تعداد بازدید : ۶۹۶
کد خبر : ۱۸۳۲۰۴
عضو هیئت مدیره فرابورس:
۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
عضو هیئت مدیره فرابورس در این باره که آیا رشد این بازار بر اساس برآوردهای اولیه محقق شده است بیان کرد: روند رشد در چند بُعد مختلف محقق شده، طوری که هم در افزایش حجم، هم در تعداد معاملات و هم در پذیرش شرکتهای جدید این حرکت مثبت بوده و همچنان ادامه دارد.
به گزارش بورس‌نیوز، محمدجواد سلیمی، درباره سالگرد تاسیس فرابورس و ارزیابی عملکرد آن اظهار کرد: در حال حاضر سهام بالغ ‌بر ۳۰۰ شرکت و بیش از ۹۰ اوراق بدهی در بازار فرابورس معامله می‌شود و مجموع ثروت مردم و سهامداران در فرابورس ۲۲۴ هزار میلیارد تومان است و ۱۰۸ شرکت کارگزاری و بیش از ۱۰ شرکت تأمین سرمایه در فرابورس فعال هستند. در فرابورس سهام یا اوراق حدود ۴۰ صنعت مبادله می‌شود و فرابورس یکی از متنوع‌ترین بازارهای آسیا است.

وی در این باره که آیا رشد این بازار بر اساس برآوردهای اولیه محقق شده است بیان کرد: روند رشد در چند بُعد مختلف محقق شده، طوری که هم در افزایش حجم، هم در تعداد معاملات و هم در پذیرش شرکتهای جدید این حرکت مثبت بوده و همچنان ادامه دارد.

عضو هیئت مدیره فرابورس درباره فعالیت‌های نوآورانه‌ برای حمایت از کسب و کارها و افزایش رشد فرابورس افزود: راه‌اندازی اولین سامانه ادغام و تملیک که به نظر می‌رسد با کمک این سامانه و اقدامات آتی در این حوزه، در آینده نزدیک بسیاری از مشکلات موجود در بحث واگذاری‌ها و کوچک‌سازی بدنه دولت که به شدت مد نظر دولت است، حل و فصل خواهد شد.

وی ادامه داد: در بحث نوآوری و حمایت از ایده‌ها و شرکتهای نوآور، راه‌اندازی و فعالیت صندوقهای خطر پذیر برای جمع‌آوری وجوه سرمایه‌گذاران در جهت تامین مالی استارت‌آپ‌ها سبب شده تا کسب و کارهای نوپا و جوان از فرابورس به عنوان محلی برای کسب منفعت پایدار و دو سویه یاد کنند. در نهایت معرفی و ارزشگذاری ایده‌های نوین برای فروش به صاحبان سرمایه و تولید نیز از اقدامات تکمیلی فرابورس در حوزه مد نظر بوده است.

سلیمی درباره فعالیت‌هایی که می‌توانست طی ۱۰ سال اخیر توسعه بیشتر بازار فرابورس را بهبود ببخشد، اما به دلایل مختلف عملی نشده است، گفت: هر چند تلاش‌های خوبی در حوزه‌های مختلف انجام شده، اما به نظر می‌رسد در مواردی می‌توانستیم طی 10 سال گذشته اقدامات بیشتر و موثرتری انجام دهیم. آموزش و آشناسازی عموم مردم با مفاهیم بازار سرمایه، ریسک و بازده در جهت توسعه فرهنگ سهامداری و افزایش سهم دارایی‌های مالی از سبد دارایی خانوارهای ایرانی، ایجاد و توسعه ابزارهای مشتقه و سازوکار‌هایی در جهت کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار، راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری متنوع به جهت پوشش طیف گسترده‌تری از سرمایه‌گذاران بالقوه با درجه ریسک پذیری گوناگون، برقراری ارتباط گسترده تر و موثرتر با شرکت‌های کوچک غیر سهامی عام که شرایط پذیرش را طبق دستورالعمل‌های موجود ندارند، ولی می‌توانند با نظارت بیشتر برای سرمایه‌گذاران ریسک پذیرتر و جذاب باشند، تعریف مشخص از نقش و جایگاه بورس و فرابورس به صورت مجزا در بازار سرمایه کشور از جمله مواردی است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی درباره جایگاه فرابورس در اقتصاد کشور بیان کرد: به نظر می‌رسد روز به روز شاهد پررنگ‌تر شدن نقش این بازار مخصوصا به واسطه تفکر و نوع نگرش جوانگرایانه اش خواهیم بود. همانطور که اشاره شد میزبانی از سهام یا اوراق 40 صنعت و ارزش بازار حدود 224 هزار میلیارد تومان به خوبی نشان دهنده نقش موثر و غیر قابل انکار این نهاد مالی در اقتصاد کشور است. در مورد بازار بدهی هم دولت از چند سال قبل در تلاش بوده تا با تبدیل بدهی‌هایش به اوراق بهادار، بتواند هم مطالبات بخش خصوصی از دولت و دستگاه‌های دولتی را به شفاف ترین و سریع‌ترین روش پرداخت کند و هم با در دسترس قرار دادن این اوراق با پشتوانه بنیه مالی دولت برای مردم، در جهت تعیین نرخ تامین مالی ( نرخ بهره در اقتصاد) با ساز و کار مناسب و متقنی گام بردارد. برای مثال با تبدیل به اوراق بهادار شدن بدهی دولت به پیمانکاران و سایر نهادها، بسیاری از سرمایه‌گذاران جذب این اوراق شدند و دولت هم توانست به اهداف اولیه خود دست یابد. امروزه دولت در بودجه سالیانه خود تنها محلی که برای فروش اوراق خود در نظر می‌گیرد، فرابورس است که نشان از نقش موثر این نهاد دارد.

عضو هیات مدیره فرابورس دراین باره که فرابورس مهد اولین بازار سرمایه بوده و در لانچ ابزارهای مالی جدید مثل اوراق مرابحه،اوراق رهنی، چه نقشی را در توسعه بازار سرمایه ایران دارد، افزود:به نظر می‌رسد اگر فرابورس را مامن اوراق و ابزارهای مالی متنوع و بدیع نام بگذاریم بیراه نگفته‌ایم. این بازار امروز نه تنها میزبان سهام صنایع مختلفی است بلکه در حوزه‌های اوراق تامین مالی، معرفی و ارزشگذاری و ایده‌ها، تامین مالی استارت‌آپ‌ها و راه‌اندازی صندوق‌های خطر پذیر (VC) و ... تنها نهادی مالی است که سریعترین فعالیت را دارد و چشم‌انداز حوزه‌های فعالیت فرابورس امید روزهای بهتری را می‌دهد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.