تعداد بازدید : ۸۴۵
کد خبر : ۱۸۴۶۶۴
رییس هیئت موسس کانون صرافان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
اگر بورس ارز در جذب و به صفر رساندن تمام معاملات کاغذی ناتوان باشد، اما می‌تواند حجم عظیمی از آن را به خود جذب کند و البته شرط تک نرخی بودن و غیر رانتی شدن نرخ در بازار را نباید فراموش کرد.
به گزارش بورس نیوز، نرخ دلار در بازار آزاد چند وقتی است که در محدوده 11 تا ۱۲ هزار تومان در نوسان است و بسیاری این محدوده را نقطه‌ای برای تعادل نرخ دلار می‌دانند. اینکه اگر نرخ زیر 12 هزارتومانی دلار منطقی است، چرا دلار به کانال 19 هزارتومانی هم ورود کرد خود جای تعجب است؛ ولی عده‌ای رشد نرخ ارز را با هیجان ناشی از تقاضای اسکناس ارز در بازار و حضور دلالان مرتبط می‌دانند و معتقدند اگر تب تقاضا فروکش کند قیمت‌ها متعادل‌تر خواهد شد. هدایت معاملات ارز به سمت بازار سرمایه و معاملات کاغذی به‌جای معامله واقعی اسکناس ارز شاید قطعه گم‌شده پازل بازار ارز باشد.

اصغر سمیعی رئیس هیئت مؤسس کانون صرافان در گفت‌وگو با بورس‌ نیوز در خصوص تأثیر نقش دلالان در تعیین روند نرخ ارز بیان کرددلالان ارز، درصورتی‌که سیاست‌های ارزی به شکل صحیح برنامه‌ریزی شود و نرخ واحد برای انواع نیازهای ارزی تعریف شود، تنها می‌توانند به نقل‌وانتقال ارز کمک کنند؛ البته به‌شرطی که آن‌ها هم توسط کانون صرافان ساماندهی شده باشند ، نه اینکه هر کس بتواند با عنوان دلال به بازار ارز دخالت کند. 

وی ادامه داد: حتی بورس بازان هم نمی‌توانند به بازار ارز صدمه‌ای بزنند ‌کنترل‌کنندگان بازار به‌راحتی می‌توانند بازار ارز را کنترل کنند. ولی در ابتدا لازم است قیمت واقعی یا نزدیک به واقعی ارز توسط سیاست‌گذاران بازار ارز برآورد شود. بدین منظور ‌با تک‌نرخی شدن ارز در بازار و کنترل دامنه نوسانات نرخ‌ها، می‌بایست روشی اتخاذ شود که روزانه بیش از یک درصد تغییر در نرخ ارز ایجاد نشود.

تحلیلگر بازار ارز در رابطه با تأثیر راه‌اندازی بورس ارز درروند نرخ ارز بازار اظهار داشت: راه‌اندازی بورس ارز درصورتی‌که تک نرخ بودن ارز می‌تواند به کنترل بازار کمک کند. اگر هم بورس ارز نتواند کل معاملات کاغذی را جذب کند و آن را به صفر برساند، می‌تواند حجم عظیمی از آن را به خود جذب کند و البته شرط آن تک‌نرخی بودن و غیر رانتی بودن نرخ در آن بازار و همچنین کاملاً آزاد بودن و غیرامنیتی بودن آن است.

سمیعی افزود: افزایش و ‌کاهش نرخ ارز بستگی به عرضه و تقاضا دارد و بورس نقشی هماهنگ‌کننده دارد. اگر نرخ واقعی باشد، بورس بازان همان‌قدر که نقش بالابرنده نرخ را دارند، همان اندازه هم نقش پایین آورنده آن را خواهند داشت و درواقع بورس به‌نوعی نقش ترازو را بازی خواهد کرد. بورس ارز به‌شرط رعایت موارد مطرح‌شده می‌تواند تجربه موفقی باشد. البته کاهش نرخ ارز، کار بورس نیست، وظیفه بورس ارز هم مانند سایر بورس‌ها متعادل نگاه‌داشتن قیمت‌ها است.

وی در خاتمه تصریح کرد: نکته حائز اهمیت در مورد نرخ ارز این است که کاهش نرخ ارز با توجه به تفاوت جدی نرخ تورم و بهره در کشور ما با کشورهای حوزه دلار، اقدامی قابل‌برنامه‌ریزی و اصولی محسوب نمی‌شود. مگر اینکه با متوقف کردن ازدیاد حجم نقدینگی و کاهش نرخ بهره و ایجاد شغل و آسان کردن فضای کسب‌وکار، باعث کاهش نرخ تورم در کشور شویم، به‌نحوی‌که نرخ تورم از نرخ تورم در کشورهای حوزه دلار هم کمتر باشد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: