تعداد بازدید : ۷۳۸
کد خبر : ۱۸۳۰۸۳
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
چین همواره به بازار بزرگ انرژی ایران به عنوان یک منبع مهم و قابل اعتماد برای تامین نفت خام خود چشم دوخته است و به منظور تداوم رشد پایدار تجاری اش، به منابع انرژی ایران نیاز دارد.

به گزارش بورس نیوز، چین همواره به بازار بزرگ انرژی ایران به عنوان یک منبع مهم و قابل اعتماد برای تامین نفت خام خود چشم دوخته است و به منظور تداوم رشد پایدار تجاری اش، به منابع انرژی ایران نیاز دارد.

پکن با اذعان به اینکه ایران یکی از قدرت‌های بلامنازع انرژی دنیا است نمی‌تواند چهارمین قطب بزرگ تولید نفت جهان را نادیده بگیرد کشوری که در آینده در زمینه دارا بودن منابع گاز طبیعی در آستانه تبدیل شدن به برترین قدرت دنیا از لحاظ وسعت منابع انرژی خواهد بود.

به ویژه آنکه ایران به طور جدی درصدد جلب و جذب سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله چین در صنایع نفت و پتروشیمی است و موفقیت‌های زیادی هم در این زمینه داشته است.

ایران یکی از بهترین بازارهای رو به رشد جهان است و پس از برجام بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی به این بازار سرازیر شدند چین نیز به صورت سنتی سهم قابل توجهی از این بازار دارد و نمی‌خواهد آن را از دست بدهد.

آمارهای رسمی دولت چین نشان می‌دهد که از سال 2016 میلادی به این طرف حجم خریدهای چین از ایران روزافزون بوده است این کشور در دو سال گذشته به طور میانگین بین 530 تا 655 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده و بزرگترین خریدار نفت ایران بوده است.

از آنجا که چین از جمله کشورهایی است که علیرغم تحریم‌های آمریکا، معافیت خرید نفت را نیز بدست آورده است پیش بینی می‌شود شرکت‌های چینی همچنان خریدار بزرگ نفت ایران بمانند.

همه مقامات و کارشناسان چین تقریبا به این مهم اعتراف کرده‌اند که روابط تجاری معمول چین و ایران بخصوص در زمینه انرژی ادامه خواهد یافت و تحریم مانعی برای دو کشور نخواهد بود.

'آندره یو' مدیر دفتر بین‌المللی فدراسیون صنعت نفت و مواد شیمیایی چین در این باره گفت: شرکت‌های چینی در هر شرایطی به نفت ایران نیاز دارند و به خرید آن ادامه می‌دهند.

وی افزود: چین پیشتر هم به تحریم‌های آمریکا علیه ایران توجهی نداشت و روابط خود را با ایران حفظ کرده بود اما اکنون که پکن معافیت تحریمی هم کسب کرده است راحت تر می‌تواند به خرید نفت از ایران ادامه دهد.

کارشناسان معتقدند روابط تجاری معمول میان دو کشور که حق مشروع آنها است ادامه می‌یابد و تحریم‌ها کمترین اثر را در مناسبات دو کشور خواهند داشت.

'یو' ادامه داد شرکت‌های چینی و حتی شرکت‌های کشورهای مختلف دیگر که ارتباطاتی مستقل از آمریکا دارند، می‌توانند جای خالی توتال و سایر شرکت‌های اروپایی را پر کنند بنابراین بسیار غیرمحتمل است که ایران مشکلی در سرمایه‌گذاری در نفت داشته باشد.

چین به عنوان بزرگترین مشتری نفتی ایران، روزانه حدود 530 تا 630 و بعضا نیز تا 650 هزار بشکه نفت در روز از ایران خریداری کرده است که معادل 7 درصد از مجموع واردات این کشور است ارزش واردات چین از ایران با قیمت فعلی بازار 15 میلیارد دلار در سال است.

شرکت‌های انرژی دولتی CNPC( شرکت ملی نفت چین) و ساینوپک چین میلیاردها دلار در میادین نفتی بزرگ ایران مانند یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه‌گذاری کرده و نفت به چین فرستاده‌اند.

'هو چی جون' معاون مدیرکل شرکت نفت چین روز گذشته به رسانه‌ها گفته بود که این شرکت به تنهایی قرار است روزانه 360 هزار بشکه نفت از ایران بخرد.

وی افزود: «همکاری اصلی ما با ایران سرمایه‌گذاری بالادستی است» افزایش ارزش سهام نفت، سرمایه‌گذاری ما را در ایران جبران می‌کند.

کارشناسان همچنین معتقد هستند پکن مسلما به خریدهای نفتی خود از ایران ادامه خواهد داد و حتی پیش بینی می‌شود به دلیل خارج شدن برخی از خریداران، چین جای آنها را نیز پر کند.

به هر صورت دو کشور چین و ایران، راه‌ها و منابع مختلفی برای استمرار فعالیت‌ها و همکاری‌های خود در بخش انرژی در اختیار دارند و هر دو طرف در این عرصه مکمل یکدیگر هستند فارغ از بحث تحریم‌ها، چین هرگز اجازه نخواهد داد تا رشد پایدار این کشور به دلیل زورگویی‌های آمریکا و یکجانبه گرایی آن کشور مختل شود.

دور قبلی تحریم‌ها نشان داده است که شرایط همیشه برای خرید چینی‌ها مناسب بوده است و این کشور در هر زمانی برای خریدهای نفتی از ایران برنامه ریزی‌های ویژه همان دوران را دارد و با توجه به کاهش رقابت‌ها و تحول در قیمت‌ها به خریدهایش از ایران ادامه خواهد داد.

منابع تجاری چین بزرگترین مشتری نفت ایران گفته اند که حتی با بازگشت تحریم‌های آمریکا، جریان نفت خام ایران به چین با ثبات خواهد بود.

یک مسئول شرکت جو‌هایی جنرونگ از واردکننده‌های بزرگ نفت ایران که خواست نامش فاش نشود، گفت: واردات نفت چین از ایران، قبل و بعد تحریم تغییر نمی‌کند.

حجم صادرات و واردات چین با ایران که حجم تجارت کل دو کشور محسوب می‌شود در 9 ماه سال 2018 میلادی به 189 میلیارد و 160 میلیون یوان (29 میلیارد و 101 میلیون دلار) رسیده است که در مقایسه با دوره مشابه سال 2017 میلادی 1.8 درصد رشد داشته است.

صادرات چین به ایران در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی 76 میلیارد و 180 میلیون یوان(11 میلیارد و 720 میلیون دلار) بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 16.3 درصد کاهش یافته است.

در همین حال واردات چین از ایران در 9 ماهه نخست سال جاری میلادی 112 میلیارد و 980 میلیون یوان (17 میلیارد و 381 میلیون دلار) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل میلادی 19.1 درصد افزایش یافته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که آسیا کماکان بزرگترین مشتری نفت ایران باقی می‌ماند به طوری که 60 تا 70 درصد صادرات نفت ایران به آسیا است.

در میان کشورهای آسیایی چین در سال 2017 بزرگترین مشتری نفت ایران شد، هند در مرتبه دوم قرار گرفت، کره جنوبی، ژاپن و تایوان از دیگر مشتریان ایران که مشمول معافیت از خرید نفت ایران شده اند همچنان به خریدهای خود ادامه خواهند داد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.