تعداد بازدید : ۹۲۰
کد خبر : ۱۸۴۰۲۸
آبسیم بررسی می کند:
۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
نوع سازوکار فروش برخی محصولات پتروشیمی، در پاره ای از اوقات به یک ریسک بدل شده و با اندکی تغییر سایر شرایط و نهاده ها، سودآوری نوسانات شدیدی را به ثبت می رساند. «شغدیر» نیز در زمره شرکت هایی قرار دارد که به شدت تحت حاکیمت نهاده های تولید خود قرار دارد اما...

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت پتروشیمی غدیر در اواسط تیر ماه سال جاری وارد جریان معاملات بازار سرمایه شد و از آن زمان تاکنون بازدهی جالب توجه 198 درصدی را عاید سهامداران خود کرده است. این شرکت حدود 22 درصد از بازار PVC را در داخل کشور در اختیار دارد که در نیمه نخست سال جاری 50 درصد آن را به کشورهای همسایه و هند فروخت.

حساسیت بالای تازه وارد بورس / چرخ «شغدیر» آرام می‎چرخد

تحلیل فاصله ساختار فروش از اختلاف فاحش در امر تولید حکایت می کند. این اختلاف از بهای تمام شده نشات می گیرد؛ جایی که در «پتروشیمی غدیر» 84 درصد کل فروش را آب می کند. میانگین گروه که متشکل از 7 شرکت پتروشیمی دیگر است، 45 درصد از فروش خود را به پای بهای تمام شده می گذارد.

حساسیت بالای تازه وارد بورس / چرخ «شغدیر» آرام می‎چرخد

اغلب بهای تمام شده «شغدیر» در مواد مستقیم مصرفی جمع شده و سربار نیز پا به پای مواد مصرفی پیش می آید. عمده عوامل بهای تمام شده شرکت، هزینه خوراک است.

با توجه به این که نهاده هاي تولید نقش بسزایی در قیمت تمام شده محصول ایفا می کنند، هر گونه افزایش قیمت و عدم مدیریت صحیح آن، شرکت را به مخاطره می اندازد. به علاوه، حاشیه سود پایین و عدم تعیین قیمت فروش توسط شرکت، به این موضوع دامن می زند. برای جبران این نقیصه، باید بین نهاده هاي تولید و قیمت فروش رابطه مستقیم وجود داشته باشد.

حساسیت بالای تازه وارد بورس / چرخ «شغدیر» آرام می‎چرخد

در شرایطی که میانگین گروه حاشیه سود 54 درصدی دارند، «شغدیر» طی روندی صعودی در سال های اخیر، در محدوده 16 درصد قرار گرفته است.

حساسیت بالای تازه وارد بورس / چرخ «شغدیر» آرام می‎چرخد

دیگر عقب افتادی این پتروشیمی نسبت به گروه، عدم کسب درآمد از سایر محل های عملیاتی است که باید برای جذب حاشیه سود خالص بالاتر، به این بخش توجه بیشتری نماید.

شایان ذکر است که «شغدیر» در نظر دارد همچون دو سال گذشته بیش از سقف ظرفیت اسمی تولید نماید و بازارهای جدید را تحت کنترل خود درآورد.

با توجه به اینکه مبناي محاسبه خوراک و قیمت گذاری محصولات بر اساس نرخ سامانه نیما تعیین می شود و همچنین شرکت داراي فروش صادراتی است، بنابراین ریسکی از سمت نوسانات نرخ ارز متوجه شرکت نمی گردد. اما از آن جا که میزان تولید و هزینه هاي سربار و حقوق و دستمزد ثابت هستند، در صورت کاهش قیمت محصولات، سود این شرکت پتروشیمی افت خواهد کرد.

در مجموع می توان چنین نتیجه گیری کرد که چون عمده عوامل تشکیل دهنده بهای تمام شده «شغدیر»، خوراک و یوتیلیتی دریافتی است، درصورتی که بین مبنای قیمت گذاری بورس کالا بر روی محصول، منطبق با مبنای محاسبه نرخ خوراک و حامل های انرژی باشد، شرکت را دچار مشکل چندانی نخواهد شد؛ در غیر این صورت، میزان عایدی به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.