تعداد بازدید : ۱۱۵۹
کد خبر : ۱۸۳۹۴۳
مدیر سرمایه‌گذاری مشاور سرمایه‌گذاری تامین سرمایه نوین مطرح کرد:
۰۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲
با هربار جهش نرخ ارز در گام اول صنایع صادراتی و وابسته به نرخ ارز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

تحت تاثیربودن صنایع صادراتی وابسته به نرخ ارز

به گزارش بورس‌نیوز، سینا سلیمانی، اظهار کرد: کاهش سطح تقاضا و عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه همزمان با انطباق ارزش بازار شرکت‌ها با نرخ دلار 7هزار و 500 الی 8هزار تومانی، امری طبیعی بود که به وقوع پیوست. از سوی دیگر، افزایش ریسک‌های سیستماتیک در دل بازار با شروع دور جدید تحریم‌ها، و ابهام در سیاست گذاری‌های ارزی موجب شد تا سطح p/e انتظاری بازار کاهش یابد و سرمایه‌گذاران پس از کسب بازده مناسب طی ماه‌های اخیر، وزن بیشتری به این ریسک‌ها و عوامل تاثیر گذار بدهند.

کوچ نقدینگی به کوچک‌های بورسی

سلیمانی در ادامه به ورود حجم قابل توجهی از نقدینگی بازار به سمت صنایع مصرفی اشاره کرد و در توضیح این امر گفت: با هربار جهش نرخ ارز در گام اول صنایع صادراتی و وابسته به نرخ ارز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، اما در مرحله دوم موجی از تورم در صنایع پایین‌دستی ایجاد می‌شود که دلیل آن افزایش بهای نهاده‌های تولید و همچنین افزایش هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم تولیدی است.

وی افزود: با توجه به افزایش بهای تمام شده محصولات میانی و نهایی، افزایش نرخ این محصولات طبیعی است. لذا صنایع پایین‌دستی، به عنوان صنایع تورمی، حلقه دوم از مقصد سرمایه‌گذاری فعالان بازار سرمایه شناسایی و طی چند هفته اخیر با اقبال مناسبی رو به رو شده اند. این صنایع شامل صنایع لاستیک و پلاستیک، صنایع غذایی و لبنی و سایر صنایعی می‌شود که در حلقه نهایی زنجیره ارزش صنایع مادر قرار دارند.

مولفه‌های اثرگذار، مثبت می‌شوند

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مشاور سرمایه‌گذاری تامین سرمایه نوین در بخش دیگری از اظهاراتش به افت شدید قیمت جهانی نفت اشاره کرد و گفت: بهای نفت، به عنوان شاهرگ درآمد‌ها و همچنین شاخصی برای قدرت هزینه کرد دولت، طی هفته‌های اخیر افت قابل توجهی را تجربه کرد، با این وجود به نظر می‌رسد افت بهای نفت بیش از آنکه جنبه اقتصادی داشته باشد، رنگ و بوی سیاسی دارد. زیرا هیچ یک از محرک‌های اثرگذار در بازار نفت توجیه‌کننده ریزش 40 دلاری نفت طی 2 هفته نیست.

وی در ادامه دلایل توجیه‌ناپذیری افت اخیر بهای نفت را این چنین بیان کرد: در حال حاضر سطح ذخیره‌گیری پالایشگاه‌های چینی افزایش یافته و سطح واردات روزانه نفت چین به بیش از 9.04 میلیون بشکه در روز رسیده است.

همچنین دستیابی سطح ذخایر تجاری امریکا در بالاترین سطح خود از ابتدای سال 2017 قرار دارد، طی ادوار گذشته هر زمان سطح این ذخایر به 15 میلیون بشکه رسیده، روند ذخایر امریکا کاهشی شده که عاملی برای تقویت تقاضا در بازار نفت بوده است.

این کارشناس بازار سهام چشم‌انداز قیمت جهانی نفت را همچنان مثبت ارزیابی کرد و گفت: به نظر می‌رسد با فرا رسیدن تاریخ معافیت‌های وارداتی نفت ایران، امریکا به دنبال کاهش بهای نفت و اعمال فشار بر دولت ایران است. اما با اتمام معافیت‌های وارداتی نفت ایران و وجود نشانه‌هایی از کسری عرضه در بازارهای جهانی نفت، می‌توان انتظار داشت بهای نفت مجددا به سطح 60 الی 65 دلار بر هر بشکه برسد.

سلیمانی همچنین برنامه بودجه سال 98 را مهم ارزیابی کرد و از احتمال افزایش نرخ ارز در برنامه بودجه خبر داد.

وی در این زمینه گفت: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد سیاست دولت برای بودجه سال 1398 پیچیده تر از قبل باشد، و رشد نرخ دلار راهکار مقابله با کسری بودجه در نظر گرفته شود.

سلیمانی افزود: در این شرایط تداوم رشد قیمتی نمادهای بازار سهام، در گرو رشد نرخ ارز سامانه نیما، به عنوان مرجع نرخ ارز شرکت‌های فعال در بازار سرمایهو نزدیک شدن آن به نرخ ارز بازار آزاد است. با توجه به اینکه لایحه بودجه سال 1398 در چند هفته آتی تنظیم می‌شود می‌توان پیش بینی کرد مجددا صنایع بالادستی دستخوش تغییرات قیمتی شوند.

بازگشت تحلیل‌محوری با گزارش‌های 9 ماهه

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مشاور سرمایه‌گذاری تامین سرمایه نوین با اشاره به وجود پدیده هیجان زدگی در رفتار برخی سهامداران طی مدت اخیر، گفت: بازار سهام این روزها به برخی وقایع بیش از اندازه واکنش منفی نشان می‌دهد و اصطلاحا بازار سرمایه دچار پدیده Over Reaction شده است که متاسفانه این پدیده موجب کاهش سطح تحلیل پذیری بازار و فرار سرمایه می‌شود.

وی در توضیح این‌گونه رفتارها در بازار سهام به مثالی در خصوص نمادهای پالایشی اشاره کرد و گفت: به طور مثال در گروه پالایشی سطح ذخایر نفتی بر مبنای قیمت نفت 70 الی 75 دلاری بوده و در نیمه نخست امسال و پیش از اینکه مبنای محاسبه نرخ ارز این گروه سامانه نیما شود، این ذخایر بر مبنای دلار 4هزار و 200 تومانی محاسبه می‌شد . با این وجود این روزها با افت بهای نفت به 55 دلار، مبنای محاسبه نرخ ارز آنها 8هزار و 400 تومان است. به بیان ساده تر گویی ذخایر نفتی شرکت‌های پالایشی در حال حاضر بر مبنای بهای نفت 100 دلاری و دلار 4هزار و 200 تومانی محاسبه می‌شود که تا حدود زیادی افت بهای نفت را پوشش می‌دهد.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مشاور سرمایه‌گذاری تامین سرمایه نوین در پایان گفت: کاهش بخش از سود این شرکت‌ها به دلیل افت بهای نفت انکار ناپذیر است اما تاثیر آن به حدی که این روزها فعالان بازار بر مبنای آن واکنش‌های هیجانی را بروز می‌دهند. به هر حال پیش بینی می‌شود با نزدیک شدن به گزارش‌های 9 ماهه که به طور قطع به مراتب بهتر از گزارشات 6 ماهه شرکت‌ها خواهد بود، رفتار منطقی به بستر بازار بازگردد و روند سرمایه‌گذاری‌ها بر مدار تحلیل استوار شود و این فضای بدبینی صرف و ریسک‌گریزی حداکثری تعدیل شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: