تعداد بازدید : ۳۲۰۸
کد خبر : ۱۸۲۹۷۱
۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
سیاست‌های اشتباه در صنعت بانکداری کشور، ضربه‌های سنگینی بر پیکره اقتصاد است. سیستم بانکداری کشور در حال حاضر حال ناخوشی دارد و کم نیستند بانک‌هایی که زیان انبار می‌کنند. این در حالی است که بانک همواره به عنوان مأمنی امن برای سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری معرفی شده است.

بر مبنای بررسی‌های واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرایط بسیار نامساعدی بر بانک سرمایه حکم‌فرما است و با هزینه و زیان بسیاری دست و پنجه نرم می کند.

تعظیم ورشکستگی در مقابل «بانک سرمایه» / سرمایه ها در دام زیان

تا پایان شهریور ماه سال جاری بیش از 14909 میلیارد تومان زیان انباشته در حساب های شرکت جا خوش کرده که حدود 37 برابر سرمایه کنونی بانک است. به عبارت دیگر، با سرعت بسیار بالایی از روی ورشکستگی رد شده و باید کلمه دیگری برای آن پیدا کرد.

نکته دیگر این است که فقط یک سرفصل از بخش بدهی ها به تنهایی با کل دارایی های بانک سرمایه برابری می کند. جمع کل دارایی های بانک سرمایه 17113 میلیارد تومان و سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار بیش از 17555 میلیارد تومان است.

تحلیل فاصله ساختار دارایی های «سمایه» نسبت به میانگین 8 بانک دیگر حاکی از اختلاف فاحش نیست. در شرایطی که مطالبات از بانک مرکزی نزدیک به 14 درصد کل دارایی ها را تشکیل می دهد، این میزان در گروه 9 درصد است.

تعظیم ورشکستگی در مقابل «بانک سرمایه» / سرمایه ها در دام زیان

از دولت و اشخاص دولتی مطالبه ندارد و حجم مطالبات از بانک ها و سایر موسسات اعتباری 3 درصد کمتر از میانگین گروه است. از طرف دیگر، بیش از 50 درصد دارایی ها به بخش تسهیلات و مطالبات از اشخاص غیردولتی اختصاص دارد.

اما در سمت چپ ترازنامه بسیار شلوغ است و ارقام در سطح بالایی قرار دارد.

فاصله ساختار بدهی های «سمایه» از گروه بسیار زیاد است. بدهی به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی 27 درصد از میانگین گروه فراتر رفته است. 11918 میلیارد تومان بدهی بانک سرمایه به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی حدود 5 برابر میزان مطالبات این بانک از بانک مرکزی است.

تعظیم ورشکستگی در مقابل «بانک سرمایه» / سرمایه ها در دام زیان

سپرده سرمایه گذاری مدت دار بالاترین سهم را از کل بدهی های 31525 میلیارد تومانی دارد.

به گزارش آبسیم، سهم بانک سرمایه از درآمدهای مشاع در سال های گذشته وارد فاز نزولی شدیدی شد؛ به گونه ای که در سال 95 عملیات بانک با زیان سنگین 2031 میلیارد تومانی به پایان رسید و با توجه به عملکرد 6 ماهه سال جاری، به احتمال زیاد در پایان سال 97 ارقامی بالاتر در حساب ها نمود پیدا کند.

تعظیم ورشکستگی در مقابل «بانک سرمایه» / سرمایه ها در دام زیان

در مجموع می توان گفت سپرده گذاری در این بانک ریسک نسبتا بالایی دارد؛ چرا که دارایی ها و سرمایه شرکت توانایی پوشش کل بدهی ها را ندارند و یک بانک ورشکسته محسوب می شود. از طرفی زیان انباشته به قدری بالاست که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیزکمک چندانی به خروج از ماده 141 قانون تجارت نمی کند.

شهاب دانا
-
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
بانک سرمایه ؛ سنبل انحراف در خصوصی سازی ، به ویژه برای بانکها در مسیر انحرافی و سوء استفاده از این انحراف در تاراج صنایع بزرگ ( پتروشیمی ) و نیز برباد دادن ذخایر بازنشستگی مردم مظلوم ( فرهنگیان ) این کشور است .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: