تعداد بازدید : ۱۲۶۸
کد خبر : ۱۸۳۳۵۷
آبسیم بررسی کرد؛
۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
در لیست 75 صفحه ای تحریم های آمریکا علیه ایران، نام 6 شرکت سیمانی نیز به چشم می خورد که 4 شرکت آن در بورس حضور دارند. «سکرد» یکی از این شرکت هاست که در حال حاضر نیز وضعیت چندان مناسبی ندارد اما روزنه های امیدی باز شده است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، 6 شرکت به همراه زیرمجموعه‎های خود در لیست جدید تحریم قرار گرفتند که 4 شرکت در بورس اوراق بهادار تهران حضور دارند. یکی از این شرکت‎ها، «سیمان کردستان» است که به سبب نزدیکی به مرزهای غربی کشور، از مزیت صادراتی بالایی برخوردار است.

تیر تحریم‎ها بر پیکره خونین «سکرد» / افزایش سرمایه جبران‎کننده زیان

این شرکت همزمان با اعمال دور اول تحریم های اقتصادی و مهمتر از آن، افزایش تعرفه واردات سیمان از سوی عراق، فروش شرکت در ورطه نزول افتاد و در کمتر از 2 سال از رقم 990 میلیارد ريال به 225 میلیارد ريال رسید. البته از سال 95 به بعد با تغییرات مثبت در بازار داخل و حذف رقابت داخلی در کنار افزایش نرخها، فروش کل به مسیر صعودی بازگشت و تا پایان سال مالی منتهی به شهریور 97، بالغ بر 918 میلیارد ريال درآمد ثبت شده است.

در سال های 93 و 94 رقابت منفی میان کارخانه های سیمان منطقه موجب کاهش قیمت کاذب گردید که کاهش حاشیه سود کارخانه ها را به دنبال داشت.

اما صادرات با شیب تندتری جاده افت را طی کرد و در حالی که در سال 92 حدود 42 درصد از کل مبلغ فروش از درگاه صادرات تامین می شد، در سال 96 به رقم نازل یک درصد تنزل یافت. البته از این منظر، سال مالی 97 برای «سکرد» بهتر از سال 96 بود و حجم 4 درصدی از فروش به صادرات تعلق گرفت.

تیر تحریم‎ها بر پیکره خونین «سکرد» / افزایش سرمایه جبران‎کننده زیان

عواملی همچون افزایش نرخ تعرفه گمرکی در همه مرزهای عراق، دامپینگ و افزایش رقابت ناسالم کارخانجات ایرانی در کاهش قیمت سیمان، وجود 4 کارخانه سیمان در نزدیکترین مرز به شرکت و ممنوعیت واردات سیمان فله ایران توسط کشور عراق، موجبات افت شدید صادرات را برای «سکرد» رقم زد.

با این اوصاف به نظر می رسد «شرکت سیمان کردستان» باید به فکر بازارهای صادراتی جدید باشد؛ هر چند که اتمام جنگهای منطقهای و حذف داعش، روزنه‏ های امیدی برای این شرکت نمایان شده است. با توجه به این که تقریبا به اندازه سرمایه شرکت، زیان انباشته در حساب ها شکل گرفته، نیاز به افزایش سرمایه و کسب سودهای بالا به شدت احساس می شود. البته برنامه افزایش سرمایه در دستور کار قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: