کد خبر : ۱۸۵۳۵۶
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
به دلیل مشکلات موجود در زمینه ذخیره سازی موادی مانند متانول میزان تولید محصولات پتروشیمی در سال آینده کاهش می‌یابد بنابراین برای تحلیل سهام پتروشیمی‌ها باید کاهش 20 درصدی در فروش صادراتی آن ها در نظر گرفته شود.

محمد خیری کارشناس بازارسرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز گفت: در حال حاضر علاوه بر کاهش نرخ ارز، میزان صادرات شرکت‌های پتروشیمی نیز روند کاهشی را در پیش‌‌گرفته است.

وی افزود: به دلیل اینکه محصولات پتروشیمی براساس دلار سامانه نیما به فروش می‌رسند کاهش نرخ ارز در میزان سودآوری این شرکت‌ها تاثیری نخواهد داشت.

خیری خاطرنشان کرد: آمارهای ماهانه شرکت‌های پتروشیمی مخصوصا اوره سازان نشان‌دهنده کاهش میزان صادرات این شرکت‌ها در آبان ماه است.

وی افزود: کاهش قیمت جهانی محصولاتی همچون اوره نیز در زمینه کاهش سودآوری شرکت‌های پتروشیمی موثر بوده است.

خیری با تاکید براینکه محصولات پتروشیمی براساس دلار سامانه نیما به فروش می‌رسند بنابراین کاهش نرخ ارز در سودآوری آن ها تاثیری نخواهد داشت، افزود: نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نیز تا قبل از نیمه اول سال همچنان در شک و ابهام بود اما براساس آخرین تصمیم گیری‌ها مقرر شد که خوراک پتروشیمی‌ها نیز بر اساس دلار سامانه نیما به فروش برسد.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: کاهش صادرات و قیمت‌های جهانی و همچنین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها ازعوامل موثر در کاهش سودآوری پتروشیمی‌ها محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه درآینده شرکت‌های تولیدکننده متانول بیشتر آسیب می بینند، گفت: اگر میزان فروش این شرکت‌ها کاهش یابد به دلیل مشکلات مربوط به ذخیره سازی مواد این شرکت‌ها زیان‌های فراوانی را متحمل خواهند شد.

خیری خاطرنشان کرد: در سال 91 پتروشیمی زاگرس به دلیل اعمال تحریم‌ها و مشکلات مربوط به ذخیره سازی متانول میزان تولید این محصول را کاهش داد که به تبع آن کارخانه به وضعیت نیمه فعال تبدیل شد.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به دلیل جامد بودن اوره قابلیت ذخیره‌سازی این ماده وجود دارد، افزود: اما ذخیره این ماده نیز در بلندمدت امکان‌پذیر نخواهد بود زیرا اوره خاصیت اصلی خود را از دست می‌دهد.


وی با اشاره به اینکه شاخص بورس پتروشیمی‌های زاگرس و پردیس در چندماه اخیر با رشد مواجه شده بود، گفت: به همین دلیل اکنون پتروشیمی زاگرس روند نزولی را طی می‌کند که این امر نشان‌دهنده واکنش بازار به کاهش فروش این شرکت‌ها در سال آینده خواهد بود.

خیری با بیان اینکه پتروشیمی‌ها معمولا اوره‌ساز، متانول‌ساز یا اتیلن‌ساز محسوب می شوند، افزود: پتروشیمی پارس نصف محصولات خود را صادر می کند بنابراین براساس تخمین‌ها 20 درصد از فروش صادراتی این شرکت کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه برای تحلیل‌ این سهم ها باید کاهش 20 درصدی فروش صادراتی پتروشیمی‌ها در سال آینده در نظر گرفته شود، ادامه داد: باید براساس این فرض سود خودرا تخمین بزنیم اما این امر شامل فولادی‌ها و سنگ آهنی‌ها نیز می‌شود.

وی با اشاره به کاهش قیمت جهانی ورق و بیلت ادامه داد: شرایط حاکم بر پتروشیمی‌ها در آینده ای نه چندان دور گریبان فولادی‌ها را نیز خواهد گرفت که به تبع آن میزان تولید این شرکت‌ها نیز با کاهش مواجه خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: