تعداد بازدید : ۶۲۷
کد خبر : ۱۸۴۳۴۸
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد:
۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
متحدکردن حوزه‌های بیمه، بازار سرمایه و بانک‌ها بسیار مهم است و در ایران از این نظر ظرفیت بالایی وجود دارد.

تامین مالی ستون فقرات بانکداری شرکتی / بانک‌ها ترجیح می‌دهند سنتی عمل کنند

علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی و رئیس اولین همایش ملی بانکداری شرکتی ضمن بیان اینکه بانک‌های ایرانی باید حرفه‌ای‌تر عمل کنند، گفت: اساسا در تمام کشورهای بزرگ دنیا از جمله کشورهای صنعتی همانند ژاپن و آلمان این شرکت‌های بزرگ هستند که نماینده کشورشان بوده و جهانیان کشور مذکور را با نام برندهای بزرگ آن کشور می‌شناسند. 

وی ادامه داد: در بازار فعلی کسب‌و‌کار و صنعت ارزش بسیار بالایی داشته و به شخصه کشوری را سراغ ندارم که به این دو حوزه بی‌مهری کرده باشد و توانسته باشد به رشد و تعالی دست پیدا کند.

رئیس همایش بانکداری شرکتی خاطرنشان کرد: صنعت بانکداری باید به خدمت کسب‌و‌کار دربیاید؛ ما نمی‌توانیم با خدمات ساده، قدیمی و ابتدایی که به مشتریان حقیقی می‌دهیم مشتریان بزرگ از شرکت‌های صاحب صنعت را جذب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خدمات موردنظر شرکت‌های بزرگ باید خاص و حرفه‌ای باشد زیرا این مجموعه‌ها مشکلاتی مانند تامین مالی، ارزی و اعتباری دارند که با بانکداری سنتی پوشش داده نمی‌شود.

دیواندری اظهار کرد: صنعت بانکداری باید در آستانه یک جهش قرار بگیرد، البته در سال‌های گذشته خدماتی مانند بانکداری شرکتی به سیستم بانکی کشور اضافه شده اما این حجم جوابگوی نیاز مجموعه‌های اقتصادی نیست.

وی تامین مالی را ستون فقرات بانکداری شرکتی خطاب کرد و افزود: اساسا بیس کار بانک‌ها در این روش خدماتی تامین مالی است. اما به دلیل برخی مشکلات و فقدان تکنولوژی‌های مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور لطمات زیادی دیدند و حیات اقتصادی آنها به خطر افتاده است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، نظام بانکی را در مقابل حرکت به سوی بیزنس مدل‌ها به چهاردسته تقسیم کرد و افزود: در دسته اول بانک‌ها ترجیح می‌دهند سنتی عمل کنند و در دسته دوم بخشی هستند که می‌خواهند به موسسات مالی و فینتک‌ها خدمات ارائه کنند. این دو دسته قابل قبول نبوده و راه به جایی نمی‌برند. اما مدل سوم بانک‌ها همان سوپرمارکت‌های مالی هستند که تمام ماژول‌های مورد نیاز حوزه کسب و کار را از بیرون بانک جذب کرده و در داخل خود در اختیار مجموعه‌های تجاری می‌گذارند.

وی این نوع بانک‌ها را دارای زیرساخت‌های لازم برای بانکداری شرکتی دانست و افزود: این بانک‌ها می‌توانند با امکاناتی که در اختیار دارند نیاز شرکت‌های بزرگ و برندها را تامین نمایند.

از نگاه دیواندری چهارمین مدل بانک‌ها در مواجهه با بیزنس مدل مجموعه‌هایی هستند که به یک پلتفرم تبدیل شده و با کانکت شدن به وندورها و خدمات دهنده‌های مالی کار خود را جلو می‌برند. این مدل به نفع نظام بانکی و کسب و کارهای بزرگ است.

وی با اعلام این مطلب که 50 درصد از درآمد بانکداری جهان از طریق بانکداری شرکتی تامین می‌شود گفت: جای این درآمد در سیستم بانکی ایران خالی است. بانکداری ایرانی پتانسیل بسیار بالایی برای جذب درآمدهای حوزه شرکتی دارد.

وی درآمد حاصل از بانکداری شرکتی را در سال 2020، 2/88 تریلیون دلار اعلام کرد و افزود: بانک‌ها اگر بتوانند بر روی آورده‌های خود از شرکت‌های بزرگ تمرکز کرده و راهکارهای اختصاصی برای هر مجموعه مالی اختصاص دهند می‌توانند سهم بسیار زیادی از این درآمد اعلام شده را جذب کنند. درحال حاضر بانک‌های بزرگ جهان بیشتر شبیه کافی‌شاپ هستند تا بانک. زیرا خدمات سنتی در پوشش بانکداری اینترنتی انجام شدهو فضای فیزیکی بانک‌ها تنها به مکانی برای کارهای پیچیده و مشاوره‌های بانکی تبدیل شده است.

وی نجات اقتصاد ایران را در دست شرکت‌های بزرگ دانست و افزود: متحدکردن حوزه‌های بیمه، بازار سرمایه و بانک‌ها بسیار مهم است و در ایران از این نظر ظرفیت بالایی وجود دارد.

وی به بانک‌ها هشدار داد: در صورتی که می‌خواهید وارد بانکداری شرکتی شوید باید تفکر سنتی خود را تغییر داده و اولا خدمات پیشرفته و مشورتی برای هر مجموعه شرکتی ارائه از نواوری‌ها از تکنولوژی‌ها استفاده و قیمت‌ها نیز رقابتی باشد.

وی افزود: اگر قرار نیست شفافیت در کار نداشته باشید وارد حوزه بانکداری نشوید.

رئیس همایش بانکداری شرکتی در پایان افزود: فینتک‌ها و وندورها مجموعه‌هایی هستند که می‌توانند ارزش مالی بانک‌ها را افزایش داده و میتوانند به بانک‌ها کمک کنند اما در سیستم بانکی ایران جای فینتک‌ها و وندورها خالی است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: