تعداد بازدید : ۱۰۴۴
کد خبر : ۱۸۲۸۹۴
رییس هیئت مدیره انجمن قطعه سازان همگن در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
هم خودروسازان اقدام به پیش فروش محصولات خود کرده اند و هم، مدیریت خودروسازان تقریبا دولتی است و بعید است که برای افزایش سودآوری یا کاهش زیان شرکت ها، اقدام به توقف تولید خودروهای زیان ده و تولید خودروهای با حاشیه سود بالاتر کنند.
صورت های مالی ۶ ماهه خودروسازان حاکی از تحقق زیان خالص ۴۲۸۲۹ میلیارد ریالی توسط دو شرکت ایران خودرو و سایپا است. طبق گزارشات منتشر شده، تولید برخی خودروها همچون پراید، زیان به همراه دارد. با توجه به تحریم ها و مشکلات در واردات مواد اولیه مورد نیاز خودرو و قطعه سازان و نیز رشد سرسام آور بهای تمام شده این صنعت، بعضی فعالان صنعت خودرو و قطعه سازی معتقدند در صورت تداوم شرایط، برخی واحدهای تولیدی متوقف شده و تولید خودرو صرفه اقتصادی نخواهد داشت.


محمدرضا نجفی منش رییس هیئت مدیره انجمن قطعه سازان همگن در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: تولید برخی خودروها برای خودروسازان نه تنها سودی ندارد، بلکه زیان ده هم هست. این مشکل ناشی از الزام شرکت ها به فروش با قیمت سال های قبل ایجاد شده؛ در حالی که قیمت تمام شده رشد شدیدی داشته است. در یک سال اخیر مواد اولیه داخلی ۳ تا ۵ برابر شده و مثلا آلومینیوم از حدود ۹ هزار تومان به ۳۵ هزار تومان رسیده است. از این رو، اصلاح قیمت ها ضروری خواهد بود.
وی افزود: توقف تولید خودروهای زیان ده در شرایط فعلی امکانپذیر نیست؛ چرا که هم خودروسازان اقدام به پیش فروش محصولات خود کرده اند و هم، مدیریت خودروسازان تقریبا دولتی است و بعید است که برای افزایش سودآوری یا کاهش زیان شرکت ها، اقدام به توقف تولید خودروهای زیان ده و تولید خودروهای با حاشیه سود بالاتر کنند. بنابراین تنها راه نجات صنعت خودرو و حفظ اشتغال و ایجاد آرامش در بازار خودرو، افزایش قیمت خودرو و قطعات بر اساس قیمت تمام شده است.این فعال صنعت خودرو و قطعه سازی در رابطه با موضوع رد لایحه CFT و اعاده به مجلس اظهار داشت: لایحه مربوط به پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم فعلا به مجلس بازگردانده شده تا ایرادات وارده بررسی شود. با توجه به اهمیت این موضوع، امیدواریم مسوولان با درایت بیشتری تصمیم گیری کنند. به هر حال رد لایحه هم می تواند سبب افزایش نرخ ارز و تشدید مشکلات فعلی شود و هم همکاری با سایر کشورها را محدودتر خواهد کرد. از این رو امیدوارم مجلس اصلاحات لازم را هرچه زودتر انجام داده و تصویب لایحه صورت گیرد تا بهانه ای برای قطع مراودات با ایران به سایر کشورها ندهیم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: