تعداد بازدید : ۱۴۶۳
کد خبر : ۱۸۳۱۵۶
کارشناس انرژی:
۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
کارشناس انرژی گفت: رتبه دوم در بین کشورهای دارای ذخایر گاز دنیا و جایگاه ۱۳ بین صادرکنندگان این منبع انرژی به ایران اختصاص دارد که حاکی از ظرفیت های موجود برای پیشرفت کشور در این عرصه است.
به گزارش بورس نیوز، صابر جهانداری گفت: در حال حاضر رتبه دوم در بین کشورهای دارای ذخایر گاز دنیا و جایگاه ۱۳ بین صادرکنندگان این منبع انرژی به ایران اختصاص دارد که حاکی از ظرفیت های موجود برای پیشرفت کشور در این عرصه است.

وی صادرات گاز را اولویتی مهم در شرایط فعلی دانست و گفت: با توجه به ساده بودن ترکیب شیمیایی گاز در مقایسه با ترکیب شیمیایی نفت، امکان ایجاد ارزش‌افزوده از گاز طبیعی نسبت به نفت بسیار کمتر بوده و خام‌فروشی در صادرات گاز طبیعی برای کشور ضرری ندارد در حالی که خام‌فروشی نفت باعث از بین رفتن ظرفیت‌های پالایش و پتروشیمی داخلی و از دست دادن ارزش‌افزوده نفت خواهد شد.

جهانداری در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون به صادرات گاز توجهی نشده است، گفت: صادرات نفت بسیار آسان‌تر بوده و بخش زیادی از درآمدهای کشور از طریق صادرات این محصول ایجاد می شود.

وی با اشاره به ظرفیت بزرگ کشورهای منطقه از جمله هند و پاکستان و ترکیه و عراق و ... با جمعیت ۱.۵ میلیارد نفر برای صادرات گاز به این نکته اشاره کرد که اگر ایران تنها حدود یک چهارم حجم گاز مصرفی در داخل کشور در روزهای زمستانی، یعنی 300 میلیون متر مکعب گاز را با قراردادهای بلندمدت به این کشورها صادر نماید درآمدی معادل با صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به دست خواهد آورد.

کارشناس انرژی با اشاره به مغفول ماندن صادرات گاز به عنوان یک ظرفیت تحریم ناپذیر و پایدار اقتصادی، گفت: راهکارهایی برای ایفای نقش جدی‌تر در حوزه صادرات گاز وجود دارد که ابتدا با برداشتن پراکندگی‌های ساختاری موجود در تصمیم‌گیری و اجرا در حوزه صادرات گاز، کشور نیازمند منسجم کردن ساختار مدیریتی در این‌حوزه است.

وی ادامه داد: مسئولین کشور باید به کمک دیپلماسی قوی سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه، کشورهای بیشتری را به جمع تجارت‌کنندگان گاز با ایران اضافه کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: