کد خبر : ۱۸۵۸۵۵
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت:
۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: یارانه تولید کشاورزی که در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌گیرد ابزارهای خوبی است که می‌توانیم با استفاده از آن تولیدکنندگان غذای سالم را تشویق کنیم.

به گزارش بورس نیوز، عباس پاپی‌زاده بالنگان در خصوص نظارت بر تولید محصولات زراعی و کشاورزی سالم، گفت: متولی خاصی در زمینه رصد و پایش باقی مانده سموم و مواد شیمیایی در محصولات کشاورزی وجود ندارد، در حال حاضر سازمان غذا و دارو نمونه‌برداری‌هایی در سطح میادین میوه و تره‌بار انجام می‌دهد اما به دلیل اینکه بحث جرم انگاری وجود دارد و باید به صورت قانونی برخورد شود اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمونه‌برداری و آزمایش باقی مانده سموم و مواد شیمیایی در محصولات کشاورزی و باغی تنها جهت اطلاع‌رسانی انجام می‌شود، ادامه داد: میوه و محصول کشاورزی ناسالم پیگیری نمی‌شود تا به منشاء آن دست پیدا کنند.

برخوردی با محصول کشاورزی ناسالم نمی‌شود

نماینده مردم دزفول در مجلس دهم با اشاره به اینکه عملا برخوردی با تولیدکننده محصول زراعی و باغی ناسالم که بیش از حد استاندارد در آنها باقی مانده سموم و مواد شیمیایی وجود دارد نمی‌شود، اضافه کرد: آزمایش‌های صورت گرفته هیچ تاثیری در سالم‌سازی مواد غذایی کشور ندارد زیرا تولیدکنندگان حوزه کشاورزی در سطح کشور بسیار زیاد هستند و در محل مصرف میوه و تره‌بار امکان تشخیص اینکه محصول آلوده متعلق به کدام تولیدکننده است وجود ندارد.

این نماینده مردم در خانه ملت، گفت: تمامی تولیدکنندگان محصولات زراعی و باغی باید دارای بارکد مشخص باشد و بر روی محصول تولید خود آن را نصب کند تا در هر مرحله‌ای پس از تولید که نمونه‌برداری انجام می‌شود امکان شناسایی و برخورد با تولیدکننده متخلف وجود داشته باشد.

پاپی‌زاده بالنگان با اشاره به اینکه در زمینه سالم‌سازی محصولات غذایی و کشاورزی نیازمند یک متولی واحد هستیم، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی، سازمان میادین میوه و تره‌بار و سازمان غذا و دارو به صورت مجزا در مسیر سلامت غذایی جامعه عمل و نمونه‌برداری می‌کنند اما به هم پیوستگی ندارند.

دستگاهی واحد برای پایش و رصد غذای سالم ایجاد شود

وی اضافه کرد: یک واحد مشخص را بین دستگاه‌های مختلف مانند وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید مشخص کنیم تا از مرحله تولید محصولات غذایی که از مزرعه شروع می‌شود تا سفره را رصد و پایش کند و با تولیدکنندگان غذای ناسالم برخورد قانونی صورت بگیرد و تولیدکنندگان غذای سالم تشویق شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: یارانه تولید کشاورزی که در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌گیرد ابزارهای خوبی است که می‌توانیم با استفاده از آن تولیدکنندگان غذای سالم را تشویق کنیم.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فملی" در مجمع به افزایش سرمایه رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ برگزار شد.
حقیقی های

حقیقی های "سپید" تا پایان سال فرصت دارند

شرکت سپید ماکیان از برنامه پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
مجمع

مجمع "وصندوق" برگزار شد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ برگزار شد.
دورهمی

دورهمی "غپینو" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۴ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.