تعداد بازدید : ۸۱۵
کد خبر : ۱۸۵۱۴۷
با هدف استفاده حداکثری از توان داخلی
۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
سه تفاهم‎نامه با محوریت تامین شناورهای فراساحلی مورد نیاز شرکت نفت فلات قاره و یک تفاهم‎نامه نیز با هدف استانداردسازی لوله‎های انعطاف‎پذیر نفت امضا شده است.

به گزارش بورس نیوز، این چهار تفاهمنامه عصر روز گذشته در حاشیه نمایشگاه بینالمللی صنایع دریایی کیش، میان مدیران‌عامل شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکتهای فعال در حوزه ساخت شناورهای فراساحلی از جمله شرکت بینالمللی برزین انرژی نوآور، شرکت پرتو تدبیر پارس، شرکت مروارید پارسیان کیش و شرکت Batservice-Contracting امضا شد.

از میان این تفاهمنامهها، سه تفاهمنامه با محوریت تامین شناورهای فراساحلی مورد نیاز شرکت نفت فلات قاره و یک تفاهمنامه نیز با هدف استانداردسازی لولههای انعطافپذیر نفت امضا شده است.

در این میان حمید بورد، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران، در حاشیه امضای چهار تفاهم‌نامه همکاری میان این شرکت و شرکتهای ایرانی گفت: سیاست و راهبرد وزارت نفت حداکثر بهرهمندی از توان سازندگان داخلی است که تفاهمنامههای ساخت شناورهای فراساحلی به منظور تحقق اهداف وزارت نفت به امضا رسیده است.

وی افزود: هماکنون تعداد شناورهای خارجی که در کشور فعالیت دارند در دو سال گذشته به حداقل ممکن رسیده است که امیدواریم با امضای این تفاهمنامهها همه شناورهای فراساحلی با مالکیت داخلی به فعالیت خود ادامه دهند.

بورد با بیان اینکه امضای تفاهمنامههای همکاری از سه ضلع سرمایه‌گذاری طرف بخش خصوصی، سازنده و بهرهبردار تشکیل شده است، تصریح کرد: شرکت نفت فلات قاره متعهد شده است برای سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت شناورهای فراساحلی در داخل، اشتغال‌زایی ایجاد کند.

بورد در ادامه به یک مورد از این تفاهمنامه که با هدف استانداردسازی لولههای انعطافپذیر نفت امضا شده است اشاره کرد و گفت: این تفاهمنامه در قالب یک نرمافزار مدیریت جامع و با هدف بهبود نگهداری خطوط لوله امضا شده است.

شناورها باید با پرچم و مالکیت ایرانی فعال باشند

در ادامه سلمان خسروی، رئیس امور قراردادهای شرکت نفت فلات قاره ایران در حاشیه مراسم امضای چهار تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت نفت فلات قاره و شرکت‌های ایرانی افزود: این موافقتنامهها به منظور اجرای دستورعمل اخیر وزیر نفت درباره استفاده از شناورهای عملیاتی و خدماتی با مالکیت و پرچم ایرانی به امضا رسیده است.

وی با بیان این‌که هم کنون ۸۵ فروند شناور عملیاتی در حوزه شرکت نفت فلات قاره فعال است، عنوان کرد: ۹۵ درصد شناورها در مالکیت شرکت‌های خارجی بوده که با تلاش‌های انجام شده این رقم در دو سال گذشته به میزان ۳۰ درصد کاهش یافته است.

خسروی در ادامه به جزئیات چهار تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های ایرانی اشاره و تصریح کرد: شرکت بین‌المللی برزین انرژی نوآور از جمله شرکت‌های طرف قرارداد با فلات قاره است که متعهد به ساخت دو فروند شناور یدک‌کش تدارکاتی صنایع حفاری با عنوان HSTA است که برای بارگیری و صادرات نفت از آن استفاده می‌شود.

رئیس امور قراردادهای شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: هزینه ساخت هر شناور رقمی بالغ بر ۱۰ میلیون دلار است که شرکت ایرانی برزین انرژی نوآور قرار است در مدت زمان سه سال شناورها را بسازد و تحویل دهد.

وی با بیان اینکه دومین تفاهم‌نامه با هدف استانداردسازی لوله‌های انعطاف‌پذیر امضا شده است، افزود: این تفاهم‌نامه را شرکت پرتو تدبیر انرژی به منظور انتقال دانش و فناوری اجرا می‌کند و عمده دانش آن از طریق کشورهای اروپای غربی وارد شده است. این موافقت‌نامه هزینه سرمایه‌گذاری بالایی نداشته و مدت زمان عملیاتی شدن آن دو سال است.

خسروی تصریح کرد: سومین تفاهم‌نامه با شرکت کشتی‌سازی بوت سوئیس کیش امضا شده که طبق این تفاهم‌نامه قرار است شناورهای مسافربری چند منظوره که از جنس آلومینیومی است با همکاری یک شرکت نروژی ساخته و وارد سرویس شود.

رئیس امور قراردادهای شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان این‌که این کشتی‌ها توانایی حمل ۸۰ مسافر و بار را به‌طور همزمان داراست، عنوان کرد: هزینه سرمایه‌گذاری برای ساخت هر کشتی رقمی بالغ بر ۵,۲ میلیون دلار است که هم اکنون قرارداد دو فروند کشتی با شرکت بوت سوییس کیش امضا شده است که مدت زمان قرارداد یادشده ۳ سال و ۹ ماه است.

وی گفت: شرکت مروارید پارسیان کیش ساخت دو فروند شناور AHDS تدارکات خدمات حفاری را به‌عهده دارد که مدت قرارداد آن سه سال و هزینه سرمایه‌گذاری این پروژه رقمی بالغ بر ۲۰ میلیون دلار است.

خسروی افزود: طبق آمارهای ارائه شده حجم صرفه‌جویی و کاهش هزینهها در زمینه خدمات دریایی و حفاری شرکت نفت فلات قاره در دو سال گذشته رقمی بالغ بر ۲۳۷ میلیون دلار است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: