تعداد بازدید : ۷۰۶
کد خبر : ۱۸۴۹۴۲
در برنامه ششم توسعه؛
۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
برای تحقق نرخ بیکاری تک رقمی در برنامه ششم توسعه سالانه نیاز به یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل است. بدین منظور ۲۷۰ هزار شغل با اعتباری بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد تومان در حوزه صنعت و معدن طراحی شد.
به گزارش بورس نیوز، یکی از اهداف برنامه ششم توسعه کاهش نرخ بیکاری به زیر۹ درصد و افزایش شاغلان است. در برش سالانه تحقق این هدف در تبصره ۱۸ با هدف اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد بر اشتغال جوانان و دانش آموختگان دانشگاهی تاکید شده است.

منابع متنوعی نیز برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شد تا بتوان این هدف را جامه عمل پوشاند. مسئولان دولت نیز معتقدند برای رسیدن به هدف برنامه ششم سالانه نیازمند ایجاد یک میلیون ۱۰۰ هزار شغل هستیم.

در حال حاضر براساس تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور سازمان برنامه و بودجه مشغول انعقاد تفاهم نامه ایجاد اشتغال با بخش‌های مختلف اقتصادی است. در ماه‌های اخیر نیز در حوزه گردشگری، کشاورزی و سایر بخش‌ها نیز تفاهماتی صورت گرفته است.

در آخرین تفاهم نامه ایجاد فرصت شغلی میان وزارت صمت، صندوق توسعه ملی، بانک‌ها و سازمان برنامه و بودجه منعقد شد.

در همین راستا نوبخت با بیان اینکه هدف نهایی تبصره ۱۸ قانون بودجه اشتغال است که بدون تولید امکان‌پذیر نیست عنوان کرده بود ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی، ۱۰ هزار میلیارد تومان از نظام بانکی و یک‌هزار میلیارد تومان از خزانه برای مابه‌التفاوت سود تسهیلات که جمعا ۲۱ هزار میلیارد تومان است برای حوزه صنعت و معدن پیش‌بینی شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تأکید بر اینکه نرخ سود تسهیلات مناطق محروم ۱۲ درصد و برای سایر مناطق ۱۴ درصد است، گفته است ۳ واحد درصد آن را دولت به صورت یارانه کمک می‌کند.

براین اساس مقرر شد در حوزه صنعت و معدن و صنوف بالغ بر ۲۱ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

این برنامه در ۴ بخش منظور شود.

الف) برنامه تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و معدنی:


واحدهای صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد،

برنامه‌ریزی برای تکمیل ۲۰۶۶ واحد نیمه تمام صنعتی و معدنی،

پیش‌بینی ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان ۱۲۹ هزار و ۸۶۲ نفر،

توزیع جغرافیایی گسترده در ۳۱ استان کشور.

ب) برنامه توسعه واحدهای موجود (بازسازی و نوسازی):

بازسازی و نوسازی ۲۰۶۵ واحد صنعتی و معدنی کشور،

پیش‌بینی ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان( ۵۱ هزار و ۷۱۰ نفر).

ج ) تأمین سرمایه در گردش واحدهای فعال صنعتی و معدنی موجود:

پیش‌بینی ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان ۸۷ هزار و ۴۲۹ نفر

توزیع جغرافیایی گسترده در ۳۱ استان کشور.

د) کمک‌های فنی و اعتباری برای توسعه خوشه‌های صنعتی و خدمات کلینیکی:

پیش‌بینی ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان ۱۰۰۰ نفر.

همچنین براساس سرفصل‌های تعیین شده اعتبار و تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شده است که به شرح زیر است:

در مجموع ۲۷۰ هزار فرصت شغلی جدید در ۴ بخش یادشده ایجاد خواهد شد و همچنین ۱۰۲۱ میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات به میزان ۳ درصد تعلق می‌گیرد. مجموع تسهیلات پرداختی نیز ۲۰ هزار و ۱۲۹ میلیارد تومان خواهد بود که از این میزان ۱۰ هزار و ۶۴ میلیارد تومان آن از محل منابع صندوق توسعه ملی و ۱۰ هزار و ۶۴۹ میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی فراهم می‌شود.

سهم استان‌ها از تعداد فرصت‌های شغلی جدید نیز در این برنامه مشخص شده. نمودار زیر نشان می‌دهد اصفهان حدود ۱۵.۳ درصد بالاترین سهم و استان ایلام با ۰.۸ درصد کمترین سهم را در بسته جدید ایجاد فرصت‌های شغلی در حوزه صنعت و معدن و صنوف دارد.

پیش‌تر نیز در بخش کشاورزی ۸۲ هزار فرصت شغلی در ۱۰ رسته فعالیت میان وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی منعقد شده بود. در این بسته نیز ۱۸ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده است که سهم صندوق توسعه ملی ۴ هزار میلیارد تومان و آورده نظام بانکی ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و همچنین اعطای تسهیلات روستایی ۴ هزار میلیارد تومان و سهم متقاضیان ۱۷۰۰ میلیارد تومان در کنار ۸۸۷ میلیارد تومان یارانه تأمین شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در این باره گفته بود حداقل ۸۲ هزار فرصت شغلی جدید در ۱۰ رسته فعالیت ایجاد می‌شود که ۶ رسته آن برای تثبیت اشتغال موجود تعریف شد. همچنین توسعه باغات در مناطق مرزی در دستور کار است.

سیدحمید پورمحمدی معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز با تاکید بر اینکه حوزه کشاورزی از اهمیت فراوانی در اشتغال برخوردار است، عنوان کرده بود زمانی که رشد اقتصادی به محاق می‌رفت، بخش کشاورزی بار رشد را به دوش می‌گرفت، همچنین در بخش امنیت غذایی اهمیت دارد، آنجایی که تحریم‌ها، دارو و امنیت غذایی را هدف قرار داده است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: