کد خبر : ۱۸۵۷۱۹
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:
۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تعطیل شدن نیمی از واحدهای تولیدکننده روغن موتور در کشور به دلیل افزایش قیمت روغن پایه نمونه‌ای از مشکلاتی است که در پی افزایش قیمت مواد اولیه و ثابت ماندن قیمت کالای نهایی ایجاد شده است.

به گزارش بورس نیوز، حمید گرمابی با انتقاد از تعطیلی نیمی از واحدهای تولیدکننده روغن موتور در کشور، اظهار کرد: در زنجیره تولید برخی کالاها سازمان حمایت از مصرف‌کننده و وزارت صنعت نقشی ندارند به همین دلیل افزایش قیمت نیز در این کالاها قابل کنترل نیست به طور مثال زمانی که مواداولیه تولیدات افزایش قیمت پیدا کنند کارخانه های تولیدکننده نیز ناچارند با بالابرن قیمت‌ها زمینه باقی ماندن در بازار را فراهم کنند.

تعطیل شدن نیمی از واحدهای تولیدکننده روغن موتور به دلیل افزایش قیمت روغن پایه

نماینده مردم نیشابور، فیروزه در خانه ملت افزود: تعطیل شدن نیمی از واحدهای تولیدکننده روغن موتور در کشور به دلیل افزایش قیمت روغن پایه نمونه‌ای از مشکلاتی است که در پی افزایش قیمت مواد اولیه و ثابت ماندن قیمت کالای نهایی ایجاد شده است این موضوع باید در کلان بررسی شود تا در صورتی که مواد اولیه افزایش قیمت داشت قیمت نهایی کالا نیز افزوده شود. البته به این نکته نیز باید توجه شود در برخی موارد افزایش قیمت‌ کالاها واقعی نبوده و دلیل موجهی ندارد.

وی با بیان اینکه در صورتی که قیمت مواد اولیه قابل بازگشت به قبل نباشد باید شرایطی فراهم شود تا کارخانه‌های تولیدکننده با حداقل حاشیه سود بتواند به تولید خود ادامه دهند به مشکلاتی که تعطیلی واحدهای تولید روغن موتور برای کشور به همراه دارد اشاره و یادآور شد: تعطیلی هر واحد تولید باعث افزایش بیکاری است که بیکاری هر یک از کارگران تبعات خاص خود را دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: تعطیلی کارخانه‌های تولید روغن موتور باعث کاهش محصولات این کارخانه‌ها در بازار شده در نتیجه این کالاها از سایر کانال‌ها وارد کشور خواهد شد.

وی با انتقاد از افزایش قیمت دوبرابری برخی کالاها از جمله لنت خودرو و... در ماه‌های اخیر به بهانه افزایش نرخ دلار، بیان کرد: افزایش نرخ ارز زمینه‌ سواستفاده برخی را فراهم کرد؛ بخشی از کالاهای داخلی ارزبر هستند بنابراین افزایش قیمت‌ها در پی بالارفتن نرخ دلار باید متناسب با ارزبزی کالا صورت گیرد اما در این مدت به دلیل سواستفاده و عدم نظارت سازمان‌ها قیمت این کالاها افزایش چند برابری داشتند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان‌های حمایت از مصرف‌کننده و بازرسی باید با کنترل از سواستفاده سودجویان جلوگیری کنند.

محصولات داخلی متناسب با ارزبری افزایش قیمت داشته باشند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محصولات داخلی باید متناسب با ارزبری افزایش قیمت داشته باشند، تاکید کرد: در برخی موارد به دلیل افزایش قیمت محصولات پتروشیمی قیمت کالای داخلی نیز بیشتر می‌شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "قشهد" ۷۷۰ ریال سود گرفتند

مجمع عمومی شرکت شهد در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ برگزار شد.
سهامداران

سهامداران "وآداک" از مجمع سودی نگرفتند

مجمع عمومی شرکت نوسازی و ساختمان تهران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ برگزار شد.
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع "تنوین" با محور نقدینگی

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه نوین در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۹ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: