کد خبر : ۱۸۵۰۰۶
رییس سازمان صمت استان سمنان:
۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: زمانی که صحبت از معدن می‌شود همه به دنبال اکتشاف و استخراج مواد معدنی هستند، در صورتی که فرآوری مواد معدنی، دانش بنیان کردن و صادرات آن مغفول مانده است.

به گزارش بورس‌نیوز، بهروز اسودی با بیان این مطلب گفت: این واحدها در زمینه فرآوری مواد معدنی نظیر سنگ گچ، سنگ تزئینی، سنگ آهک، شن و ماسه، فلورین، فلدسپات پتاسیک، خاک رس، خاک روی و سنگ مس و با 55درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به سهم حدود چهار درصدی مصرف آب بخش صنعت استان از حدود یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب تولیدی سالانه در این استان، گفت: مواد معدنی برای فرآوری به آب زیاد نیاز دارد و اگر آب وجود نداشته باشد، فرآوری و در نتیجه، صادرات این مواد با مشکل مواجه می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: زمانی که صحبت از معدن می‌شود همه به دنبال اکتشاف و استخراج مواد معدنی هستند، در صورتی که فرآوری مواد معدنی، دانش بنیان کردن و صادرات آن مغفول مانده است.

وی یکی از دلایل اصلی فرآوری نشدن مواد معدنی در استان سمنان را ضعیف بودن ساختارهای زیربنایی عنوان کرد و گفت: ساختارهای زیربنایی استان مانند برق، گاز و آب در ارایه خدمات به معادن استان بسیار ضعیف است که پراکندگی معادن یکی از دلایل اصلی آن عنوان می‌شود.

اسودی افزود: با فرآوری مواد معدنی می‌توان ارزش افزوده آن را بسیار بالا برد، به طوری که اگر برخی از مواد معدنی استان سمنان فرآوری شود، بیش از 50 برابر ارزش افزوده آن ماده افزایش می‌یابد، اما تا کنون حتی رشد یک برابری در ارزش افزوده مواد معدنی استان سمنان اتفاق نیفتاده است.

وی یکی دیگر از دلایل فرآوری نکردن مواد معدنی در استان سمنان را فاصله زیاد معادن عنوان کرد و گفت: بیشتر معادن استان سمنان در مناطق دورافتاده و دست نیافتنی قرار دارد و دسترسی به آن ها آسان نیست.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اینکه‌ این استان با استخراج سالانه بیش از 23 میلیون تن انواع مواد معدنی یک استان مستعد از نظر منابع معدنی از قبیل سیلیس، آهک، گچ، سولفات سدیم، نمک، منگنز، آهن و غیره می‌باشد افزود حدود 593 معدن در استان دارای پروانه بهره‌برداری هستند که 60 درصد آن فعالیت استخراجی، 10 تا 15 درصد بصورت تجهیز و بقیه به صورت فصلی فعالیت می‌کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سوددهی

سوددهی "زمگسا" از تابستان تا زمستان

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال از برنامه زمانبندی سود به سهامداران خبر داد.

"تنوین" آماده پرداخت سود شد

شرکت تامین سرمایه نوین از پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "دلر" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت داروسازی اکسیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶برگزار می‌شود.

"دتولید" در تدارک برگزاری مجمع شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی تولید دارو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: