تعداد بازدید : ۷۹۲
کد خبر : ۱۸۳۶۵۰
مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان:
۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
کارشناس بازار سرمایه گفت: با شروع شوک ارزی بازار سرمایه نیز از ابتدای سال رشد قیمتی را آغاز کرد اما رشد قیمت‌ها زمانی مداوم است که با رشد سودآوری شرکت‌ها همراه باشد و از همین رو بازار سرمایه اکنون در انتظار انتشار صورت‌های مالی آبان و آذر شرکت‌ها در کدال است.

به گزارش بورس‌نیوز، مصطفی صفاری، در خصوص شرایط بازار سرمایه اظهار کرد: با شروع شوک ارزی بازار سرمایه نیز از ابتدای سال رشد قیمتی را آغاز کرد اما رشد قیمت‌ها زمانی مداوم است که با رشد سودآوری شرکت‌ها همراه باشد و از همین رو بازار سرمایه اکنون در انتظار انتشار صورت‌های مالی آبان و آذر شرکت‌ها در کدال است.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با اشاره به اینکه اقتصاد ایران پیش از این نیز وضعیت‌های بحرانی را تجربه کرده است و شرایط فعلی با اواخر دهه 80 و ابتدای دهه 90 قابل مقایسه نیست، گفت: بر اساس آمارهایی که گمرک اعلام می‌کند، به نظر می‌رسد به رغم تحریم‌ها شرکت‌های صادرات‌محور، همچنان به صادرات خود ادامه داده‌اند و مشکلی برای فروش محصولات خود در بازارهای جهانی نداشته‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به موضوع ارزش جایگزینی، بازار سرمایه هنوز قابلیت رشد دارد اما با این حال ارزش سودآوری شرکت‌ها نیز باید بررسی شود. در روزهای آتی افزایش ارزش سهام شرکت‌هایی که قیمت آنها متناسب با ارزش سودشان رشد داشته تداوم دارد، اما شرکت‌هایی که صرفا به دلیل ارزش جایگزینی رشد کرده اند و تغییری در سودآوری آنها صورت نگرفته احتمالا با ثبات یا اصلاح قیمت سهام مواجه می‌شوند.

صفاری با اشاره به اینکه انتشار صورت‌های مالی 9 ماهه شرکت‌ها در پایان آذرماه، بهترین معیار تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران است، تاکید کرد: آمارها نشان می‌دهد بازار سرمایه همچنان از پتانسیل رشد برخوردار است. در 6 ماه اول سال، رشد بازار سرمایه متناسب با رشد بازار ارز نبود! بنابراین در صورت کاهش قیمت ارز این دو بازار هم سطح می‌شوند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در توضیح اختلاف رشد دو بازار ارز و سرمایه گفت: شوک‌های ارزی هنوز به طور کامل بر اقتصاد اثر نگذاشته است. قیمت کالاها هنوز با قیمت ارز به طور کامل تطبیق نداشته و ما هنوز اقتصاد تورمی داریم. اقتصاد تورمی هم باعث سودآوری شرکت‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: از آن سو، بازار طلا و دلار، شاهد رشد 200 درصدی بود. اما سایر بازارها از جمله بازار سرمایه متناسب با این دو رشد قیمتی نداشته‌اند و از همین رو، انتظار تداوم رشد برای سایر بازارها دور از انتظار نیست. البته به اعتقاد من سرمایه‌گذاری در طلا و ارز سرمایه‌گذاری مناسبی نیست و جامعه نیز کم کم به این باور می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه به تاثیر قیمت نفت در بازار سرمایه و کاهش حجم فروش نفت ایران اشاره و اظهار کرد: یکی از مسایلی که در روزهای گذشته کانون توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفت موضوع قیمت نفت و تحریم آن بود. ایالات متحده 8 کشور را از تحریم نفتی ایران معاف کرد و نفت ما کالای ضروری این هشت کشور است. اگر این کشورها نفت ایران را خریداری نکنند، اقتصاد داخلیشان با مشکل مواجه می‌شود. کالای ما مواد اولیه و ضروری آنها به شمار می‌رود. البته در خصوص کاهش قیمت نفت ما با یک بازی سیاسی نیز روبرو بودیم و همان طور که مشاهد شد قیمت این محصول کاهش یافت اما اکنون کشورهای تولیدکننده به دنبال کاهش میزان تولید هستند تا قیمت نفت به کانال بالاتری وارد شود.

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در خصوص چشم‌انداز بازار سرمایه نیز گفت: خوشبختانه وزیر اقتصاد معتقد است که اقتصاد باید از محور بانک به محور بازار سرمایه منتقل شود و تقویت بازار سرمایه و جذب سهامداران در اولویت دولت است.

مصطفی صفاری با اشاره به اینکه اصلاح قیمت‌ها که چند روز گذشته شاهد آن بودیم رفتار ذاتی بازار است، گفت: به نظر می‌رسد بسیاری از ناشران مشکلی در تولید و فروش ندارند و شرکت‌های بنیادی و همچنین شرکت‌های صادرات‌محور همچنان از شرایط مساعدی برخوردار هستند در نتیجه تداوم رشد بازار قابل تصور است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: