6 شرکت گروه به صورت میانگین، حاشیه سود ناخالص 18 درصدی دارند اما این رقم در «کیمیا» نزدیک به 43 درصد است. این در حالی است که در سال گذشته حاشیه سود 28 درصدی به ثبت رسیده بود.

«کیمیا»یی از دل خاک / حاشیه‎ای سبز بر مدار این شرکت

ساختار بهای تمام شده این شرکت بیش از هر چیز بر پایه مواد مصرفی بنا نهاده شده است. تغییرات نرخ فلز روی و سرب در بازارهای جهانی به صورت مستقیم بر خرید مواد اولیه و فروش محصولات تاثیر می گذارد و به این ترتیب، تغییرات LME نقشی مستقیم در بهای تمام شده و بهای فروش محصولات ایفا می کند.

«کیمیا»یی از دل خاک / حاشیه‎ای سبز بر مدار این شرکت

تهیه و تامین مواد اولیه همواره یکی از دغدغه های اصلی «کیمیا» به شمار می رود و به سبب این که عمده ماده معدنی مورد نیاز به صورت سهمیه بندی عرضه می گردد، انتظار می رود هر چه سریع تر نسبت به اخذ مجوز اکتشاف اقدام نماید تا خود تامین کننده مواد اولیه باشد.

نوسانات نرخ ارز برای این شرکت حکم دو سویه دارد؛ چرا که علاوه بر افزایش درآمد حاصل از صادرات، بر بهای تمام شده اثر منفی می گذارد. در نیمه نخست سال 97 حدود 22 درصد درآمد فروش از آن سوی مرزها حاصل شده است.

نوسانات نرخ های LME و ارز در سالیان گذشته، حاشیه سود ناخالص «کیمیا» را با نوسان همراه ساخته است. در 6 ماهه سال جاری این عامل به بیشترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است.

«کیمیا»یی از دل خاک / حاشیه‎ای سبز بر مدار این شرکت

«کیمیا» در سایر بخش های عملیاتی هیچ گونه تحرکی از خود نشان نمی دهد و در بخش غیر عملیاتی نیز تنها اخیرا از محل سرمایه گذاری در سایر شرکت ها و سپرده گذاری درآمدی کسب می کند که در آخرین گزارش، حدود 6 درصد از مبلغ فروش است.

حجم هزینه های مالی در چند سال اخیر تغییر چندانی نداشته و از این موضوع به عنوان یک نقطه مثبت می توان یاد کرد.

شایان ذکر است که «کیمیا» چندی قبل جهت احداث نیروگاه برق اقدام به افزایش سرمایه نمود؛ ولی با توجه به این که خرید مولدهای تولید برق نیروگاه از خارج از کشور و مستلزم تامین ارز است، سرمایه گذاری ثابت طرح با افزایش قابل ملاحظه ای روبرو خواهد شد و دیگر توجیه اقتصادی ندارد.

با این اوصاف به نظر می رسد «کیمیا» باید بیش از گذشته درصدد دستیابی و به‎کارگیری روش های نوین و مدرن در تولید محصولات با کیفیت و کسب بازدهی بالا باشد. از آنجا که منابع حاصل از افزایش سرمایه بدون استفاده مانده و شرکت از سرمایه در گردش مناسب برخوردار است، باید نسبت به اجرای طرح های توسعه جهت تکمیل زنجیره تولید و کاهش هزینه ها اقدام نماید.

در مجموع با توجه به حاشیه سود قابل توجه، وضعیت «کیمیا» را می توان مثبت ارزیابی کرد و آینده روشنی را متصور شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: