تعداد بازدید : ۸۰۲
کد خبر : ۱۸۴۵۸۰
در نشست روز جمعه اوپک صورت گرفت؛
۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
اوپک و متحدانش به رهبری روسیه علی‌رغم فشارهای امریکا روی کاهش تولید نفت به توافق رسیدند.

به گزارش بورس نیوز، اوپک و متحدانش به رهبری روسیه علی‌رغم فشارهای امریکا روی کاهش تولید نفت به توافق رسیدند. حالا که دنیا با کاهش قیمت نفت مواجه شده است و بازار نفت، بازار خرسی شده است، همه نگاه‌ها به سمت نشست روز جمعه اوپکی‌ها و غیراوپکی ها در وین بود. رویترز گزارشی از نتیجه این نشست منتشر کرده است.

طبق این گزارش، اوپکی‌ها از ژانویه میزان تولید خود را 0.8 میلیون بشکه در روز نسبت به سطح اکتبر کاهش خواهند داد، درحالی‌که متحدان غیراوپکی هم 0.4 میلیون بشکه در روز دیگر را کاهش خواهند داد. اقدامات این حرکت در جلسه‌ای در ماه آوریل دوباره بررسی خواهد شد.

بعدازاینکه در نشست گفته شد میزان تولید نفت در روز 1.2 میلیون بشکه درروز کاهش خواهد یافت، بیش از حداقل یک‌میلیون بشکه‌ای که بازار انتظار داشت، قیمت نفت حدود 5 درصد رشد کرد و به 63 دلار رسید.

عربستان سعودی به‌عنوان رهبری سازمان صادرکننده نفت با تقاضای ترامپ برای کمک به رشد جهانی با صرف‌نظر کردن از کاهش عرضه نفت مواجه شده است.

کاهش تولید می‌تواند منجر به افزایش قیمت‌ها و کمک به ایران شود. این در حالی است که واشنگتن در پی فشار بر سومین تولیدکننده اوپک یعنی ایران بوده است.

در این نشست خبرنگاران از خالد الفلیح وزیر انرژی عربستان پرسیدند که این کاهش تولید باعث قطع روابط ریاض و واشنگتن خواهد شد. خالد الفلیح جواب داد: پادشاهی آمادگی پمپاژ بیشتری دارد اگر کاهش تولید عمده‌ای رخ دهد. او گفت: ما مصرف‌کنندگان را فراتر از چیزی که می‌پردازند نمی‌بریم.

در نشست اوپک سؤال‌ها تنها به کاهش تولید خلاصه نشد. ماجرای کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول هم مطرح بود. در این جریان، ترامپ از ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان با وجود فشار سیاست‌مداران امریکایی برای اعمال تحریم‌های سنگین علیه عربستان حمایت کرد.

از الفلیح سؤال شد که آیا تصمیم اوپک باعث عقب‌نشینی واشنگتن از حمایت بن سلمان و تحریم عربستان خواهد شد که الفلیح جواب داد: روابط سعودی و امریکا براساس ارزش‌های مشترک است.

این معامله اوپک ابتدا قرار بود برای دو روز با تعویق انجام بگیرد. اول از ترس اینکه روسیه میزان تولید را به‌اندازه کافی کاهش خواهد داد، دوم اینکه نگرانی از اینکه صادرات نفت ایران که با تحریم‌های امریکا مواجه شده است، هیچ معافیتی دریافت نمی‌کند. اما بعد از چند ساعت مذاکره، مسئله حل شد و روسیه هم اعلام کرد که آماده است حتی بیشتر از این هم میزان تولیدش را کاهش دهد.

روسیه متعهد شد که میزان تولیدش را 228 هزار بشکه در روز نسبت به سطح 11.4 میلیون بشکه‌ای ماه اکتبر کاهش دهد. هرچند گفته می‌شود این کاهش امکان دارد تدریجی و طی چند ماه اتفاق افتد.

عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک هم متعهد شد که میزان تولید را 140 هزار بشکه در روز کاهش دهد. عربستان هم میزان تولید را به 10.7 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر نسبت به 11.1 میلیون بشکه ماه نوامبر کاهش خواهد داد. در ماه ژانویه میزان تولید عربستان به 10.2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

ایران، لیبی و ونزوئلا از این کاهش تولید معاف شدند. نیجریه که در دوره قبلی تولید که ژانویه 2017 اتفاق افتاده بود، از کاهش تولید معاف بود، توافق کرد تا در این کاهش شرکت کند.

نشست بعدی اوپک در ماه آوریل برای اثرگذاری این برنامه‌ریزی اهمیت دارد


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: