تعداد بازدید : ۱۱۰۱
کد خبر : ۱۸۴۴۸۶
دبیر شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
تازمانیکه زیرساخت‌‌ها فراهم نباشد، نمی‌توان مدعی بود که زعفران می‌توان نتیجه‌ای برد-برد را در بورس‌کالا رقم بزند و امروز سخن گفتن در خصوص ورود زعفران و موفقیت آن در این بازار زود است.

لبخند طلای‌سرخ به بورس‌کالا پس‌ازتکمیل زیرساخت‌ها/ ادامه روند قیمت‌گذاری سنتی زعفران

فرشید منوچهری دبیر شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درباره وضعیت طلای سرخ ایران اظهارکرد: طی 7ماهه سال جاری میزان تولید به مشابه سال گذشته با رشد 40درصدی روبه‌رو شده و پیش‌بینی می‌شود که مجموع میزان تولید به 400 تن در سال جاری برسد.

وی درخصوص اینکه معیار و چگونگی شاخص‌ها برای قیمت‌گذاری زعفران گفت:میزان عرضه‌وتقاضا در بازار، صادرات و مازاد زعفران جزو عوامل تاثیرگذار در نرخ‌گذاری زعفران به شمار می‌آید اما نباید توجه کرد که منبع اصلی زعفران ایران بوده بنابراین می‌توان بر قیمت‌های آتی زعفران تاثیرگذاری مستقیمی را داشته باشیم.

دبیر شورای ملی درخصوص قیمت‌گذاری از سوی بورس‌کالا و به صورت شفاف نیز اینگونه بیان کرد: زیرساخت‌های لازم برای عرضه زعفران در بورس فراهم نیست و تا زمانی که این امکان فراهم نباشد، نمی‌توان مدعی بود که زعفران می‌توان نتیجه‌ای برد-برد را در این بازار رقم بزند و امروز سخن گفتن در خصوص ورود زعفران و موفقیت آن در بورس‌کالا زود است.

منوچهری با اشاره به اینکه امروز کشاورزان بیشتر به صادرکنندگان اعتماد دارند، تاکید کرد: روش کنونی، یعنی قراردادن زعفران از سوی کشاورزان به صادرکنندگان راه دلال‌بازی و سفته‌بازی را مسدود کرده و صادرکننده نیز می‌تواند بدون واسطه از کشاورز، زعفران خود را تهیه کنند.

این فعال صنعت زعفران در پاسخ به اینکه آیا بورس‌کالا نیز بازارشفافی برای عرضه زعفران است، تصریح کرد: تازمانی‌که زیرساخت‌ها واقعی نباشند، فرصت ورود به این بازار نیست حتی اگر شفاف‌ترین بازار باشد بنابراین باید نیازهای ورود فراهم شود تا بتوان گفت که این کالا قابلیت عرضه در بورس‌کالا را داشته و این بازار می‌تواند پاسخگوی کشاورز باشد.

دبیر شورای ملی زعفران تاکید کرد:کشاورز نمی‌تواند خود را اسیر بازار و مکانیزمی کند که هنوز زیرساخت آن آماده نیست؛ کشاورز حتی نمی‌تواند محل نگهداری زعفران را به درستی تعیین کند ضمن آنکه قیمت زعفران با دلال‌بازی و کاغذبازی انجام می‌شود؛

وی در پایان خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی ما چنین مکانیزمی را لازم ندارد اما زعفران نیازمند شفافیت بیشتر است تا سود دست‌رنج تولیدکننده مستقیم به جیب خود کشاورز رفته و نصیب دلال نشود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: