کد خبر : ۱۸۵۶۰۲
در پی تدوین بودجه 98؛
۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
کارشناس اقتصادی گفت: در بودجه امسال دولت باید خود را به این امر مقید کند که سهم صندوق توسعه ملی را مانند گذشته حفظ کند.

به گزارش بورس نیوز، جعفر قادری در خصوص بایدها و نبایدهای دولت در تدوین بودجه ۹۸ کل کشور اظهار کرد: در بودجه امسال دولت باید خود را به این امر مقید کند که سهم صندوق توسعه ملی را مانند گذشته حفظ کند. در این شرایط دولت می تواند با کمک بخش خصوصی و اعتبارات صندوق توسعه ملی طرح‌های خود را به مرحله اجرا درآورد.

وی با اشاره به روند کاهشی قیمت جهانی نفت و تکیه دولت بر درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده خاطرنشان کرد: دولت باید تلاش کند تا از تکیه بر درآمدهای مبهم در بودجه خودداری کند؛ باید احتمالات کاهش قیمت جهانی نفت همواره مد نظر مسئولان اقتصادی باشد، تا دولت در برنامه ریزی بودجه به مشکل برنخورد.

قادری در ادامه افزایش نرخ‌های مالیاتی را در شرایط فعلی منطقی ندانست و گفت: دولت نباید نرخ‌های مالیات را افزایش دهد. در این میان باید هزینه‌های خود را از محل صرفه‌جویی در بودجه‌های جاری تامین کند.

دولت باید خصوصی‌سازی را در ۹۸ تسریع کند

 قادری با تاکید بر تشدید خصوصی‌سازی در سال آینده گفت: دولت باید با سرعت زیادی املاک، مستغلات و سهام خود را واگذار کند و اگر پروژه‌های نیمه‌تمامی را در دست دارد، اجاره دهد تا بخش غیردولتی این پروژه‌ها را تحویل گرفته، و به بهره‌برداری برساند.

این استاد دانشگاه ارائه مدل‌های اطمینان بخش برای واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام دولت را در کنار این طرح‌ها ضروری دانست و افزود: اعلام آمادگی برای واگذاری طرح‌ها باید به گونه‌ای باشد که خریدار اطمینان لازم برای تامین منافع خود را داشته باشد.

بهبود فضای کسب و کار با اجمال فرآیندها

این کارشناس اقتصادی افزایش رونق کسب و کار و بازارها را نیازمند حمایت جدی دولت از این حوزه عنوان کرد و گفت: دولت باید برای رفع موانع رونق کسب و کار قدم جدی بردارد و در مواقع ضروری فرآیندها را کوتاه کند. همچنین دولت باید فرایندی را بکار گیرد تا هزینه را برای تولیدکننده کاهش دهد و بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها و زیرساخت‌هایی را که می تواند به عنوان مکمل تولید، عمل کند را مورد توجه جدی قرار دهد. با این اقدام دقیقا بازار سرمایه نیز به رشد خود ادامه می دهد.

وی با اشاره بر نقش اهرم‌‌گونه دولت در طرح‌های عمرانی خاطرنشان کرد: به دلیل نبود اعتبارات کافی برای اجرا و اتمام طرح‌های عمرانی دولت باید در این بخش‌ها به عنوان محرک عمل کند؛ یعنی در اجرای طرح‌هایی که چندان در راستای اقتصاد مقاومتی نیست و قبلا سرمایه‌گذاریهایی را در آنها انجام داده است و اکنون نیازمند تامین اعتبار برای تکمیل است؛ منابعی را اختصاص دهد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
پرداخت سود

پرداخت سود "غسالم" از آخر پاییز آغاز می شود

شرکت سالمین از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"تجلی" در بیست و یکمین روز خردادماه

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار می‌شود.

"شغدیر" به زودی به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت پتروشیمی غدیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸برگزار می‌شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "غشوکو" به صدا درآمد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت شوکوپارس در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: