تعداد بازدید : ۷۷۰
کد خبر : ۱۸۳۲۲۹
۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹
رادیو سراسری آمریکا(ان پی ار)به نقل ازتحلیلگران آمریکایی اعلام کرد، تحریم هایی که دولت 'دونالد ترامپ' به امید فلج کردن اقتصاد ایران علیه این کشور اعمال کرده است، شاید موثر باشند اما، راههایی برای برون رفت از آنها وجود دارد.
به گزارش بورس نیوز، 'دان واگر'، کارشناس تحریم در موسسه 'لکسیز نکسیز ریسک سولوشنز'، با اشاره به تحریم هایی که دولت ترامپ علیه صنایع نفت، بانکداری و کشتیرانی اعمال کرد، گفت: طبق روالی که از دیرباز وجود دارد، همیشه راه های آشکار و پنهانی برای اجتناب از تحریم ها و دور زدن آنها وجود دارد.

رادیو سراسری آمریکا در ادامه از لغو تحریم های چندساله ایران با امضای توافقنامه هسته ای ایران موسوم به برجام و خروج یکجانبه ترامپ از این توافقنامه درماه مه و بازگشت تحریم های ایران گفت و به نقل از واگر افزود: شبکه عریض و طویل از افرادی که در خارج زندگی می کنند، به کمپانی فروش قطعات هواپیما و موتور آن مراجعه می کنند، این قطعات را خریداری می کنند و وانمود می کنند که می خواهند این کالاها را برای کسی و کشوری بفرستند که مجاز به انجام این کار است. زمانی که این کالاها به این کشور برسند، از آنجا به ایران منتقل می شوند.

'پیتر هارل'، عضو اندیشکده مرکز امنیت آمریکای نو معتقد است که فایق آمدن برتحریم های نفتی مهارت می خواهد زیرا نفت خام باید با تانکرهای بزرگ در آب های آزاد جابجا شود. با این حال، ایران در دوره تحریم های گذشته راه هایی برای حل این مساله یافته بود.

هارل گفت:شاهد بودیم که ایران سیستم ردیابی نفتکش های خود را خاموش کرده و نفتکش ها مسیرهای سخت و دشوار دریایی طی می کردند. آنها پرچم و نام خود را عوض می کنند.تاکتیک هایی که کشتی می تواند مبدا خود را پنهان کند.

به گفته او، با کمک ماهواره ها، ردیابی نفتکش ها راحت تر شده است.

هارل خاطرنشان کرد، ریسک کردن کشورهایی مانند چین که به وارد کردن نفت از ایران نیاز دارند، ممکن است دسترسی آنها به بازارهای آمریکا را کاهش دهد و در نتیجه، می توانند از شرکت ها و یا بانک های کوچک برای انجام معامله استفاده کنند.

'الیزابت روزنبرگ'، از دست اندرکاران سابق تحریم ها در وزارت خزانه داری آمریکا گفت، دولت آمریکا به منظور پی بردن به معاملات نفتی ایران، تعاملات مالی در سراسر دنیا را زیرنظر می گیرد. این کار کمک می کند تا هر کمپانی یا هر کشوری که با ایرانی ها داد و ستد دارد، شناسایی و جریمه شود. این شامل پالایشگاه ها، شرکت های حمل و نقل دریایی، خطوط کشتیرانی هم می شود.

به گزارش رادیو سراسری آمریکا، هدف دولت ترامپ از اعمال تحریم های نفتی، به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف کرده که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.

در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد برای حمایت ازفعالیت شرکت های خود در ایران، اعلام کرد که سازوکار مالی برای ادامه تجارت شرکت های خارجی با ایران و همچینن فروش نفت ایران و امکان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می کند.

بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.

«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرد.

وی که سخنانش در موسسه آمریکایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریکا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی کشورها گفت که قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.

شبکه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی با اشاره به مخالفت کشورها با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران نوشت: بسیاری از کشورهای خریدار نفت ایران یا آشکارا تحریم های آمریکایی را نقض می کنند و یا خواستارمعافیت از تحریم های ضدایرانی آمریکا هستند.

آمریکا تاکنون مجبور شده دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: