تعداد بازدید : ۲۱۵۸
کد خبر : ۱۸۳۲۵۶
آبسیم بررسی کرد:
۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
در اولین روز کاری هفته آینده، سهام بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه با نماد «کگهر» عرضه می شود. بر اساس ارزیابی صورت گرفته، این شرکت یکی از خوب های گروه معدنی است و می توان از آن به عنوان یک گزینه کم ریسک و مطمئن برای سرمایه گذاری انتخاب کرد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «سنگ آهن گهر زمين» بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه محسوب می شود. این بزرگی را به خوبی می توان در مقایسه صورت های مالی مشاهده کرد.

تحلیل فاصله ساختار فروش شرکت «سنگ آهن گهر زمين» نسبت به 7 شرکت هم‎گروه نشان می دهد با وجود این که عمر چندانی از شرکت نمی گذرد، توانسته به جایگاه مناسبی دست یابد و خیلی زود جای خود را در بین معادن کشور و منطقه باز کند. در کشور، پس از دو قلوهای معدنی، «کگل» و «کچاد»، این شرکت در اغلب بخش ها در جایگاه سوم قرار دارد.

گوهری در دل کویر / «کگهر» دوشادوش «کچاد»

همانطور که در تصویر ذیل ملاحظه می کنید، نسبت بهای تمام شده به فروش در سال های اخیر روند رو به افول داشته که نتیجه آن نزدیک شدن حاشیه سود ناخالص به میانگین گروه است. در حالی که میانگین گروه حاشیه سود 44 درصدی دارند، رقم 42 درصد در اختیار «کگهر» قرار گرفته است. از حیث مبلغ فروش و سودسازی، جایگاه سوم را در اختیار دارد که جالب توجه است. 13 درصد فروش شرکت از درگاه صادرات تامین شده و بخشی از ارز حاصل از آن، صرف تامین تجهیزات و قطعات مصرفی می شود.

گوهری در دل کویر / «کگهر» دوشادوش «کچاد»

مطابق اکثر شرکت های معدنی، بیشترین حجم بهای تمام شده به سربار تولید اختصاص دارد؛ چرا که خود برداشت کننده ماده اولیه هستند و مواد مستقیم مصرفی نسبت بسیار کمی را تشکیل می دهد. با توجه به تغییرات نرخ ارز و این که بهای تمام شده به میزان 25 درصد متاثر از تامین قطعات یدکی خارجی است، تغییرات نرخ ارز در بهای تمام شده تاثیر دارد.

در بخش سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی تحرک چندانی مشاهده نمی شود و حجم بالایی از فروش را تشکیل نمی دهد. هزینه مالی تنها یک درصد فروش را به هدر می دهد که اندکی از میانگین گروه وضعیت بهتر است.

شایان ذکر است که «کگهر» خود را مشمول ماده 132 قانون مالیات های مستقیم می داند و تا 10 سال معاف از مالیات است. از همین رو، هیچ گونه رقمی برای مالیات در حساب ها منظور نشد؛ این در حالی است که برگه تشخیص مالیات برای سال 95 به مبلغ 339 میلیارد ريال صادر گردیده است.

نکته جالب توجه این است که تا پایان خردادماه سال جاری، تسعیر ارز با نرخ 42290 ريالی صورت گرفته که با نرخ های کنونی فاصله بسیاری دارد. بنابراین، قطعا از محل تسعیر ارز در پایان سال مالی جاری، سود بسیار بیشتری شناسایی خواهد کرد. نیمه نخست سال مالی 97 «کگهر» بیش از 4150 میلیارد ريال سود خالص به همراه داشته که معادل 75 درصد سود خالص دوره 12 ماهه سال مالی گذشته است. با این اوصاف، در پایان سال جاری باید منتظر ارقام بسیار بالاتر در برابر سود خالص باشیم.

تحلیل فاصله ساختار دارایی های «کگهر» از میانگین گروه را در تصویر زیر مشاهده می فرمایید.

گوهری در دل کویر / «کگهر» دوشادوش «کچاد»

بر اساس بررسی های آبسیم، موجودی نقد اندکی بیش از یک درصد کل دارایی ها را شامل می شود که یک درصد کمتر از میانگین گروه است.

هیچگونه سرمایه گذاری کوتاه مدت صورت نگرفته و سرمایه گذاری بلندمدت نیز بسیار اندک است. بنابراین، برای افزایش حاشیه سود خود و کسب رقم های بالاتر سود، باید به این دو بخش توجه ویژه داشته باشد.

بیشترین حجم دارایی ها مختص دارایی های ثابت مشهود است که با توجه به ماهیت فعالیت شرکت، ماشین آلات و تجهیزات نقش پررنگی در این بخش دارند.

گوهری در دل کویر / «کگهر» دوشادوش «کچاد»

خط سوم تولید کنسانتره به دلیل عدم گشایش اعتبار اسنادی تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است. در حال حاضر «کگهر» بالغ بر 7590 میلیارد ريال پروژه در دست تکمیل دارد. راه اندازی خط ۳ تولید کنسانتره با ظرفیت 2 میلیون تن در سال و کارخانه تولید گندله با ظرفیت ۵ میلیون تن در سال از اهداف آتی شرکت است.

در مجموع وضعیت «کگهر» بسیار مثبت ارزیابی می شود و آینده بسیار روشنی پیشرو قرار دارد و به نظر می رسد می تواند بازدهی مناسبی را نصیب سهامداران کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.