تعداد بازدید : ۹۰۹
کد خبر : ۱۸۳۸۴۵
طی دومین ماه از فصل پاییز رقم خورد
۰۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸
در ماهی که سپری شد 16 هزار و 167 میلیون ورقه به ارزش 85 هزار و 390 میلیارد ریال طی 2593 دفعه میان معامله‌گران دست به دست شد که همگی این ارقام در مقایسه با مهرماه و مدت مشابه سال قبل با رشد مواجه شدند.

به گزارش بورس‌نیوز، با رشد 0.4 درصدی ارزش بازار فرابورس، رشد این متغیر از ابتدای سال جاری به 63 درصد رسید. این در حالی است که در همین مدت شاخص کل با 9 درصد افت مواجه شد که برآیند صعود و نزول آیفکس از ابتدای امسال، افزایش 74 درصدی این نماگر را در این بازه زمانی نتیجه داد.

در ماهی که سپری شد 16 هزار و 167 میلیون ورقه به ارزش 85 هزار و 390 میلیارد ریال طی 2593 دفعه میان معامله‌گران دست به دست شد که همگی این ارقام در مقایسه با مهرماه با رشد مواجه شدند. همچنین در 20 روز معاملاتی این ماه به طور متوسط روزانه 808 میلیون ورقه به ارزش 4269 میلیارد ریال میان خریداران و فروشندگان سهام و اوراق بهادار معامله شد.

رصد معاملات در بازارهای فرابورسی نیز حاکی از آن است جحم معاملات در تمامی بازارها به غیر از بازار سوم و ارزش این دادوستدها نیز در بازارهای اول، دوم و پایه با رشد مواجه شده است.

در مجموع سه بازار اول، دوم و پایه شاهد تغییر مالکیت 15 هزا و 723 میلیون سهم به ارزش 49 هزار و 482 میلیارد ریال بودیم که در بازار اول حجم و ارزش معاملات به ترتیب بیش از 200 و 400 درصد افزایش یافت؛ بازار دوم با رشد بیشتر از 200 و 300 درصدی حجم و ارزش معاملات روبه‌رو شد و در بازار پایه نیز این متغیرها به ترتیب افزایش 195 و 253 درصدی را به ثبت رساند.

در همین حال در بازار ابزارهای نوین مالی در حالی 443 میلیون ورقه در سه ابزار مالی شامل اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله دست به دست شد که ارزش این دادوستدها به 35 هزار و 876 میلیارد ریال رسید و از رشد 82 درصدی حجم در برابر افت 18 درصدی ارزش معاملات حکایت کرد.

از سوی دیگر در ماه آبان حجم و ارزش مبادلات اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن با کاهش مواجه شد، در سمت مقابل اما معاملات ETFها رشد بیش از 100 درصدی در حجم و 200 درصدی در ارزش این دادوستدها را تجربه کرد و تغییر مالکیت 409 میلیون ورقه به ارزش 7715 میلیارد ریال در این صندوق‌ها به ثبت رسید.

در آبان‌ماه ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختيار سهام به تفكيك گروه‌هاي صنعت حاکی از دست به دست شدن 46 هزار و 241 میلیارد ریال میان معامله‌گران بود که از این میزان گروه فلزات اساسی سهم 17 درصدی را در اختیار گرفت و با دادوستد 7692 میلیارد ریالی صدرنشسن صایع فرابورسی شد. پس از آن گروه «محصولات شیمیایی»، «استخراج کانه‌های فلزی» و «هتل و رستوران» به ترتیب با در اختیار گرفتن 14، 9 و 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام در جایگاه دوم تا چهارم گروه‌های بورسی با بالاترین رقم ارزش معاملات ایستادند.

در این میان از مهم‌ترین رخدادهای فرابورسی که در آبان‌ماه رقم خورد می‌توان به دو عرضه اولیه در بازار دوم فرابورس اشاره کرد که بر اساس آن بخشی از سهام دو شرکت پتروشیمی قائد بصیر و سنگ‌آهن گهر زمین به سهامداران عرضه و هر سهم این دو شرکت به ترتیب 8500 و 6800 ریال کشف قیمت شدند.

همچنین عرضه اوليه 30 ميليون ورقه اسناد خزانه اسلامي در نماد « اخزا707 » در بازار ابزارهاي نوين مالي در تاریخ 27 آبان‌ماه که منجر به كشف قيمت 832 هزار ریالی این اوراق شد، دیگر رویداد مهم این ماه در فرابورس به شمار می‌رود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: