تعداد بازدید : ۵۶۵
کد خبر : ۱۸۳۰۶۴
کبیری:
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از 20 سال است که مقام معظم رهبری به همه دولت‌ها توصیه کرده‌اند که باید به سمت جایگزینی درآمدهای غیرنفتی به جای درآمدهای نفتی پیش برویم؛ اما متاسفانه دولت‌ها در این زمینه کارنامه مثبت چندانی نداشته‌اند و این وابستگی به درآمدهای نفتی همواره وجود داشته است

به گزارش بورس‌نیوز، سید تقی کبیری اظهار کرد: بیش از 20 سال است که مقام معظم رهبری به همه دولت‌ها توصیه کرده‌اند که باید به سمت جایگزینی درآمدهای غیرنفتی به جای درآمدهای نفتی پیش برویم؛ اما متاسفانه دولت‌ها در این زمینه کارنامه مثبت چندانی نداشته‌اند و این وابستگی به درآمدهای نفتی همواره وجود داشته است.

لزوم جایگزینی صادرات غیرنفتی به منظور افزایش درآمدهای دولت

نماینده مردم خوی و چایپاره با اشاره به اینکه می‌شد هر سال درصدی از این وابستگی کاهش پیدا کند، افزود: در صورتی که هر سال درصدی از این وابستگی را کم می‌کردیم، امروز که دچار تحریم هستیم با مشکلات کمتری مواجه بودیم. اما به نظر می‌رسد همین حالا هم زیاد دیر نشده و جایگزینی صادرات غیرنفتی به منظور افزایش درآمدهای دولت باید به عنوان یک اصل برای دولتمردان مورد توجه قرار بگیرد.

پتروشیمی‌ها منابع ارزآور

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تجربه مواجه شدن با تحریم‌ها در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که اگر نتوانیم به جایگزینی درآمدهای غیرنفتی فکر کنیم، آسیب پذیری ما در مقابل تحریم‌ها زیاد خواهد بود. در این راستا پتروشیمی‌ها منابع خوبی برای ارزآوری محسوب می‌شوند.

ضعف در بازگشت ارز حاصل از صادرات

کبیری ارزآوری پتروشیمی‌ها را منوط به متعهد بودن آنها به همین موضوع دانست و گفت: نظارت بر بازگشت ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها مساله مهمی است، اما آمارها نشان می‌دهد ما در این زمینه دچار ضعف بوده ایم. در واقع ضعف در مدیریت و نظارت در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات فرآورده‌های پتروشیمی، باعث شده در ایجاد منابع ارزی و درآمد ارزی دولت اختلال ایجاد شود و با این شرایط نیازمند نظارت بیشتر در این خصوص هستیم.


اهمیت میدان دادن به بخش خصوصی

این نماینده مردم در مجلس دهم، اضافه کرد: تنها راه نجات اقتصاد کشور میدان دادن به بخش خصوصی در عرصه‌های مختلف است. یکی از این عرصه‌ها پتروشیمی‌ها هستند. اما نکته اینجاست که با وجود خصیصه ارزآوری، این صنایع هم در بحث مدیریت منابع و هم در موضوع مصرف درآمدها دچار مشکل هستند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در خانه ملت، در پایان بیان کرد: هرچقدر به بخش خصوصی با رعایت نظارت‌های دقیق و اصولی و بدون ایجاد مانع در انجام فعالیت‌هایشان میدان داده شود، باعث خواهد شد آنچه در گذشته در این حیطه اتفاق افتاده جبران شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: