تعداد بازدید : ۶۳۰
کد خبر : ۱۸۳۴۳۵
فیاس اعلام کرد:
۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
دبیرخانه فدراسیون بورس های اروپاـآسیایی(فیاس) گزارش کارآمدی کسب و کار اعضای خود در سال 2017 را منتشر کرد و طی آن بورس تهران رتبه نخست در بیشترین شرکت های پذیرفته شده را به دست آورد.
به گزارش بورس نیوز، این گزارش بر اساس سال مالی منتهی به پایان 2017 تهیه شده است و اعضای فدراسیون بورس­ های اروپاـآسیایی (FEAS) بر اساس اندازه، منطقه، ساختار قانونی، محصولات معاملاتی و انتفاعی/غیرانتفاعی بودن طبقه ­بندی شده ­اند.

این گزارش می افزاید: بورس ­های دارای کمتر از 50 نفر پرسنل به عنوان بورس ­های کوچک، بین 51 تا 250 نفر پرسنل بورس­ های متوسط و بیش از 251 نفر پرسنل به عنوان بورس­ های بزرگ نامگذاری شده اند.

گفتنی است مجموعا 17 بورس از اعضای فیاس (از جمله بورس تهران) در نظرسنجی برای تهیه این گزارش مشارکت کردند.

در ادامه، خلاصه­ ای از بخش ­های مختلف گزارش و نتایج نظرسنجی ارایه می ­شود.

- وضعیت جمعیتی کشور:

 بر اساس داده­ های بانک جهانی، از حیث جمعیت ایران با بیش از 80 میلیون نفر، پس از مصر، دومین کشور بزرگ عضو فیاس است.

- وضعیت اعضای شرکت­ کننده در نظرسنجی:

 بورس تهران با 326 شرکت پذیرش شده، بزرگترین عضو فدراسیون به حساب می ­آید، هرچند در برخی از اعضا، حجم اوراق بدهی بسیار قابل توجه می­ باشد. تعداد اعضای معاملاتی فعال در بورس ­ها نیز از معیارهای تهیه این گزارش بوده و بر اساس آن بورس تهران با 108 کارگزار حائز رتبه سوم فیاس است.

 هم­چنین ارزش بازار به عنوان یک شاخص مهم در ارزیابی بورس ­ها مد نظر قرار گرفته و نشان می ­دهد بورس تهران در این شاخص رتبه دوم را در اختیار دارد.

- عملکرد مالی اعضا:


 60 درصد پاسخ ­دهندگان به نظرسنجی فیاس را اعضای غیرانتفاعی  و 40 درصد آنها را بورس­ های انتفاعی تشکیل می­ دهند. متوسط حاشیه سود تمام بورس­ های عضو فیاس 31 درصد اعلام شده است.

- منابع درآمدی

بورس ­های عضو فدراسیون به گروه های اصلی زیر تقسیم می ­شود: معاملات، پذیرش، انتشار داده، هزینه عضویت، محصولات فناوری و خدمات پس از معامله.

شایان ذکر است نتایج سال گذشته هم نشان داد، همانند سال 2016 بورس ­ها عمدتا درآمد خود را از فعالان بازار کسب می­ کنند و هزینه کمتری را بر ناشران بورسی اعمال می­ نمایند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: