تعداد بازدید : ۹۲۴
کد خبر : ۱۸۳۹۵۵
کارشناس صنعت دارو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
قطعا برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت دارو راهکاری اندیشیده شده و دچار مشکل جدی در زمینه تامین دارو نخواهیم شد.
به گزارش بورس‌نیوز، بازار سرمایه چند روزی است که دل و دماغی برای سرمایه گذاران نگذاشته و شاهد ریزش اکثر گروه های بازار بوده ایم. گروه دارویی هم از قافله سرخ پوشان عقب نمانده و فشار فروش در نمادهای دارویی محسوس است. 

گفته می شود تحریم ها گریبانگیر دارویی ها هم شده و به علت محدودیت های انتقال ارز، واردات مواد اولیه دارو دچار مشکل شده است. در این میان برخی شرکت های دارویی، در سال جاری عملکرد نسبتا قابل قبولی داشته اند و درآمدهای عملیاتی بیشتری نسبت به سال گذشته، محقق ساخته اند.

آمار تولید و فروش ۷ ماهه نخست سال حاکی از رشد ۵۶درصدی درآمد «دکوثر»، ۲۴درصدی درآمد فروش «دسبحان»، رشد ۴۶درصدی درآمد «درازک»، رشد ۴۲درصدی درآمد «دامین»، رشد ۳۳درصدی درآمد «دسینا»، رشد ۳۰درصدی درآمد «دسانکو»، رشد ۲۰درصدی درآمد «دپارس»، رشد ۹درصدی درآمد «دتولید»، رشد ۶درصدی درآمد «دارو»، و رشد ۵درصدی درآمد «دشیمی» در ۷ماهه نخست امسال نسبت به ۷ماهه سال ۹۶ است. البته افزایش درآمدها را نمی توان به کل صنعت تعمیم داد و درآمد فروش بعضی شرکت ها نیز نه تنها رشد نکرده، بلکه افت هم داشته است. برای مثال، در همین مدت «دزهراوی» افت ۵۳درصدی، «دجابر» افت ۱۱درصدی، «دکیمی» افت ۱۳درصدی، و «دیران» افت ۹درصدی درآمد را تجربه کرده اند. به نظر می رسد وضعیت شرکت های دارویی مشابه هم نبوده و تحریم ها، دغدغه جدی برای بعضی داروسازان ایجاد نکرده است.


ابوالقاسم نوری کارشناس صنعت دارو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: معمولا هر اتفاق سیاسی،سبب تب و تاب در عرصه اقتصاد کشور می شود و در حال حاضر هم به دلیل مشکلات نقل و انتقال ارز نگرانی هایی بابت واردات وجود دارد. ولی با توجه به تجربیات سنوات قبل، قطعا برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت دارو راهکاری اندیشیده شده و دچار مشکل جدی در زمینه تامین دارو نخواهیم شد. 

وی افزود: به هر حال محدودیت های واردات مواد اولیه می تواند سودآوری شرکت های دارویی را تحت تاثیر قرار دهد، ولی این تاثیر چندان بااهمیت نبوده و احتمالا شاهد افت حداکثر ۱۰ درصدی سود دارویی ها خواهیم بود. ضمن اینکه اکثر شرکت های دارویی از قبل پیش بینی چنین وضعیتی را کرده بودند و موجودی مواد اولیه برای چند ماه در اختیار دارند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: