تعداد بازدید : ۶۷۱
کد خبر : ۱۸۴۵۶۳
طبق اعلام بلومبرگ:
۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
خبرگزاری آمریکایی با اشاره به خروج ناگهانی قطر از سازمان «اوپک»، نوشت این کشور احتمالا با این تصمیم، برای خروج از شورای همکاری خلیج‌فارس مقدمه‌چینی می‌کند.
به گزارش بورس نیوز، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت که تصمیم اخیر دوحه برای خروج از سازمان اوپک، پس از حضوری 57 ساله، به مثابه مقدمه‌چینی برای خروج از شورای همکاری خلیج‌فارس است.

این خبرگزاری آمریکایی خاطرنشان کرد توجیهاتی که قطر برای خروج از عضویت سازمان کشورهای صادر کننده نفت( اوپک) از اول ژانویه 2019، ارائه داده است می‌تواند به سهولت از آنها برای اعلام خروج از شورای همکاری خلیج‌فارس نیز استفاده کند.

طبق این گزارش، اقدام قطر به برداشتن چنین گامی به این دلیل است که این کشور هرگز نمی‌تواند در سایه ناکام ماندن تلاش‌ها برای حل بحرانش با 4 کشور عربی تحریم‌کننده آن، دستاوردهای مادی از ادامه عضویتش در این شورا را کسب کند.

این گزارش با اشاره به توییت «حمد بن‌جاسم» نخست‌وزیر سابق قطر درباره خروج کشورش از اوپک، که نوشته بود: «سازمان اوپک بی‌فایده شده است و چیزی به ما نمی‌افزاید و فقط برای اهدافی که به منافع ملی‌مان ضربه بزند، استفاده می‌شود.»، نوشت : به نظر می‌رسد این امر درباره شورای همکاری خلیج‌فارس نیز باشد به‌ویژه این‌که دو کشور عضو آن، یعنی عربستان سعودی و امارات، تحریم عربی علیه قطر را از 18 ماه پیش رهبری می‌کنند.

این خبرگزاری آمریکایی در گزارش خود تصریح کرد که احتمال می‌رود ریاض و ابوظبی تلاش می‌کنند دوحه را از شورای همکاری خلیج‌فارس بیرون کنند، ولی تحقق این امر در گرو آن است که آنها دو عضو دیگر، یعنی کویت و پادشاهی عمان را نیز متقاعد سازند. در حالی‌که بحرین در بیشتر امور مربوط به سیاست خارجی دنباله‌رو عربستان سعودی است ولی کویت و عمان درقبال محاصره تحمیلی قطر موضعی بی‌طرفانه اتخاذ و خشم خود را از آنچه «استبداد سعودی» در بحران خلیج‌فارس با قطر، خواندند، ابراز کردند.

به نوشته بلومبرگ، مهم‌ترین مساله این است که واشنگتن برای بروز شکاف در بدنه شورای  همکاری خلیج‌فارس تشویق نمی‌کند به خاطر این‌که وحدت این شورا را برای رویارویی با تهران ضروری می‌بیند. از سوی دیگر، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در شرایط کنونی برای تشکیل آنچه آن را «ناتوی عربی» می‌خواند، مشتاق است از این‌رو دولت ترامپ تلاش می‌کند با سعودی‌ها جهت بهبود روابط با دوحه و نه تحریم بیشتر آن، همکاری کند. البته، فشار آمریکا به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس برای سازش با قطر می‌تواند سعودی‌ها را برنجاند و همین دلیلی کافی برای قطری‌ها جهت ماندن زیر چتر این شورا است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: