تعداد بازدید : ۵۱۸
کد خبر : ۱۸۴۶۴۰
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد؛
۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که نوسانات اخیر نرخ ارز و ایجاد تلاطمات قیمتی در بازار کالاها، باعث شد تا نیاز به ابزارهای پوشش ریسک قیمتی بیش از هر زمان دیگری در اقتصاد احساس شود. از این رو توجه به ابزارهای مالی بورس کالا برای ایجاد اطمینان خاطر برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کالاها، امری ضروری به شمار می رود.
به گزارش بورس نیوز، سیدمهدی مقدسی اظهار کرد: بورس های کالایی، بستری شفاف و محل تلاقی عرضه و تقاضا هستند که علاوه بر کشف قیمت منصفانه و ایجاد شفافیت در دادوستدها، امکان پوشش ریسک های مربوط به نوسان قیمت ها را از طریق ابزارهای مالی فراهم می کند.

به گفته مقدسی، بورس‌های کالایی به عنوان یکی از ابزارهای اقتصادی مهم در دنیای امروز به شمار می‌روند، به طوری که قیمت بسیاری از کالاهای اساسی موجود در دنیا، در بورس‌های کالایی کشف می‌شود؛ در واقع در این مکانیسم، حجم عرضه و تقاضای خرید برای یک کالا و بودن و یا نبودن متقاضیان خرید، موجب تعیین قیمت آن خواهد شد.

هدایت سفته بازان به معاملات کاغذی

وی افزود: علاوه بر این، بورس‌های کالایی با انتشار اوراق گوناگون و استفاده از بازارهای مالی مانند معاملات آتی و آپشن، این امکان را فراهم می‌آورند تا به جای اینکه سفته‌بازان حاضر در بازار، کالا را به صورت فیزیکی مورد معامله قرار دهند، ریسک معاملات را به بازارهای مالی معطوف کرده و برای سود بردن از نوسان قیمت‌ها به این بازارهای غیر فیزیکی مراجعه می‌کنند.

این نماینده مجلس گفت: می‌توان با فراهم کردن امکان راه‌اندازی بازارهای معاملات آتی و آپشن برای برخی کالاها، ریسک بازار و فعالیت‌های سفته بازی را از بازار فیزیکی، جذب بازارهای مالی بورس کالا کرد؛ به عبارتی کسانی که می‌خواهند از نوسانات قیمت یک محصول سود ببرند به جای اینکه خود کالا را ذخیره و انبار کنند و موجب کمیابی محصول در بازار شوند، در بازار آتی و آپشن حضور پیدا کنند و اوراق کالاها را مبادله کنند.

لزوم عرضه مستمر و حداکثری محصولات در بورس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: عرضه محصولات مختلف در بورس کالا، این فرصت را به واحدهای تولیدی صنایع مختلف می دهد تا در یک فضای رقابتی و سالم و به دور از واسطه گری اقدام به خرید و فروش محصولات خود کنند.

وی افزود: بورس کالا برای واحدهای تولیدی و مصرف کنندگان واقعی کالاها ابزارهای مالی متنوعی را در اختیار دارد که به کمک این ابزارها و در صورت عرضه مستمر و حداکثری محصولات در بورس کالا، ضمن تامین مالی تولیدکننده، مواد اولیه مورد نیاز مصرف کنندگان واقعی بدون مشکل در اختیار آنها قرار می گیرد.

به گفته مقدسی، طی سال های گذشته عرضه انواع محصولات پتروشیمی و فلزی در بورس کالا توانسته باعث کشف قیمت و شفافیت در معاملات آنها شود که این امر به نفع تولید کنندگان این صنایع بوده است.

مقدسی با اشاره به اینکه براساس منطق اقتصادی، معاملات زنجیره تولید به منظور ایجاد صرفه اقتصادی برای طرفین معامله در بورس کالا صورت گیرد، اظهار داشت: بورس یک اتاق شیشه ای است که عملکرد آن شفاف بوده و با واقعی شدن قیمت ها در این بستر شفاف، سود واقعی به تولیدکنندگان خواهد رسید، اما در طرف مقابل در بازارهای خارج از بورس، شفافیتی وجود ندارد و واسطه ها حرف اول را در این مبادلات می زنند، از این رو تمرکز معاملات کالاها در بورس کالا از فاکتورهای رسیدن به سلامت اقتصادی به شمار می رود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: