تعداد بازدید : ۱۰۳۱
کد خبر : ۱۸۵۷۹۹
دبیر انجمن مدیران مالی حرفه‌ای ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
افزایش حجم پروژه‌های نفتی و گازی، ترویج فرهنگ بیمه و پتانسیل بالای جذب قراردادهای بیمه ای و ضریب خسارت پایین برخی رشته‌های بیمه‌ای به عنوان فرصت شناخته می‌شوند.
ارزآوری صنعت بیمه در هاله‌ای از ابهام/ انعطاف‌پذیری، نقطه قوت شرکت‌های بیمه
به گزارش بورس‌نیوز، به نظر می‌رسد صنعت بیمه با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور با ریسک‌های متعددی مواجه است. 
از یک سو با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، امکان واگذاری اتکایی به خارج از کشور وجود ندارد و عدم پذیرش ریسک از سوی بیمه‌گران خارجی می‌تواند ریسک صنعت بیمه را افزایش دهد. 
از سوی دیگر، وضعیت اقتصادی کشور ثباتی ندارد و تورم بالا، میل به پس انداز را کاهش داده و از جذابیت سرمایه گذاری در حوزه بیمه و خصوصا خرید بیمه نامه های زندگی کاسته است. 

حمید دیانت‌پی دبیر انجمن مدیران مالی حرفه ای ایران و کارشناس صنعت بیمه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص تاثیر تورم و افزایش نرخ ارز بر سودآوری شرکت های بیمه بیان کرد: نرخ ارز به عنوان معيار ارزش برابري پول ملي يك كشور در برابر پول كشورهاي ديگر، منعكس كننده‌ي وضعيت اقتصادي آن كشور در مقايسه با شرايط اقتصادي ساير كشورها است. نرخ ارز است كه سطح رقابت پذيري يك كشور در بازارهاي جهاني را نشان مي دهد. 

وی ادامه داد: افزايش مداوم نرخ تورم و نرخ ارز و كاهش قيمت نفت، كاهش بازده واقعي سهام شرکت‌ها را در پي دارد. با تحریم‌های 13 آبان‌ماه 1397، شرکت‌های بیمه در عقد قراردادهای بین‌المللی دچار محدودیت‌های اساسی شده‌اند؛ از این رو ارز آوری شرکت‌های بیمه در مقطع کنونی همراه با ابهام است؛ از طرف دیگر نیز پرداخت خسارت‌های ارزی چالش فراگیر این شرکت‌ها خواهد بود.

دیانت‌پی در پاسخ به این سوال که "آیا امکان کاهش حجم ذخایری که بیمه ها در حساب های خود منظور می کنند وجود دارد؟" گفت: حداقل در مورد شرکت های سالم تر از نظر مالی، ذخیره‌های نگهداری‌شده شرکت‌های‌ بیمه، جهت ایفای تعهدها و ریسک‌های این شرکت‌ها خواهد بود؛ از این رو با توجه به افزایش ریسک شرکت‌های بیمه در شرایط کنونی اقتصادی، به مراتب بالاتر از همیشه بوده و اثر کاهشی بر ذخائر بی معنی است.
 
دیانت‌پی در رابطه با مهم‌ترین چالش‌های فعلی صنعت بیمه کشور اظهارکرد: وابستگی شدید صنعت به شرایط سیاسی، نرخ بالای تورم، عدم وجود برنامه استراتژیک در سطوح مختلف، وجود تفکر سنتی و اختلال خود بزرگ بینی در صنعت بیمه، فقدان نقدینگی جهت ایفای تعهدات مالی قرادادهای منعقده بیمه‌ای در سطح ملی در زمان رخداد خسارت‌، کاهش توانگری مالی شرکت‌ها، زیان‌های احتمالی ناشی از سرمایه‌گذاری در سایر محل‌های مجاز مانند بورس و املاک و عدم برگشت بهای تمام شده سرمایه‌گذاری در کوتاه مدت و عدم توجه کافی به مسائل مربوط به حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و استارت آپ‌های مخرب و فقدان رتبه بندی شرکت‌های بیمه از مهم‌ترین چالش‌های صنعت بیمه محسوب می شود.

وی در خاتمه ضمن تاکید بر نقاط قوت و چشم انداز روشن این صنعت عنوان کرد: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بیمه‌ای ایرانی جزو شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای در منطقه خاورمیانه هستند؛ از طرفی نیز شرکت‌های بیمه‌ای ایران توانسته اند علیرغم فقدان دسترسی به بازارهای جهانی طی سالیان اخیر، انعطاف پذیری بالایی از خود نشان دهند و قادر به مدیریت شرایط بوده‌اند؛ همچنین ایران از لحاظ ذخایر نفتی و گازی دومین کشور برتر در جهان بوده و از این رو افزایش حجم پروژه‌های نفتی و گازی، ترویج فرهنگ بیمه و پتانسیل بالای جذب قراردادهای بیمه‌ای و ضریب خسارت پایین برخی رشته‌های بیمه‌ای به عنوان فرصت شناخته می‌شوند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: