تعداد بازدید : ۸۸۶
کد خبر : ۱۸۲۸۹۵
نگاهی اجمالی بر وضعیت عملکرد مالی شش ماهه آتیه داده‌پرداز
۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
شرکت آتیه داده‌پرداز در دوره شش ماهه منتهی به پایان شهریور ماه 1397، مبلغ 198 میلیارد ریال سود خالص محقق نموده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 10 درصد کاهش را نشان می دهد. بخش مهمی از سود خالص کسب شده از محل فعالیت‌های غیرعملیاتی این شرکت به دست آمده است.

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت آتیه داده‌پرداز در دوره شش ماهه منتهی به پایان شهریور ماه 1397، مبلغ 198 میلیارد ریال سود خالص محقق نموده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 10 درصد کاهش را نشان می دهد. 

بخش مهمی از سود خالص کسب شده از محل فعالیت‌های غیرعملیاتی این شرکت به دست آمده است. بیش از 101 میلیارد ریال سود سرمایه‌گذاری‌ها شامل سود سپرده بانکی و افزایش ارزش سرمایه‌گذاری‌های در سهام شرکت در شش ماهه نخست کسب شده است. عملیات اصلی این شرکت ارائه خدمات پیامک به مشتریان بانک‌ها، شرکت‌های بزرگ و ... است. 

در جدول زیر اقلام عمده صورت‌های مالی شرکت بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شش ماهه ارائه شده است.سودهای غیرعملیاتی، مهم ترین عامل کسب سود شرکت

وجوه نقد شرکت و سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت بیش از 60 درصد دارایی‌های شرکت را به خود اختصاص می دهند و این وجوه منجر به کسب سود غیرعملیاتی به میزان 50 درصد سود خالص شرکت در این مدت گردیده اند.

درآمدهای عملیاتی شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است و مبلغ آن، 727 میلیارد ریال بوده است. با توجه به گسترش فعالیت‌های اینترنتی همراه، اپلیکشن‌های ارائه شده توسط بانک‌ها به مشتریان، قدرت بالای چانه‌زنی بانک‌ها و مشتریان عمده و عدم توجیه پرداخت مبالغ سنگین در جهت ارائه پیامک به مشتریان از سوی مشتریان و بانک‌ها با توجه به شرایط فعلی زیرساخت‌های اینترنتی، به نظر می رسد که شاهد ثبات و احتمالا کاهش درآمدهای عملیاتی شرکت در ماه‌ها و سال‌های آتی باشیم. در همین حال، افزایش هزینه‌های ارائه خدمات شرکت را شاهد بوده‌ایم و بهای هزینه شارژ خریداری شده با 10 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به 550 میلیارد ریال رسیده است و به این ترتیب، سود ناخالص شرکت با بیش از 25 درصد کاهش نسبت به شش ماهه نخست 1396، به 142 میلیارد ریال رسیده است. این به این معنی است که با توجه به قدرت بالای چانه‌زنی بانک‌ها و مشتریان عمده، افزایش درآمدهای شرکت به سختی صورت می‌گیرد، ولی افزایش هزینه‌های خرید سرویس‌های پیام کوتاه از سوی اپراتورهای اصلی شرکت، در حال روی دادن است که در صورت ادامه این روند، شاهد افت بیشتر سود عملیاتی شرکت خواهیم بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: